„Nie ma ustawianych konkursów, nie mam żadnych swoich rekomendacji, czekamy na ludzi z otwartymi głowami. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs na prezesa Agencji Badań Medycznych, a do miesiąca powinniśmy ogłosić nazwiska pozostałych szefów podlegających resortowi jednostek” – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna na otwarciu IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Ja kreuję politykę resortu
„Nowa rola jest wyzwaniem dla mnie, a zarządzanie ministerstwem, którego kierownictwo składa się z przedstawicieli wielu partii, nie jest łatwe, ale nikt nie twierdził, iż będzie łatwo. Dogaduję się ze swoimi wiceministrami. Ministrem zdrowia jestem ja i ja kreuję politykę resortu. Wiceministrowie ze mną współpracują. Dyskutujemy, czasami się spieramy, ale ostateczne decyzje muszą być jedne, wspólne i muszą być. Gdy weszłam do ministerstwa miałam wrażenie, iż od czerwca, oprócz polityki lekowej, chyba nie była realizowana żadna inna.”
Nie miałam zamiaru polować na czarownice
„Tak naprawdę słucham siebie, mam intuicję. Ale przez ostatnie bez mała 3 miesiące spotkałam się już chyba z setką ważnych ludzi w systemie zdrowia . Spotkałam się z niemal wszystkimi przedstawicielami zawodów medycznych. Słucham mądrych ludzi, którzy znają system, „myślą pacjentem” i są racjonalni. Wchodząc do Ministerstwa Zdrowia nie miałam zamiaru polować na czarownice. Oczywiście odbył się audyt wewnętrzny, jest prowadzony audyt zewnętrzny, który jest bardzo wnikliwy, a jego wyniki zostaną upublicznione. Moich współpracowników oceniam na podstawie tego, co się dzieje w resorcie od czasu, kiedy jestem ministrem.”
Nie ma ustawianych konkursów
„Jestem przekonana, iż w ciągu miesiąca poznamy pozostałych szefów podlegających MZ jednostek. Konkursy na te stanowiska są naprawdę otwarte, autentyczne. Obawiam się, iż osoby, które mają potencjał i kompetencje, żeby zostać ważnymi osobami systemu zdrowia, nie wierzą w to i z tego powodu nie zgłaszają się. Dlatego w tym miejscu jeszcze raz podkreślam: nie ma ustawianych konkursów, ja nie mam żadnych swoich rekomendacji. Czekamy na ludzi z otartymi głowa, na pasjonatów, ludzi kompetentnych.
W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na prezesa Agencji Badań Medycznych, a do miesiąca powinniśmy poznać także pozostałych szefów podlegających resortowi jednostek. przez cały czas bowiem nierozstrzygnięte pozostają konkursy na Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, szefów Agencji Badań Medycznych oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.”
Nie będę likwidować nierentownych szpitali powiatowych
„12-13 godzin dziennie pracujemy nad taką zmianą Krajowej Sieci Onkologicznej, aby ona była efektywna i jak najszybciej weszła w życie, choć brakuje nam szeregu rzeczy. Jednocześnie musimy próbować renegocjować z Komisją Europejską w kwestii kamieni milowych w ochronie zdrowia. Natychmiast trzeba się wziąć za Krajową Siec Kardiologiczną, która jest właśnie jednym z kamieni milowych, a prawie nic nie zostało przy niej zrobione. Mamy jeszcze ustawę o restrukturyzacji sieci szpitali, która też jest kamieniem milowym, a jedno z założeń to likwidacja powiatowych nierentownych szpitali. Ja się na to nigdy nie zgodzę. Nie będę likwidować nierentownych powiatowych szpitali. Zrobimy tak, żeby one mogły się bilansować, tam gdzie się da, pomożemy.
Z NFZ przygotowuję rozwiązanie dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. jeżeli porodówka przyjmuje mniej niż 600 porodów rocznie, nigdy nie będzie rentowna. Są jednak takie porodówki, gdzie w promieniu 40 km nie ma żadnej innej. Planujemy wprowadzić dla nich takie ryczałty, by te oddziały się utrzymały. Kobieta nie może jechać 100 km do porodu. Obiecałam większą dostępność znieczulenia okołoporodowego, bo teraz procent znieczuleń jest naprawdę wstydliwy. Mamy opracowany wskaźnik korygujący na liczbę porodów naturalnych. o ile podmiot leczniczy wykona więcej niż 10 proc. porodów ze znieczuleniem, będzie miał lepiej wyceniony każdy poród.
Zrobię wszystko, żeby 10 mld zł, które są w puli z KPO na szpitale, trafiło do nich. Jestem przekonana, iż tak będzie. Z siecią onkologiczną sobie poradzimy, z kardiologiczną też. Głęboko wierzę, iż Komisja Europejska będzie racjonalna i uzna nasze pomysły na restrukturyzację szpitali powiatowych. Jestem przekonana, iż uda się je utrzymać, ale w taki sposób, iż nie będziemy się wciąż zadłużać.”
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców zostanie zmieniona
„Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli mieć mniej pieniędzy w systemie ochrony zdrowia, ale trzeba pamiętać, iż my mamy ustawę nakładową. Ona jest kreatywną księgowością, bo odnosi się do PKB sprzed dwóch lat. To zawsze mnie bolało i boli. Staram się używać odniesienia do roku, który mamy obecnie. Choć nakłady na ochronę zdrowia wzrosły w sposób bardzo istotny, to od 2015 r. do 2023 r. jest to tylko 1,1 pkt. procentowego w relacji do PKB. Więc żadnego progresu nie mamy, ciągle jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o nakłady na zdrowie.
Zrobię wszystko, żeby ten stan poprawić, choć wiem, iż zarówno premier Tusk jak i koleżanki i koledzy z KO wywiążą się z zobowiązań i składka zdrowotna dla przedsiębiorców zostanie zmieniona. Dotyczy to nie tylko aktywów trwałych, ale też podstawowej składki. Sądzę, iż będziemy zmierzali do ryczałtu i progów ryczałtowych. O konkretach rozmawiamy z ministrem finansów, ale nie jesteśmy jeszcze gotowi, aby przedstawić propozycje rozwiązań. Przypomnę też ministrowi finansów, iż w trakcie zamieszania z Polskim Ładem ze składek NFZ zaczęliśmy opłacać ratownictwo medyczne, a nieubezpieczonych przejęli na swoje barki ubezpieczeni.”