Jak powódź wpłynęła na system opieki zdrowotnej ►

termedia.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: PAP/Marcin Obara


Funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej i lecznictwa uzdrowiskowego, a także sytuacja sanitarno-epidemiologiczna po powodzi – o tym podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia mówił wiceminister Marek Kos.



– Na terenach objętych stanem klęski żywiołowej z powodu szkód wywołanych powodzią w przypadku ośmiu podmiotów częściowo lub całkowicie ograniczona została możliwość realizacji świadczeń. Najbardziej ucierpiał Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, w którym podjęto decyzję o ewakuacji pacjentów – z tego powodu postanowiono, iż 19 września rozstawiony zostanie szpital polowy w Nysie. Częściową ewakuację przeprowadzono w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Paczkowie, a krótkoterminowo ograniczona została działalność Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach – wymieniał wiceminister zdrowia Marek Kos.

Przedstawiciel resortu mówił też o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, w której wprowadzono wiele rozwiązań dotyczących udzielania i finansowania świadczeń zdrowotnych na obszarze objętym powodzią.

Była też mowa o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej – potem posłowie pytali między innymi o pieniądze na pomoc dla zalanych szpitali, dalszą działalność uzdrowisk i rozliczanie niewykonanych świadczeń, działania profilaktyczne powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w zakresie badania bezpieczeństwa wody pitnej i żywności oraz prowadzenia szczepień ochronnych i pokrycia kosztów ich zwiększonej działalności.

Nagranie z posiedzenia w całości poniżej.

Idź do oryginalnego materiału