Mogłoby się wydawać, iż miesiąc urodzin nie ma większego znaczenia. Wiele osób chciałoby obchodzić swoje urodziny wiosną lub latem, ponieważ przy pięknej pogodzie pojawia się więcej możliwości na huczne świętowanie. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego ciepłe miesiące wydają się lepsze od reszty roku. Badania naukowe wykazały, iż osoby urodzone o tej porze roku rzadziej chorują.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy z noworodkiem powinniśmy pójść do fizjoterapeuty? "W niektórych krajach te wizyty są obowiązkowe"
Czy miesiąc urodzenia ma znaczenie? Okazuje się, iż tak
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia opracowali algorytm, za pomocą którego udało się zidentyfikować znaczące powiązania między porą roku narodzin a 55 różnymi chorobami, takimi jak ADHD, astma czy choroby serca. W tym celu przeanalizowano ponad 1600 chorób i zbadano 1,7 miliona pacjentów leczonych w Nowym Jorku w latach 1985-2013. Wyniki były zdumiewające. Jak się okazało, najniższe ryzyko zachorowań na popularne schorzenia mają osoby urodzone w maju, a najwyższe w październiku. Wykazano też między innymi, iż dzieci urodzone w październiku i lipcu najczęściej mają problemy z astmą, natomiast osoby z listopada cierpią często na ADHD. Lekarze jednak uspokajają i proszą, by nie sugerować się tymi badaniami.
Ważne jest, aby nie denerwować się zbytnio tymi wynikami, ponieważ chociaż znaleźliśmy znaczące powiązania, ogólne ryzyko choroby nie jest tak duże. Ryzyko związane z miesiącem urodzenia jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z bardziej wpływowymi zmiennymi, takimi jak dieta i ćwiczenia fizyczne
- powiedział Nicholas Tatonetti, starszy autor badania i adiunkt w Columbia University Medical Center, cytowany przez portal Time.
Zobacz też: Chcesz zjeść batonik w kolejce? Czy podanie opakowania przy kasie wystarczy? UOKiK odpowiada
Czy miesiąc urodzenia ma wpływ na zdrowie? Wyniki zaskakują
Co ciekawe, badania z Uniwersytetu Columbia nie są jedynymi, w których sprawdzono związek między miesiącem urodzenia a ryzykiem występowania chorób. Podobną analizę przeprowadzono w Medical Research Council Epidemiology Unit z Uniwersytetu Cambridge. Wówczas pod lupę wzięto 450 tysięcy urodzeń w Wielkiej Brytanii w latach 1946-1975. Uczestnicy mieli od 40 do 69 lat i byli rekrutowani z brytyjskiego biobanku. Z danych opublikowanych na stronie portalu Today wynika, iż dzieci z letnich miesięcy, takich jak czerwiec, lipiec i sierpień, ważyły więcej po urodzeniu i doświadczyły późniejszego dojrzewania, a przy tym o wiele rzadziej chorowały. Zdaniem naukowców wpływ na to miało przede wszystkim zdrowie ich matek.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.