Woda jest życiem, gdyż każdy człowiek składa się w około 60% z tego składnika. Każdy człowiek jest w stanie wytrzymać bez jedzenia miesiąc, natomiast bez wody około 7 dni. Wiele osób lekceważy nieustające apele lekarzy o odpowiednią podaż płynów, a przecież prawidłowe nawodnienie organizmu jest najważniejsze dla zachowania zdrowia. Dlaczego prawidłowe nawodnienie organizmu jest tak ważne oraz jak gwałtownie uzupełnić płyny w organizmie? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Jakie są przyczyny odwodnienia organizmu?
Jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia jest zbyt niska podaż płynów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jednak stan nieprawidłowego nawodnienia zdarza się także w sytuacji:
- nadmiernego spożycia środków moczopędnych np. niektóre leki, kawa, herbata, alkohole;
- występowania gorączki, biegunek, wymiotów, zakażeń rotawirusami, salmonellą;
- przegrzania organizmu;
- zbyt małej podaży wody przy wysiłku fizycznym;
- nieprawidłowości w spożyciu soli kuchennej;
- diety bogatej w błonnik i niskiej podaży wody;
- stosowania diet wysokobiałkowych;
- szybkiej straty wagi;
- nieprawidłowości w poziomie glukozy we krwi w zdiagnozowanej cukrzycy.
Odwodnienie organizmu może być również wynikiem zaburzeń połykania w różnorodnych schorzeniach, np. demencji, chorobie Parkinsona, udarach mózgu. Dodatkowo odwodnienie może pojawić się u osób starszych, które rzadko odczuwają pragnienie, u osób leżących, otyłych czy cierpiących na nadmierną potliwość. Problemy z odwodnieniem organizmu często pojawiają się u osób, które cierpią na przewlekłe schorzenia nerek oraz przyjmują niewielkie ilości płynów w obawie przed wystąpieniem problemu nietrzymania moczu.
Jakie są objawy odwodnienia organizmu?
Objawy odwodnienia organizmu są niezwykle charakterystyczne i nie da się ich przeoczyć. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie nawodnić organizm. Wśród objawów wyróżnia się:
- Pragnienie – jest to pierwszy objaw, który pojawia się w sytuacji odwodnienia organizmu.
- Zmęczenie i senność – kiedy dojdzie do utraty wody, najczęściej pojawia się chęć snu i utrata energii.
- Zmiana zabarwienia moczu – powinien on być delikatnie żółty. Kiedy przyjmuje barwę pomarańczową czy ciemnożółtą, oznacza to, iż dochodzi do odwodnienia organizmu. Może zdarzyć się sytuacja, iż niektóre leki zmieniają zabarwienie moczu, dlatego przed sprawdzeniem, należy pomyśleć o przyjmowanych lekarstwach.
- Rozdrażnienie – brak płynów wpływa na funkcjonowanie mózgu, powodując zmiany w zachowaniu, nadmierną nerwowość i stres.
- Bóle głowy – znaczna utrata wody wpływa na samopoczucie, wywołując bóle głowy. Ważne jest, aby w takiej sytuacji, jak najszybciej sięgnąć po szklankę wody.
- Mniejsza elastyczność skóry – brak wody może spowodować zmianę w wyglądzie skóry, stanie się sucha i mniej elastyczna. Odpowiednia ilość płynów sprawia, iż skóra jest nawilżona i jędrna.
Ile wody dziennie powinno się przyjmować?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej rekomenduje, aby każdy dorosły mężczyzna wypijał 2,5 litra wody dziennie, a kobieta około 2 litrów. Należy pamiętać, iż zapotrzebowanie na płyny jest większe wraz ze wzrostem temperatury. Dodatkowo latem konieczne może okazać się uzupełnianie minerałów, szczególnie potasu, magnezu i sodu. Istnieją specjalne elektrolity, które pozwalają na uzupełnianie wszystkich utraconych składników. Najczęściej stosowane są one również podczas biegunek i wymiotów.
Ilość przyjmowanych płynów najczęściej zależna jest od wieku, wagi, budowy ciała, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. Najlepiej stale monitorować swój organizm, aby wiedzieć, kiedy występuje zbyt niska podaż płynów i możliwe jest wystąpienie odwodnienia.
W jaki sposób można nawodnić organizm?
