Jak bezpiecznie wywołać wymioty?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Wywoływanie wymiotów


Wymioty to zjawisko odruchowe, w wyniku którego organizm gwałtownie wyrzuca zawartość żołądka przez usta. Czasami konieczne może być wywoływanie wymiotów w celu złagodzenia dyskomfortu lub wyeliminowania szkodliwej substancji. W tym artykule powiemy Ci, jak łatwo i bezpiecznie sprowokować wymioty.

Wywoływanie wymiotów powinno się odbywać wyłącznie w sytuacjach nagłych i nigdy nie powinno być rutynową praktyką. Takimi nagłymi sytuacjami może być spożycie toksycznego pokarmu lub intensywny, nienormalny dyskomfort w jamie brzusznej. W każdym razie, konieczne jest jak najszybsze udanie się do ośrodka zdrowia w celu profesjonalnej oceny.

Z drugiej strony nie zaleca się wywoływania wymiotów w przypadku spożycia kwaśnych, drażniących lub trujących płynów. Może to jeszcze pogorszyć sytuację, ponieważ szkodliwa substancja cofnie się przez gardło i usta.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć.

Bezpieczne wywoływanie wymiotów w 7 krokach

Wywoływanie wymiotów może być nieprzyjemne i przytłaczające. Jednak można to zrobić bezpiecznie poprzez stymulację odruchu wymiotnego.

Badania wskazują, iż ta reakcja obronna jest wyzwalana, gdy bodziec drażniący lub zewnętrzny dotyka podstawy języka.

1. Znajdź ustronne miejsce i umyj ręce

W obliczu potrzeby sprowokowania wymiotów pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie prywatnej przestrzeni, wolnej od hałasu i osób postronnych. Większość ludzi decyduje się na pójście do łazienki lub na tereny zalesione, jeżeli są na zewnątrz. Zaleca się jednak ostrzec kogoś, aby w razie konieczności mógł nam pomóc.

Następnie należy umyć ręce, aby zapobiec zanieczyszczeniu gardła szkodliwymi mikroorganizmami. Aby to zrobić, po prostu przetrzyj palce i dłonie dużą ilością wody i mydła antyseptycznego.

Większość ludzi wybiera łazienkę jako miejsce do bezpiecznych wymiotów.

Możesz być zainteresowany: Wymioty: co oznaczają w zależności od koloru?

2. Przygotuj miejsce do wymiotowania

Wymioty do muszli klozetowej są zwykle najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem. W związku z tym należy schylić się przed toaletą, unikając uciskania brzucha. jeżeli jesteś na zewnątrz, jednorazowa torba lub pojemnik może spełnić tę funkcję.

Wskazane jest, aby zdjąć z rąk wszelkie akcesoria, które mogłyby ulec zabrudzeniu. Ponadto osoby z długimi włosami powinny związać je gumką, aby uniknąć zabrudzenia. jeżeli jesteś z przyjacielem lub członkiem rodziny, możesz poprosić go o przytrzymanie włosów.

3. Wywoływanie wymiotów

Nudności i mdłości to znaki ostrzegawcze, które wskazują na pojawienie się wymiotów. jeżeli zauważysz te objawy, nie próbuj ich powstrzymywać. Możesz także pomóc swojemu ciału, umieszczając palec lub łopatkę w jamie ustnej i lekko naciskając tylną część języka.

Innym obszarem, który można bezpiecznie stymulować do wymiotów, jest języczek. To nic innego jak mały płatek zwisający z podniebienia miękkiego w jamie ustnej.

Zwykle osoba odczuwa odruch wymiotny i nagłe skurcze w żołądku i gardle. Po 2-3-krotnej stymulacji nastąpi wydalenie treści żołądkowej.

4. Pij dużo wody

Wskazane jest picie płynu po wymiotach, aby usunąć soki żołądkowe, które mogą zalegać w jamie ustnej i gardle. Możesz pić stopniowo 1 szklankę wody lub ssać kostkę lodu. Podobnie działanie to pozwala uzupełnić część płynów utraconych w wyniku wymiotów, zapobiegając odwodnieniu.

