Jak leczyć nietrzymanie moczu?

zwrotnikraka.pl 1 miesiąc temu

Nietrzymanie moczu to powszechny, choć wciąż dla wielu osób wstydliwy problem. Może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i wynikać z różnych czynników, które zaburzają funkcjonowanie mięśni i układu moczowego. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu i odzyskać pewność siebie? Poznaj skuteczne metody leczenia.

Nietrzymanie moczu to powszechny, choć wciąż dla wielu osób wstydliwy problem. Może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i wynikać z różnych czynników, które zaburzają funkcjonowanie mięśni i układu moczowego. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu i odzyskać pewność siebie? Poznaj skuteczne metody leczenia.

Na Med24 możesz gwałtownie umówić się na konsultacje lekarską z możliwością otrzymania L4 online, a w razie konieczności zostanie także wypisana recepta online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Skąd się bierze problem nietrzymania moczu?

Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu jest nieprawidłowa praca mięśni pęcherza moczowego. Działanie pęcherza to skomplikowana kooperacja układu nerwowego, mięśniowego i hormonalnego. Choć autonomiczny układ nerwowy steruje wieloma procesami poza Twoją świadomością, np. rozciąganiem i kurczeniem się mięśnia wypieracza, to decyzję o oddaniu moczu, w warunkach fizjologicznych, podejmujesz samodzielnie. Problemy z kontrolą pęcherza, m.in. nietrzymanie moczu, pojawiają się, gdy któraś ze składowych tej skomplikowanej machiny przestaje działać prawidłowo – np. jeden mięsień jest nadmiernie aktywny, inne osłabione lub sygnały nerwowe zostają zakłócone.

W przypadku nabytych schorzeń, takich jak nietrzymanie moczu, przyczyny mogą mieć różnorodne pochodzenie — od mechanicznych uszkodzeń i zaburzeń funkcji pęcherza i cewki moczowej, przez zmiany hormonalne i choroby neurologiczne, aż po bardzo częste — osłabienie mięśni dna miednicy lub przerost prostaty u mężczyzn.

Ponieważ każdy przypadek jest inny, a leczenie i postępowanie powinno być dopasowane do rozpoznanego rodzaju nietrzymania moczu, bardzo istotna jest odpowiednia diagnoza i konsultacja u doświadczonego urologa. Bez pomocy specjalisty początkowo błaha dolegliwość może stać się naprawdę uciążliwa i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Pierwsze kroki w walce z nietrzymaniem moczu

Jeśli zauważysz pierwsze objawy nietrzymania moczu, najwyższa pora wprowadzić pierwsze zmiany w stylu życia. Na tym etapie już niewielkie modyfikacje codziennych nawyków mogą zapobiec pogłębianiu się problemu i ustrzec Cię przed dalszymi komplikacjami.

Ważnym krokiem na drodze do lepszej kontroli nad pracą pęcherza jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. To właśnie one odgrywają główną rolę m.in. w utrzymywaniu moczu. Ćwiczenia Kegla polegające na kontrolowanym napinaniu i rozluźnianiu tych struktur, wykonywane regularnie po kilka razy dziennie, pozwolą Ci przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie i zauważyć wyraźną poprawę już po kilku tygodniach. Prawidłowej techniki oraz oddechu najlepiej nauczyć się pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Dla zdrowia pęcherza nie bez znaczenia jest Twoja codzienna dieta. Kofeina, alkohol, ostre przyprawy oraz cytrusy, spożywane w dużych ilościach, mogą dodatkowo podrażniać pęcherz i pogłębiać nietrzymanie moczu. Zwróć uwagę, aby pić więcej wody i wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik, które zapobiegają zaparciom – problemy z wypróżnianiem, zwiększając nacisk na pęcherz, będą nasilać popuszczanie moczu. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminę C, naturalne soki z żurawiny oraz działające przeciwzapalnie kwasy omega 3.

Kolejną rzeczą, nad którą warto popracować, jest regularne odwiedzanie toalety. Zamiast czekać do momentu, aż poczujesz silną potrzebę oddania moczu, wprowadź rutynę. Ustal i zapisz sobie w dzienniczku konkretne godziny i staraj się ich przestrzegać. Taki „trening pęcherza” pomoże Ci lepiej kontrolować potrzebę oddawania moczu i po jakimś czasie, może zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom.

Oczywiście, nieodłączną częścią profilaktyki jest konsultacja z lekarzem, najlepiej jeszcze zanim objawy staną się uciążliwe. W dobie nowoczesnej telemedycyny zrobisz to łatwością i bez wychodzenia z domu. Konsultacja z urologiem online to idealne rozwiązanie, jeżeli czujesz się niepewnie lub nie masz czasu w tradycyjną wizytę. Lekarz pomoże zidentyfikować przyczynę problemu, skieruje na badania i doradzi Ci, jakie leki na nietrzymanie moczu lub terapie mogą Ci pomóc.