Istnieje wiele sposobów na to jak gwałtownie nawodnić organizm. Jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych jest dbałość o picie dużej ilości wody. choćby kiedy nie odczuwamy pragnienia, bardzo ważne jest, aby pamiętać o jej regularnym przyjmowaniu. Nie powinno się przyjmować wiele wody na raz, a dbać o spożycie małych porcji w regularnych odstępach. Dzięki temu nawodnienie przebiegnie w odpowiedni sposób. Jaką wodę najlepiej spożywać? Wśród wielu rodzajów wód najlepiej wybierać filtrowaną wodę kranową, butelkowaną wodę mineralną lub źródlaną bądź zwykłą przegotowaną. Nie powinno się wybierać wody gazowanej ze względu na zawartość dwutlenku węgla, który hamuje odczuwanie pragnienia. Pamiętajmy również, aby ograniczać spożycie wszystkich słodzonych napojów gazowanych.
Kiedy nie lubimy smaku samej wody, można dodać do niej listki świeżej mięty z cytryną lub limonką. Tak przygotowany napój to idealne orzeźwienie w upalne dni.
Zwiększ spożycie owoców i warzyw
Pamiętajmy, iż woda znajduje się także w wielu produktach spożywczych jak warzywa i owoce. W szczególności warto pomyśleć o ogórku i arbuzie, które składają się aż w 90% z wody. To niezwykle ważne, gdyż świetnie gaszą pragnienie i dostarczają składników odżywczych jak witaminy i minerały.
Pij herbatki ziołowe i domowe kompoty
Wiele różnorodnych herbat ziołowych dostępnych w sklepach świetnie gasi pragnienie i wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu. W końcu każdy z nas słyszał o świetnym działaniu mięty, melisy czy rumianku. Takie herbatki świetnie sprawdzą się w chłodne dni, kiedy nie chcemy spożywać wody, a coś ciepłego. Warto również sięgać po kompoty z sezonowych owoców. Świetnie gaszą pragnienie oraz uzupełniają niezbędne witaminy i minerały do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W celu szybkiego nawodnienia organizmu można również sięgać po świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, które również pozwalają na dostarczenie wody i niezbędnych składników.
Ogranicz spożycie napojów odwadniających
Pomimo, iż wiele osób uwielbia smak i zapach kawy, powinno się pamiętać o jej umiarkowanym spożyciu. Wszystko za sprawą adekwatności odwodniających cały organizm. Dodatkowo wypłukuje ona również cenny magnez. Pamiętajmy, iż wypijając szklankę kawy, warto również wypić szklankę wody. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie równowagi. Tak samo w przypadku spożycia mocnej, czarnej herbaty. Dodatkowo należy pamiętać, iż alkohol posiada silne adekwatności odwadniające i wypłukuje elektrolity z organizmu.
Spróbuj napojów izotonicznych
W wyniku wysiłku fizycznego, dochodzi do utraty wody i elektrolitów. Związane jest to z poceniem się. Stosując specjalne izotoniki, możliwe jest odpowiednie nawodnienie, nie tylko w czasie treningów, ale również górskich wędrówek, upałów i narażenia na utratę wody i minerałów. W takich sytuacjach woda może okazać się niewystarczająca, dlatego warto sięgnąć po izotoniki, które pozwolą na poprawę samopoczucia i uniknięcie groźnego stanu odwodnienia organizmu.
Sięgnij po elektrolity
Jak się nawodnić? Sięgając po elektrolity. To świetny sposób, polecany szczególnie podczas biegunek czy wymiotów, a także wzmożonej potliwości. To właśnie wtedy dochodzi do ogromnych strat witamin i minerałów. Zastosowanie elektrolitów pozwala nie tylko utrzymać organizm w stanie odpowiedniego nawodnienia, ale również umożliwia dostarczenie składników mineralnych.
Pij wodę kokosową
W ostatnim czasie niezwykle popularnym napojem stała się woda kokosowa. Nic w tym dziwnego. W końcu smakuje idealnie, a dodatkowo świetnie gasi pragnienie i orzeźwia. Dostarcza również wielu składników odżywczych. Jest szczególnie chętnie spożywana przez sportowców, gdyż dodaje energii oraz świetnie uzupełnia elektrolity utracone wraz z potem podczas aktywności fizycznej.
Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?
W sklepach nie brakuje gotowych produktów z elektrolitami, którymi można wspomóc się w sytuacjach odwodnienia organizmu. Aby uzupełnić elektrolity domowym sposobem można sięgnąć po produkty spożywcze bogate w minerały, są to: banany, pomidory, suszone morele, kakao, migdały, pestki dyni i słonecznika.
Ważne! Możliwe jest również samodzielne przygotowanie domowych elektrolitów. Do szklanki wody wystarczy dodać szczyptę soli. Kiedy smak nie zachęca do wypicia, można dodać odrobinę miodu lub soku z cytryny.