Każdy z nas spotyka się z różnymi przeciwnościami losu, które kształtują nasze życie. Czy jednak możemy zmierzyć, jak te doświadczenia wpływają na nasz mózg? Badacze z Uniwersytetu Radboud odpowiadają na to pytanie, wykazując, iż przeciwności losu pozostawiają trwały ślad w naszym mózgu. Ponadto mogą wpływać na rozwój zaburzeń psychicznych, a zwłaszcza zaburzeń lękowych.
Badanie przeciwności losu w specjalnej grupie osób
Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 169 osób, które przez całe życie były szczegółowo monitorowane. Badacze skupili się głównie na wydarzeniach, które można określić jako przeciwności losu. Czyli niefortunnych zdarzeniach, które były niezależne od ich wyboru, ale miały negatywny wpływ na ich życie. Należały do nich sytuacje takie jak palenie przez matkę w czasie ciąży, komplikacje podczas porodu, traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa i stresujące wydarzenia życiowe od urodzenia do dorosłości.
Oprócz zbierania danych badacze przeprowadzili rezonans magnetyczny mózgu uczestników badania w wieku 25 i 33 lat. Następnie wykorzystali zaawansowaną sztuczną inteligencję, aby znaleźć związki między przeciwnościami losu a wzorcami aktywności mózgowej. Wyniki były zaskakujące i jednoznaczne. W obu grupach wiekowych związki były wyraźne.
Mózg reaguje na przeciwności losu
Naukowcy wskazują na to, iż mózg reaguje na przeciwności losu w określony sposób zarówno w grupie 25-latków, jak i 33-latków. Odkrycie tych związków jest wyjątkowe, ponieważ pozwala na śledzenie wpływu wydarzeń sprzed choćby 25 lat na funkcjonowanie mózgu. Wyniki tego badania mają potencjał do przewidywania, kto jest bardziej podatny na rozwijające się zaburzenia psychiczne.
Dzięki temu badaniu naukowcy wiedzą, jak mózg reaguje na przeciwności losu. Dodatkowo mogą teraz identyfikować, kiedy ta reakcja jest nieprawidłowa. Takie odchylenie od normy jest związane z objawami lękowymi, które odgrywają kluczową rolę w wielu zaburzeniach psychicznych.
Z badań wynika, iż mózg przystosowuje się do przeciwności losu, prawdopodobnie w sposób zależny od rodzaju przeciwności i regionu mózgu. Mimo to przez cały czas brakuje pełnego wyjaśnienia długotrwałych efektów przeciwności losu na strukturę mózgu. A także zrozumienia, jak związek między różnorodnością neurobiologiczną jednostek a ich zachowaniem wpływa na ten proces.
Wczesne wykrywanie zaburzeń psychicznych
Naukowcy wierzą, iż ich odkrycia mogą przyczynić się do wcześniejszego wykrywania zaburzeń psychicznych i bardziej skutecznego leczenia. Jednakże potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te teorie. w tej chwili badacze przeprowadzają swoje badania na pacjentach ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, aby ocenić wartość predykcyjną swoich wyników. Osoby zainteresowane ciekawostkami neurologicznymi zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem na temat wpływu wysokotłuszczowych i wysokowęglowodanowych posiłków na mózg.
Opisane badania opublikowano w czasopiśmie Nature Neuroscience. Otwierają one nowe drzwi do zrozumienia, jak przeciwności losu wpływają na nasze życie i nasze zdrowie psychiczne. Pozwala to na nadzieję na bardziej skuteczne interwencje i wsparcie dla tych, którzy doświadczają trudności w życiu, aby móc radzić sobie z przeciwnościami losu w bardziej zdrowy sposób.