Indeks Zdrowych Miast 2024 z nowymi laureatami

pracodawcagodnyzaufania.pl 7 godzin temu

Rybnik, Poznań i Gdynia przodują w kategorii Zdrowie Indeksu Zdrowych Miast.

Samorządy te zostały wyróżnione za zaangażowanie w poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców oraz skuteczną realizację programów polityki zdrowotnej. Jakie kroki podjęły te miasta, by stanąć na podium oraz co o zdrowiu mówiono podczas Kongresu Zdrowe Miasta?

Indeks Zdrowych Miast, realizowany od 2022 r. przez Grupę Lux Med we współpracy z SGH w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej, to długofalowy projekt mający na celu analizę warunków życia w 66. miastach na prawach powiatu. Głównym celem inicjatywy jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Publikacja to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach – jedną z nich było Zdrowie.

Zdrowie w centrum uwagi. Co wyróżnia liderów?

Kategoria Zdrowie w Indeksie Zdrowych Miast ocenia dwa wskaźniki – działania miast na rzecz poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz realizację programów polityki zdrowotnej i profilaktycznych. Liderem rankingu został Rybnik, w którym na mieszkańca przeznaczono aż 376 złotych w programach profilaktycznych, przy średniej 56,6 zł na jednego mieszkańca. Drugie miejsce zajął Poznań, który zrealizował najwięcej programów ze wszystkich miast, bo aż 274, gdzie średnia w badanych miastach wyniosła 40. Na trzeciej pozycji uplasowała się Gdynia ze 132 programami oraz kwotą 213,51 złotych na mieszkańca.

– Warto było zrobić szereg programów, takich jak in vitro czy punkt profilaktyki intymnej, bo zdrowie jest tak naprawdę najważniejsze. o ile jesteśmy zdrowi to inaczej patrzymy na świat. Nie mam żadnych wątpliwości, iż dbałość o zdrowie i taki ranking, który ten parametr bardzo wysoko pozycjonuje, to jest coś nad czym musimy cały czas pracować – powiedział, podczas Gali Kongresu Zdrowe Miasta, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Zdrowie w wielu wymiarach

W ramach Kongresu Zdrowe Miasta, podczas którego miała miejsce premiera tegorocznego Indeksu Zdrowych Miast, odbył się blok tematyczny poświęcony zdrowiu. Poruszono w nim najważniejsze zagadnienia związane z chorobami cywilizacyjnymi, innowacjami technologicznymi w ochronie zdrowia, demografią oraz odpowiedzialnością pracodawców za zdrowie swoich pracowników. Dyskusje dotyczyły zarówno wyzwań, jak i możliwości, jakie niesie współczesna medycyna i zarządzanie zdrowiem w miastach.

– Tylko gra zespołowa, i miasto, i państwo i wysoka jakość kształcenia, dostęp do służby zdrowia, zarówno tej państwowej, jak i prywatnej, może przynieść sukces i może przełożyć się na lepsze rokowanie i zmniejszenie zachorowalności naszych pacjentów – wyjaśnia Filip M. Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych.

Którędy po zdrowie?

– Zróżnicowane wyniki w obszarze zdrowie spowodowane są różnym tempem rozwoju miast oraz zróżnicowanymi kosztami realizacji programów polityki zdrowotnej oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Te czynniki powodują, iż trudno jest określić jednoznaczne trendy, a wyniki różnią się znacznie między poszczególnymi miastami – wyjaśnia dr hab. Barbara Więckowska, prof. SGH.

Wśród 10 najlepszych miast w kategorii Zdrowie, poza wspomnianą trójką, znalazły się także Warszawa, Piotrków Trybunalski, Świnoujście, Sopot, Gdańsk, Zabrze oraz Sosnowiec.

Najnowszy Indeks Zdrowych Miast dostępny jest pod linkiem: Indeks-Zdrowych-Miast-2024.pdf (luxmed.pl).
Idź do oryginalnego materiału