Czy terapia hormonalna może pomóc?

U kobiet, szczególnie w okresie menopauzy gdzie to zaburzenia hormonalne mogą powodować nietrzymanie moczu, leczenie będzie opierało się na wyrównaniu ich poziomu, zwłaszcza estrogenów. To właśnie one odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu elastyczności i zdrowia tkanek urogenitalnych, a więc mogą pomóc przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Podczas miejscowej terapii hormonalnej w formie kremów lub krążków dopochwowych, błony śluzowe pochwy oraz cewki moczowej stają się lepiej unaczynione, nawilżone i rozciągliwe, co poprawia ich szczelność i zmniejsza częstotliwość wycieków moczu. Dzięki temu, kobiety, które skarżyły się na częste, nagłe parcia na mocz lub popuszczanie podczas wysiłku, mogą obserwować złagodzenie dolegliwości.

Warto pamiętać, iż o podjęciu leczenia hormonami decyduje tylko i wyłącznie lekarz, zwykle ginekolog. Stosowanie leków na własną rękę może skutkować rozregulowaniem gospodarki hormonalnej i pogłębieniem objawów.

Jakie leki mogą wspomóc leczenie?

Kolejną metodą postępowania, którą może zaproponować Ci lekarz, są indywidualnie dopasowane tabletki na nietrzymanie moczu. Farmakoterapia nadreaktywnego pęcherza skupia się na łagodzeniu uciążliwych objawów, takich jak częste oddawanie moczu, naglące parcia oraz popuszczanie moczu. Wśród najczęściej stosowanych leków można wyróżnić:

  • leki przeciwmuskarynowe, których działanie polega na blokowaniu konkretnych receptorów w mięśniach pęcherza, co zmniejsza częstotliwość kurczenia się mięśnia wypieracza i pomaga kontrolować nagłe parcia na mocz. U niektórych pacjentów mogą powodować suchość w ustach, zaparcia, a także zaburzenia widzenia,
  • Mirabegron, czyli lek nowej generacji, który stymuluje receptory beta-3 adrenergiczne mięśnia wypieracza pęcherza. W przeciwieństwie do leków przeciw muskarynowych nie hamuje skurczów, ale powoduje jego rozluźnienie, zwiększając pojemność pęcherza i wyciszając potrzebę częstego oddawania moczu. Mirabegron może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, bólów głowy i zaburzeń rytmu serca,
  • desmopresynę, stosowaną zwykle u pacjentów, którzy mają problem z kontrolą pęcherza nocą. Jest to syntetyczny analog hormonu antydiuretycznego (ADH), który zmniejsza produkcję moczu przez nerki. Lek może prowadzić do hiponatremii, czyli niskiego poziomu sodu we krwi, który u niektórych pacjentów może powodować nudności, zawroty głowy, a w ciężkich przypadkach – drgawki.
  • miejscowe preparaty estrogenowe, takie jak kremy lub globulki dopochwowe, stosowane u kobiet po menopauzie, gdy zmiany hormonalne mogą osłabiać mięśnie dna miednicy i ściany pęcherza, nasilając objawy nadreaktywności pęcherza.

Czy leczenie jest dostosowane do przyczyny problemu?

Leczenie nietrzymania moczu powinno być jak szyty na miarę garnitur – aby dobrze spełniało swoją rolę, musi być idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najważniejszym elementem jest prawidłowe rozpoznanie źródła problemu, ponieważ każda z przyczyn będzie wymagała innego podejścia do terapii.

Niekiedy cały proces leczenia opiera się na holistycznym podejściu i współpracy kilku specjalistów np. urologa, neurologa, psychologa i fizjoterapeuty. Niektóre zaburzenia neurologiczne, jak np. stwardnienie rozsiane czy uszkodzenia rdzenia kręgowego, które będą wpływać również na funkcjonowanie mięśni pęcherza, wymagają zaawansowanego leczenia farmakologicznego lub choćby interwencji chirurgicznych. Zdarza się też, iż nietrzymanie moczu jest wynikiem trwającej infekcji układu moczowego i po zastosowaniu antybiotykoterapii, problem ustępuje. U kobiet nietrzymanie moczu bardzo często pojawia się po porodzie i wymaga kompleksowego wsparcia fizjoterapeuty, a czasem także ginekologa.

Dopasowanie metod terapeutycznych do konkretnej przyczyny pozwala na sprawne zminimalizowanie objawów, daje długotrwałe rezultaty i podnosi szanse pacjentów na szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Post Jak leczyć nietrzymanie moczu? pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału