"Inteligentny Asystent Lekarza" sformułuje wskazania do badań

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba podkreślił, iż celem projektu Inteligentny Asystent Lekarza jest usprawnienie obsługi pacjenta począwszy od momentu rejestracji aż do wydania diagnozy.

– Sztuczna inteligencja sprawi, iż jednocześnie będzie mogło być rejestrowanych 20 pacjentów. Zarówno głos pacjenta, jak i lekarza zostanie przełożony na pismo i zarejestrowany na nośnikach elektronicznych. Następnie na podstawie bazy danych będzie analizowany przez sztuczną inteligencję, by uzyskać wskazania co do odpowiednich badań oraz diagnozy choroby – powiedział prof. Zbigniew Koruba. Dodał, iż system, nad którym będą pracować naukowcy, ułatwi życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Waldemar Cichacz, prezes firmy Altar, zaznaczył, iż Inteligentny Asystent Lekarza nie tylko wspomoże system opieki zdrowotnej, ale pozwoli też na obniżenie kosztów jego funkcjonowania.

– Inteligentny Asystent Lekarza ma usprawnić obsługę pacjenta, skrócić czas wizyty lekarskiej i podnieść efektywność kontaktu lekarza z pacjentem. Aby lekarz zamiast stracić czas na czynności administracyjne, poświęcił go na rozmowę z pacjentem – zaznaczył.

Krzysztof Guzikowski, wiceprezes firmy Altar, zapowiedział, iż system będzie mógł być stosowany nie tylko w dużych przychodniach i sieciach medycznych.

– W pierwszym etapie korzystać z tego będą mogli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, czy przyjmują w małych gabinetach, czy w dużych przychodniach – poinformował.

Realizacja projektu ma potrwać trzy lata, a jego koszt to 11 mln zł, z tego 8 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tytuł i skrót od redakcji
Idź do oryginalnego materiału