5. Usiądź lub połóż się i zrelaksuj

W większości przypadków ludzie odczuwają osłabienie mięśni i zmęczenie po wymiotach. Dlatego ważne jest, aby dać ciału kilka minut na regenerację.

W tym celu możesz odpoczywać siedząc przez 20 do 30 minut lub leżąc z poduszką pod plecami, aż poczujesz niewielką poprawę. Nie zaleca się leżenia na brzuchu lub na boku przez pierwszą godzinę.

6. Umyj zęby po 30 minutach

Zęby i dziąsła są zwykle wrażliwe po kontakcie z kwasem treści żołądkowej. W związku z tym dobrze jest odczekać 20 do 30 minut i dopiero po tym czasie umyć zęby. Aby wyeliminować nieprzyjemny smak w ustach, można płukać gardło małymi łykami wody.

7. Unikaj posiłków przez kilka godzin

Podobnie jak reszta ciała, żołądek potrzebuje czasu w regenerację po wymiotach. Dlatego ważnym krokiem jest unikanie jedzenia przez 1 do 2 godzin po wydaleniu treści żołądka. Wznawiając jedzenie staraj się nie jeść dużych posiłków lub potraw bogatych w tłuszcz lub cukier.

Wywoływanie wymiotów a możliwe powikłania

Wywoływanie wymiotów wiąże się z ryzykiem przedostania się soków żołądkowych do dróg oddechowych, utratą płynów i uszkodzeniem ścian przewodu pokarmowego. Zachłyśnięcie się wymiocinami może prowadzić do uduszenia, gdy występuje w dużej ilości, a także do infekcji dróg oddechowych.

Badania stwierdzają, iż zachłystowe zapalenie płuc wynika z przedostania się treści żołądkowej do płuc, czemu towarzyszy podrażnienie, stan zapalny i ryzyko rozwoju bakterii. Z drugiej strony ciągłe wywoływanie wymiotów często prowadzi do odwodnienia i utraty niezbędnych elektrolitów. To powikłanie występuje częściej u dzieci i osób starszych.

Ponadto w przypadku uporczywych wymiotów treść żołądkowa może powodować zmiany i oparzenia przełyku, gardła i jamy ustnej. Częstym objawem tego powikłania są krwawe wymioty.Wymioty na ulicy lub na zewnątrz to bardziej skomplikowana sytuacja.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Co się stanie, jeżeli zwymiotuję po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej?

Najczęstsze przyczyny wymiotów

Mimowolne wymioty są częstym objawem wielu schorzeń przewodu pokarmowego. Ponadto mogą być również wynikiem uwarunkowań układowych. Niektóre typowe przyczyny są następujące:

  • Zapalenie wątroby
  • Ciąża
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Wrzód trawienny
  • Chemoterapia
  • Nieżyt żołądka i jelit
  • Niedrożność jelit
  • Zatrucie pokarmowe
  • Choroba lokomocyjna
  • Wodogłowie i zapalenie opon mózgowych
  • Leki, takie jak NLPZ i opioidowe leki przeciwbólowe

W takich przypadkach charakterystyka i kolor wymiocin zwykle ułatwiają postawienie diagnozy medycznej. Leczenie podstawowej przyczyny najczęściej łagodzi objaw. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, takich jak metoklopramid lub domperydon.

Nigdy nie należy wywoływać wymiotów, chyba iż jest to absolutnie konieczne

Wymioty można łatwo i bezpiecznie wywołać, wykonując powyższe kroki. Jednak wywoływanie wymiotów nigdy nie powinno stać się rutynowym nawykiem, aby “zrównoważyć” skutki przejadania się. jeżeli czujesz potrzebę wymiotowania z tego powodu, ważne jest, aby skonsultować się z psychologiem.

Wymioty z krwią: co może je powodować?
Wymioty z krwią są oznaką, iż coś jest nie tak, ale są uważane za poważne tylko wtedy, gdy towarzyszą im inne objawy. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału