Jak inwestować w zdrowie psychiczne i jak je mierzyć? ►

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


24 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego. Jej wiceprzewodniczącym został poseł Grzegorz Napieralski. Podkomisja przyjęła także plan swoich prac do 31 grudnia oraz rozpatrzyła informację na temat międzyresortowej współpracy w zakresie zdrowia psychicznego.



Czym będzie zajmować się podkomisja?

Przewodnicząca Marta Golbik przestawiła plan prac podkomisji do 31 grudnia 2024 roku, który obejmie:

  • rozpatrzenie informacji na temat stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi,
  • rozpatrzenie informacji dotyczącej opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad pacjentami onkologicznymi,
  • rozpatrzenie informacji na temat zwiększenia liczby lekarzy specjalistów psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży z uwzględnieniem podjętych działań zmierzających do zwiększenia zasobów ludzkich w obszarze psychiatrii,
  • rozpatrzenie informacji w zakresie jakości kształcenia przed dyplomowego i podyplomowego kadr medycznych ze szczególnym uwzględnieniem aktualizacji programów szkolenia specjalizacyjnego w zakresie psychiatrii,
  • rozpatrzenie informacji obejmującej funkcjonowanie specjalistów pielęgniarstwa psychiatrycznego w opiece nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi.

Przedstawiony przez Martę Golbik zakres tematyki kolejnych posiedzeń Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego został przyjęty jednogłośnie.

Międzyresortowa współpraca

Jak podkreślał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, kooperacja międzyresortowa w zakresie zdrowia psychicznego odbywa się na różnych płaszczyznach i jest podstawą planowania psychiatrii środowiskowej, które dotyczą szczególnie opieki na dziećmi i młodzieżą, a także nad osobami dorosłymi.

– Instytucjonalnie mamy kilka punktów, gdzie kooperacja jest zawarta formalnie, jest opisana i wskazana jako cel, który należy realizować. Są też odpowiednie przepisy, odpowiednie uwarunkowania w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego, który wskazuje działania organizacyjne, koncepcyjne, rozwojowe obejmuje perspektywę lat 2023–2030 – mówił wiceminister Konieczny.

MZ z nadzorem nad pilotażem NPOZPResort zdrowia przejął nadzór nad programem pilotażowym Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, o czym na łamach „Menedżera Zdrowia” informowaliśmy już wcześniej. Jak wyjaśnia ministerstwo, powodem jest skala pilotażu, który w tej chwili obejmuje opieką ponad 13 mln dorosłych obywateli.
Idź do oryginalnego materiału