Instytut Matki i Dziecka zaprasza kobiety do 14. tygodnia ciąży na bezpłatne badania

zdrowie-polakow.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Instytut Matki i Dziecka zaprasza kobiety do 14. tygodnia ciąży na bezpłatne badania


W ramach badania POL PRENATAL CMV Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wykonuje bezpłatnie badania w kierunku zakażenia CMV u kobiet w I trymestrze ciąży. Wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia mogą uchronić dzieci przed trwałymi konsekwencjami zakażenia. Rekrutacja do badania trwa do 31 grudnia 2025 roku.

Diagnostykę można wykonywać do 14. tygodnia ciąży, choć warto zrobić to jak najwcześniej — do 10. tygodnia ciąży. Wówczas szanse na skuteczną profilaktykę infekcji u dziecka są większe. Wystarczy zgłosić się do izby przyjęć lub poradni ginekologiczno-położniczej, aby wykonać testy IgM, IgG oraz awidność1 – podstawowe badania serologiczne w kierunku zakażenia CMV. Uzyskane wyniki pokażą, czy pacjentka wymaga dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia, które może zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. W przypadku potwierdzonego zakażenia pacjentka może zostać zakwalifikowana do bezpłatnego leczenia.
Zakażenie CMV w pierwszym trymestrze ciąży jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. To wtedy ryzyko uszkodzeń układu nerwowego i wystąpienia trwałych powikłań, takich jak małogłowie czy niedosłuch, jest największe. Dlatego tak ważne jest, by diagnostykę przeprowadzić jak najwcześniej. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka kobietom do 14. tygodnia ciąży bezpłatnie wykonujemy badania w kierunku zakażenia CMV. Wystarczy zgłosić się do izby przyjęć przy ul. Kasprzaka 17a w Warszawie. Pacjentki z pozytywnym wynikiem zostaną objęte bezpłatnym leczeniem i opieką – mówi dr hab. n. med. prof. IMiD Tadeusz Issat, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka.

Badanie niekomercyjne
Pierwsze polskie niekomercyjne badanie kliniczne typu nie mniejszej skuteczności – POL PRENATAL CMV

Rekrutacja
Rekrutacja do badania trwa do 31 grudnia 2025

Badanie randomizowane
Pacjentki będą przydzielane do jednej z dwóch grup:
→ grupa pierwsza będzie otrzymywać lek w dawce 8 g/dobę
→ grupa druga będzie otrzymywać lek w dawce 4 g/dobę

Cytomegalia (CMV) to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych z matki na dziecko w czasie ciąży. Może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych u noworodka – od niedosłuchu, przez zaburzenia neurologiczne, aż po głęboką niepełnosprawność intelektualną. Mimo to badania w kierunku zakażenia CMV nie należą do standardów opieki okołoporodowej, choć dostępne jest już skuteczne leczenie. W odpowiedzi na ten problem Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, w ramach projektu badawczego POL PRENATAL CMV, oferuje kobietom we wczesnej ciąży – do 14. tygodnia – możliwość bezpłatnego wykonania testów serologicznych w kierunku zakażenia cytomegalią.

Choć każdego roku około 2500 dzieci przychodzi na świat z wrodzonym zakażeniem CMV, badania przesiewowe w kierunku tego wirusa przez cały czas nie są uwzględnione w standardzie opieki okołoporodowej. Tymczasem wczesna diagnoza, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest kluczowa – tylko wtedy możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia.


Jak dochodzi do zakażenia CMV i jak mu zapobiegać?

CMV to wirus, który raz nabyty, pozostaje w organizmie człowieka na zawsze. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi (np. ślina, krew czy łzy), dlatego szczególnie narażone się kobiety posiadające małe dzieci, a także opiekunki w żłobkach i przedszkolach. Niestety, wiele kobiet nie wie, iż takie ryzyko istnieje, a infekcja może przebiegać bezobjawowo lub przypominać grypę.
Poza wykonaniem badań w kierunku CMV warto pamiętać o zachowaniu zasad higieny w kontaktach z dzieckiem. W szczególności nie należy dzielić z nim posiłków, pić z jednego kubka, a także, co często zdarza się przy małych dzieciach — nie wkładać do ust smoczka swojej pociechy.


Jedyna skuteczna metoda leczenia

Projekt POL PRENATAL CMV to pierwsze w Polsce i drugie w Europie niekomercyjne badanie kliniczne, dotyczące leczenia zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest realizowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie pod kierownictwem dr. hab. n. med. prof. IMID Tadeusza Issata, a finansowane z publicznych środków przez Agencję Badań Medycznych. Projekt ma na celu ocenę nie mniejszej skuteczności walacyklowiru w dawce 4 g na dobę w porównaniu do dawki 8 g na dobę, w profilaktyce i leczeniu zakażenia CMV u ciężarnych. Walacyklowir jest skutecznym preparatem przeciwwirusowym o potwierdzonym bezpieczeństwie dla kobiet w ciąży. W ramach badania zostaną wykonane przesiewowe testy serologiczne u ponad 4000 kobiet. Pacjentki spełniające kryteria włączenia zostaną bezpłatnie objęte opieką i leczeniem.

POL PRENATAL CMV

Jedyne w Polsce, a w tej chwili drugie na świecie badanie kliniczne dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Projekt prowadzony jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie pod kierownictwem dr hab. n. med. prof. IMiD Tadeusza Issata i finansowany ze środków publicznych przez Agencję Badań Medycznych. Badanie skierowane jest do pełnoletnich kobiet we wczesnej ciąży, u których potwierdzono obecność przeciwciał przeciwko CMV. Więcej informacji o badaniu znajduje się na stronie leczeniecmv.pl.

Dr hab. n. med. prof. IMiD Tadeusz Issat

Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka oraz pracownik naukowy Instytutu, specjalista położnictwa i ginekologii. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2010 r. związany z Zakładem Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W 2017 roku otrzymał, przyznany przez Radę Naukową Instytutu Matki i Dziecka, tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych za osiągnięcia naukowe. W latach 2007-2019 pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w Klinice Położnictwa Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. Autor i współautor nowatorskich terapii z zakresu ginekologii i położnictwa, prelegent i uczestnik międzynarodowych konferencji i sympozjów.

  1. Awidność IgG to badanie, które pozwala ocenić, czy zakażenie CMV jest świeże, czy przebyte dawno temu, co ma najważniejsze znaczenie dla dalszego postępowania medycznego.
Idź do oryginalnego materiału