Im więcej pacjent wie, tym chętniej szczepi się przeciwko HPV

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Posiadanie informacji, iż wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje raka płaskonabłonkowego jamy ustnej i gardła (OPSCC), wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem, iż dorośli zgłoszą się na szczepienie przeciwko HPV – wskazują nowe badania.

W badaniu opublikowanym online w „JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery”, większość z 288 dorosłych ankietowanych nie była świadoma, iż HPV powoduje OPSCC i nie została poinformowana o tym związku przez swojego lekarza.

Naukowcy odkryli, iż gdy uczestnicy wiedzieli o związku między zakażeniem HPV a rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej i gardła, ponad trzy razy częściej decydowali się na szczepienie (iloraz szans, 3,7, przedział ufności 95%, 1,8–7,6) niż osoby bez tej wiedzy.

– Edukacja skierowana do nieszczepionych dorosłych, na temat związku między zakażeniem HPV a OPSCC, w połączeniu ze szczepieniami w miejscu opieki, może być innowacyjną strategią zwiększania wskaźników szczepień przeciwko HPV u dorosłych – piszą autorzy, kierowani przez Jacoba C. Blooma, z wydziału Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Boston Medical Center.

Christiana Zhang, MD, z oddziału chorób wewnętrznych na Johns Hopkins University w Baltimore, która nie brała udziału w badaniu, powiedziała, iż nie była zaskoczona brakiem wiedzy na temat związku HPV-OPSCC.

Pacjenci często otrzymują porady na temat związku między HPV a brodawkami i nowotworami narządów płciowych, jak rak szyjki macicy. Ale mniej jest edukacji pacjentów na temat związku między HPV a rakiem jamy ustnej i gardła.

W badaniu wzięli udział pacjenci w wieku 18–45 lat, którzy poszukiwali rutynowej opieki ambulatoryjnej w klinice otolaryngologii w Boston Medical Center od 1 września 2020 r. do 19 maja 2021 r.

Ograniczenia tego badania obejmują badanie populacji z jednej kliniki otolaryngologii w miejskim, akademickim centrum medycznym. Populacja była bardziej zróżnicowana rasowo i etnicznie niż populacja USA, a 60,3 proc. identyfikuje się jako mniejszości rasowe i etniczne. Płeć i poziom wykształcenia również nie odzwierciedlały demografii USA, ponieważ nieco ponad połowa (50,8 proc.) uczestników miała wykształcenie wyższe, a 58,3 proc. stanowiły kobiety.

Idź do oryginalnego materiału