Inhibitory szlaku receptora androgenowego - lepsze wyniki w raku prostaty

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Jak wykazały randomizowane badania kontrolowane, u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego inhibitory szlaku receptora androgenowego (ARPI) wydłużają medianę czasu do utraty korzyści klinicznych (NLCB) do 11,1 miesiąca w porównaniu z 6,9 miesiąca obserwowanymi w przypadku taksanów. U osób przyjmujących ARPI wydłuża się także całkowite przeżycie.



Naukowcy Brama De Laere i Alessio Crippa z Wydziału Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji przeprowadzili badanie adaptacyjne do wyników z udziałem 343 pacjentów z przerzutowym rakiem prostaty opornym na kastrację (mCRPC) w Szwecji, Belgii i Norwegii.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej ARPI, taksany lub wybór lekarza, przy czym ponowna randomizacja nastąpiła po progresji choroby.

Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas do NLCB, a drugorzędowe punkty końcowe obejmowały całkowity czas przeżycia i poważne zdarzenia niepożądane. Pacjentów podzielono na podgrupy biomarkerów na podstawie zmian genetycznych w AR, TP53, genach niedoboru rekombinacji homologicznej i fuzji TMPRSS2-ERG.

Dawki obejmowały 1000 mg octanu abirateronu lub 160 mg enzalutamidu na dobę w przypadku ARPI oraz 75 mg docetakselu lub 20-25 mg/m² kabazytakselu co 3 tygodnie w przypadku taksanów.

Jak udowodniły badania ARPI wydłużyły medianę czasu dla NLCB do 11,1 miesiąca w porównaniu z 6,9 miesiąca dla taksanów. Całkowity czas przeżycia był istotnie dłuższy u pacjentów leczonych ARPI, z medianą 38,7 miesiąca w porównaniu z 21,7 miesiąca dla taksanów.

Największe wydłużenie czasu do NLCB zaobserwowano u pacjentów z AR-ujemnym i TP53 typu dzikiego oraz pacjentów z dodatnim wynikiem fuzji TMPRSS2-ERG. Nie zaobserwowano istotnej różnicy w czasie do NLCB między ARPI a taksanami u pacjentów ze zmienionym TP53.

- Wstępne wyniki wskazują na wyższość ARPI dla niewyselekcjonowanej przez biomarkery populacji pacjentów w porównaniu z wyborem lekarza i taksanami u pacjentów z mCRPC i wykrywalnym ctDNA (krążącym DNA guza). Średnio pacjenci leczeni ARPI doświadczyli odpowiednio o 55% i 77% dłuższego czasu do NLCB i przeżycia całkowitego. Według naszej wiedzy są to pierwsze randomizowane dane do porównania wyników ARPI i taksanów u pacjentów z mCRPC pierwszego lub drugiego rzutu z wykrywalnym ctDNA– napisali autorzy.

Idź do oryginalnego materiału