Jak często myć wielorazowe butelki na wodę? Błyskawicznie stają się wylęgarnią bakterii i wirusów

g.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Fot. baloon111 / iStock


Butelki wielokrotnego użytku na wodę w ostatnich latach zyskują dużą popularność. To dobry sposób, aby zadbać o nawodnienie organizmu, a przy okazji zredukować ilość plastikowych odpadów. Wiele osób popełnia jednak błąd związany z czyszczeniem takich pojemników. Jaką częstotliwość się tu zleca?
Zakup butelki wielokrotnego użytku na wodę (z filtrem lub bez) to decyzja, która może nieść ze sobą wiele korzyści. Poza wspomnianym już nawodnieniem i zmniejszeniem produkcji plastikowych odpadów ważna jest też wygoda takiego rozwiązania. Nie musimy się martwić o to, czy mamy w domu zapas wody butelkowanej, a zakupy nagle staną się znacznie lżejsze. Co więcej, to źródło oszczędności. Należy jednak uważać, aby brak higieny nie pogorszył jakości naszej wody.


REKLAMA


Zobacz wideo Pijesz za mało wody? Takie mogą być konsekwencje


Jak często należy myć butelkę na wodę? Ekspertka wyjaśnia, dlaczego jest to tak ważne
Niektórym może się wydawać, iż kontakt z czystą wodą nie wymaga częstego mycia pojemnika. Musimy jednak pamiętać, iż podczas picia za każdym razem wpływamy na zawartość naszej butelki.


W ustach mogą znajdować się wirusy i bakterie, które przedostają się do butelki z wodą podczas picia, a ślina gromadzi się wokół jej krawędzi


- wyjaśnia w rozmowie z portalem Bustle dr Celeste Donato, mikrobiolożka i starsza specjalistka ds. Badań w Murdoch Children's Research Institute. Zanieczyszczeń tych będzie pojawiać się więcej, jeżeli dzielimy z kimś butelkę. Ekspertka zaznacza, iż większość z tych bakterii i wirusów nie stanowi dla nas zagrożenia, ale czasami bywa inaczej, zwłaszcza w przypadku osób z obniżoną odporności lub alergiami. Dlatego niezależnie od naszego stanu zdrowia zaleca się myć omawiane pojemniki co najmniej raz dziennie. Idealnym rozwiązaniem byłoby mycie po każdym użyciu, ale to nie zawsze jest możliwe w ciągu dnia.
Zobacz też: Co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów? Wielu Polaków tego nie wie. Ekspert obala mity
Dr Donato podkreśla również, iż do butelki przedostają się nie tylko zanieczyszczenia z naszych ust. Nasze ręce często dotykają różnych brudnych powierzchni, co może stać się źródłem skażenia naszej wody, np. jeżeli otwieramy ustnik niemytymi dłońmi. Badanie z 2014 roku, w którym badano próbki wody z pojemników wielokrotnego użytku, w wielu przypadkach wykazało obecność bakterii escherichia coli i staphylococcus aureus, a także pleśni aspergillus i penicillium. Niemniej w dbaniu o naszą butelką ważna jest nie tylko częstotliwość mycia, ale i sposób.


Czy za każdym razem trzeba wyparzać butelkę? W ten sposób zadbasz o higieniczność swojej butelki
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie potwierdza, aby butelki do wody i bidony myć co najmniej raz dziennie, przy czym nie musi być to skomplikowany proces. W pierwszej kolejności należy przepłukać pojemnik ciepłą wodą, a nakrętkę, ustnik oraz uszczelki namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem do mycia naczyń. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać przy tym na wszelkie łączenia i niedostępne miejsca. Woda z detergentem posłuży nam też do umycia wnętrza pojemnika. Najlepsze rezultaty uzyskamy przy pomocy specjalnej szczotki do mycia butelek. Na koniec wszystkie części płuczemy i zostawiamy do pełnego wyschnięcia.
Dokładniejsza dezynfekcja nie jest konieczna za każdym razem, ale od czasu do czasu możemy "wykąpać" butelkę w wodzie z octem, zmieszanych w równych proporcjach. Ponadto możemy dodać butelkę do zmywarki do naczyń, choć przy tej metodzie musimy być ostrożni. Nie wszystkie produkty bowiem się do tego nadają, więc najważniejsze będą tu zalecenia producenta.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału