Jak przechowywać dokumenty medyczne?

zdrowie.med.pl 1 dzień temu

Powstająca w gabinetach lekarskich, przychodniach czy szpitalach dokumentacja medyczna wymaga odpowiedniego przechowywania i zabezpieczania przed dostępem osób trzecich. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy ich administrator w takich placówkach musi znać najważniejsze zasady przechowywania akt.

Obowiązki archiwizacyjne podmiotów medycznych w przechowywaniu akt

Dokumentacja medyczna pacjentów towarzyszy procesowi leczenia. Może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązkiem podmiotu leczniczego jest stworzenie i zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania akt, ale niekoniecznie musi to robić samodzielnie. Może zlecić takie usługi Rhenus Office Systems Poland, czyli firmie, która oferuje nowoczesne, cyfrowe rozwiązania, pozwalające wyeliminować ryzyko związane z korzystaniem z przestarzałych systemów. Dokumentacja medyczna powinna być chroniona przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą, oraz kradzieżą. Podmiot zarządzający placówką medyczną ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów i dołożyć wszelkich starań, aby akta były przechowywane prawidłowo.

Rhenus Office Systems Poland organizuje przechowywanie akt w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, przez co zapewnia poufność danych pacjentów. Klient, który zaufa doświadczeniu profesjonalistów, będzie mógł usprawnić procesy zarządzania dokumentacją medyczną, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Pod adresemhttps://www.rhenus-office.pl/uslugi/przechowywanie-dokumentow/dokumenty-medyczne/ dokładnie wyszczególniono, jak wygląda proces świadczenia usług przechowywania dokumentów. Obejmuje:

  • dostawę pudeł archiwizacyjnych,
  • odbiór i ewidencję,
  • przechowywanie i udostępnianie,
  • brakowanie i niszczenie,
  • raportowanie.

Rhenus Office Systems Poland przechowuje dokumentację medyczną przez wymagane obowiązującymi przepisami prawa okresy.

Jak długo należy przechowywać dokumentację medyczną?

W ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ustawodawca wskazał adekwatne okresy przechowywania akt. Zasadniczo należy je archiwizować przez 20 lat. Dokumentacja medyczna pacjenta, który zmarł wskutek uszkodzenia ciała lub zatrucia, oraz akta niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników, muszą być przechowywane przez 30 lat. Natomiast akta dotyczące dzieci do ukończenia 2. roku życia powinny być przetrzymywane przez 22 lata, a skierowania na badania lub zlecenia lekarza – przez okres od 2 do 5 lat.

Dokumentacja medyczna to istotne źródło informacji o stanie zdrowia pacjenta, przebiegu leczenia, wykonanych badaniach oraz zastosowanych terapiach.Każdy pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej i może żądać jej kopii. To szczególnie ważne, jeżeli chce skonsultować się z innym specjalistą lub przenieść leczenie do innej placówki. Dokumentacja stanowi również dowód w sytuacjach spornych, na przykład przy reklamacji leczenia czy postępowaniu sądowym. Obowiązek przechowywania dokumentacji medycznej spoczywa na placówkach medycznych i jest regulowany przepisami prawa.

Rhenus Office Systems Poland oferuje różnym placówkom medycznym wsparcie w procesie archiwizacji takich dokumentów, co zapewnia ich bezpieczne przechowywanie przez długie lata.

materiały partnera (wp) fot.unsplash

Idź do oryginalnego materiału