Jak często należy zmieniać gąbki? Wielu z nas robi to za rzadko

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: victorass88/istock


Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż manualne mycie naczyń może być bardzo niehigieniczne. Wszystko przez gąbki. Choć są niezbędne do czyszczenia, to z czasem stają się siedliskiem bakterii. Jak często powinniśmy je wymieniać? Sprawdź, kiedy wymienić gąbkę do mycia naczyń?
Gdy mowa o najbardziej zanieczyszczonej rzeczy w domu, wiele osób myśli od razu o toalecie lub innym elemencie wyposażenia łazienki. Mało kto jednak wie, iż o wiele więcej bakterii może znajdować się w gąbce do mycia naczyń. Wszystko przez to, iż zapominamy o regularnej wymianie i dezynfekcji tego przedmiotu. Jak często powinniśmy to robić?


REKLAMA


Zobacz wideo Płyn do zakurzonych powierzchni. Meble będą pachnące i błyszczące


Kiedy wymienić gąbkę do naczyń? Wielu o tym zapomina
Gąbki są podstawowym wyposażeniem każdego domu, ponieważ służą zarówno do sprzątania, jak i mycia naczyń. choćby jeżeli posiadamy zmywarkę, to nie wszystkie naczynia można do niej włożyć i wówczas trzeba je wyczyścić manualnie. Mogłoby się wydawać, iż w takim myciu nie ma nic trudnego, choć wielu z nas nieświadomie popełnia ogromny błąd. Jest nim używanie jednej gąbki przez kilka tygodni. Często zapominamy o regularnej wymianie tej rzeczy, co skutkuje namnażaniem groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Naukowiec Trond Møretrø z Norweskiego Instytutu Badań nad Żywnością (Nofima) stwierdził w swoich badaniach opublikowanych w "Journal of Applied Microbiology", iż taka gąbka "może pomieścić większą liczbę bakterii niż ludzi na Ziemi". Zdaniem ekspertów, w myjce znajdują się choćby 82 miliardy bakterii oraz 362 odmiany mikrobów. Z tego względu zaleca się używanie jednej gąbki maksymalnie przez tydzień. jeżeli korzystasz z niej bardzo często, to warto wymienić ją już po trzech dniach.
Zobacz też: Zrób to, a okna przestaną się "pocić". Po 2 minutach krople znikną z szyb. To nic nie kosztuje


Jak zdezynfekować gąbkę do naczyń? Rób to regularnie
Gąbki są codziennie zamaczane w ciepłej wodzie, a następnie odstawiane na kilka godzin do wyschnięcia, dlatego nic dziwnego, iż tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii. jeżeli nie chcesz wymieniać ich co kilka dni ze względu na oszczędność, to warto chociaż regularnie je dezynfekować. Jak to zrobić? Wystarczy, iż wlejesz do miski gorącą wodę i trochę octu. Zanurz myjkę w takiej mieszance i pozostaw na kilka minut. Wysoka temperatura w połączeniu z kwasowością usunie większość drobnoustrojów. Gąbkę do mycia naczyń możesz też wyprać w zmywarce. Należą ją umieścić w koszyku na sztućce, a po zakończonym programie będzie prawie jak nowa. Pamiętaj, aby nigdy nie używać jednej myjki do różnych czynności. To znaczy, iż jedna powinna być przeznaczona do mycia naczyń, a druga tylko do sprzątania innych powierzchni.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google
Idź do oryginalnego materiału