Innowacyjna szczepionka Arexvy od GlaxoSmithKline

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Osoba zakażona sprawdza temperaturę ciała


Globalna firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK), notowana na giełdach LSE i NYSE, ogłosiła dostępność przełomowej szczepionki Arexvy na rynku aptecznym w Polsce. Preparat, będący szczepionką rekombinowaną z adiuwantem, został specjalnie opracowany dla osób dorosłych w wieku 60+. Szczepionka Arexvy ma na celu zapobieganie chorobom dolnych dróg oddechowych spowodowanym przez syncytialny wirus oddechowy (RSV).

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polina Tankilevitch, unsplash

RSV to wirus, który ma zdolność do wywoływania infekcji u osób w różnych grupach wiekowych. Badania naukowe wskazują, iż osoby w wieku 60 lat i starsze są znacznie bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia. Statystyki są alarmujące: tylko w Europie, wirus RSV jest odpowiedzialny za około 3 miliony ostrych infekcji układu oddechowego każdego roku. Tak wysoka liczba infekcji prowadzi do ponad 270 tysięcy przypadków hospitalizacji oraz około 20 tysięcy zgonów wśród osób w tej grupie wiekowej.

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 zaobserwowano niepokojący wzrost liczby infekcji RSV, co dodatkowo komplikuje sytuację. Implementacja środków ochrony przed COVID-19 znacząco zmieniła strukturę zakażeń sezonowych, co zwiększa ryzyko występowania ognisk zakażeń RSV również poza typowym sezonem.

Zakażenia RSV stanowią jedną z głównych przyczyn chorób zakaźnych układu oddechowego, na które nie było do tej pory skutecznej szczepionki ani swoistego leczenia dla dorosłych. Arexvy to pierwsza na świecie szczepionka zarejestrowana do profilaktyki zakażeń RSV u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych. Niezmiernie się cieszę, iż jest już ona dostępna dla pacjentów w Polsce i może stanowić formę zabezpieczenia przed RSV, zwłaszcza dla osób najbardziej zagrożonych rozwojem ciężkiej choroby z powodu współistniejących chorób przewlekłych. Jest to duży krok naprzód z punktu widzenia zdrowia publicznego. – powiedział Krzysztof Kępiński, Dyrektor Relacji Zewnętrznych GSK w Polsce

Kliniczna Ewolucja i Znaczenie Arexvy

Podstawą decyzji o rejestracji nowego produktu były imponujące wyniki kluczowego badania klinicznego fazy III o nazwie AReSVi-006 (Adult Respiratory Syncytial Virus). Badanie to potwierdziło wysoką skuteczność szczepionki w profilaktyce chorób dolnych dróg oddechowych wywołanych przez RSV, z wynikiem wskaźnika skuteczności na poziomie 82,6%v. Co więcej, szczepionka wykazała się skutecznością na poziomie 94,6% w grupie osób starszych z co najmniej jedną chorobą współistniejącą.

Zastosowanie w preparacie adiuwantu, opatentowanego przez GSK, znacząco zwiększa jego skuteczność. Najczęściej obserwowane efekty uboczne, takie jak ból w miejscu iniekcji czy zmęczenie, były zwykle łagodne i przemijające.

Olivera Tomanoski-Aleksic, Dyrektor Medyczny GSK w Polsce, powiedziała:

Każdego roku w szpitalach w Polsce i całej Europie odnotowuje się znaczny wzrost liczby przyjęć pacjentów z powodu zakażeń wirusami układu oddechowego, typowych dla sezonu jesienno-zimowego, w tym RSV. Zmniejszenie liczby infekcji tym groźnym wirusem to jeden z kluczowych priorytetów w ochronie zdrowia. Dlatego cieszę się, iż po ponad 50 latach prac nad szczepionką przeciwko RSV, udało się osiągnąć sukces. Nowa szczepionka pomaga chronić osoby starsze przed RSV i można ją podawać jednocześnie ze szczepieniami przeciwko grypie sezonowej. – powiedziała Olivera Tomanoski-Aleksic, Dyrektor Medyczny GSK w Polsce

Arexvy zdobyła uznanie na skalę światową, stając się pierwszą szczepionką przeciw RSV dla osób starszych zatwierdzoną przez urzędy regulacyjne. W maju 2023 r. otrzymała zielone światło od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), a w czerwcu tego samego roku zyskała aprobatę Komisji Europejskiej.

Wprowadzenie Arexvy na polski rynek apteczny od sierpnia tego roku jest kolejnym krokiem w realizacji misji GSK, która polega na rozszerzaniu dostępu do innowacyjnych rozwiązań medycznych. Jest to również wyraz nieustającego dążenia firmy do zaspokojenia niewypełnionych potrzeb w dziedzinie zdrowia publicznego.

Idź do oryginalnego materiału