Fundacja Watch Health Care (WHC) opublikowała najnowszy raport Barometr WHC – Polacy w kolejkach 2024 roku. Publikacja zawiera analizę danych dotyczących dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce, które zostały zebrane w październiku i listopadzie 2024 roku.
- W tym okresie czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wyniósł 4,2 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 3,5 mies.) odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania o 0,7 mies.
- Aby uzyskać poradę lekarza specjalisty, trzeba poczekać średnio 4,3 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 3,7 mies.) odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów o 0,6 mies.
- Na badanie diagnostyczne trzeba poczekać średnio 3,1 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 2,5 mies.) odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania na badania diagnostyczne o 0,6 mies.
- Raport pokazuje, iż wyraźnie widoczny jest problem ograniczonego dostępu do lekarzy specjalistów oraz długi czas oczekiwania na świadczenia, do których kierują, co przekłada się na wydłużoną etapowość leczenia.
Kolejki do lekarzy – raport Watch Health Care
Obiektywne monitorowanie zmian średniego czasu oczekiwania chorych w kolejkach ma na celu uświadomienie społeczeństwu, czy sytuacja w ochronie zdrowia pogarsza się, czy poprawia, a więc jak regulator (Minister Zdrowia i płatnik) radzi sobie z zarządzaniem systemem. Narzędzie stworzone przez Fundację WHC, jakim jest Barometr WHC, pokazuje sytuację w ochronie zdrowia widzianą oczami pacjenta, a nie sprawozdawczością Narodowego Funduszu Zdrowia.
Raport Barometr WHC przedstawia zmiany w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce.
DOSTĘP DO ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
(Świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia: np. porada lekarska, badanie, zabieg, operacja).
W październiku/listopadzie 2024 r. czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wynosi 4,2 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec/sierpień 2023 r. – 3,5 mies.) odnotowano wzrost czasu oczekiwania – o 0,7 mies.
Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie chirurgii plastycznej, gdzie średni czas oczekiwania wyniósł ok. 9,9 miesiąca. Długo w kolejce również będziemy czekać do świadczeń z zakresu neurochirurgii – 9,1 mies. – oraz otolaryngologii dziecięcej – 8,9 mies.
Najkrócej pacjenci zaczekają na realizację świadczeń z zakresu radioterapii onkologicznej – 0,5 mies. – oraz neonatologii – 0,8 mies. 1,1 mies. poczekają na pomoc pacjenci w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz chirurgii onkologicznej.
Wśród 215 analizowanych świadczeń zdrowotnych, w 104 odnotowano pogorszenie dostępności, w przypadku 41 dostępność uległa poprawie, natomiast w przypadku 70 świadczeń czas oczekiwania uległ zmianie w zakresie +/-0,5 mies.
Najbardziej wydłużyły się kolejki do świadczeń w dziedzinach:
- geriatria – o 2,5 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 5,3 mies.;
- endokrynologia – o 2,4 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 7,6 mies.;
- immunologia – o 2,0 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 5,3 mies.;
- otolaryngologia – o 2,0 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 8,7 mies.;
- chirurgia ogólna – o 2,0 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 3,8 mies.;
- reumatologia – o 2,0 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 6,2 mies.
Najbardziej skróciły się kolejki do świadczeń w dziedzinach:
- choroby płuc – o 1,2 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 1,7 mies.;
- kardiologia dziecięca – o 0,9 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 1,8 mies.;
- stomatologia – o 0,7 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 6,4 mies.;
- neurochirurgia – o 0,7 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 9,1 mies.
DOSTĘP DO LEKARZA SPECJALISTY
Aby uzyskać poradę specjalisty trzeba poczekać średnio 4,3 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 3,7 mies.) odnotowano wydłużenie się czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów o 0,6 mies.
Najdłuższy czas oczekiwania dotyczy wizyt u: angiologa (13,9 mies.), endokrynologa (12,1 mies.) oraz u chirurga naczyniowego (11,6 mies.),
Z kolei specjaliści, do których czas oczekiwania jest najkrótszy to pediatrzy (0,0 mies.), neonatolodzy (0,2 mies.), onkolodzy (0,4 mies.), ginekolodzy-położnicy (0,4 mies.) i chirurdzy onkolodzy (0,6 mies.).
Wśród analizowanego dostępu do 40 lekarzy specjalistów z 43 dziedzin medycyny, w 18 odnotowano pogorszenie dostępności, w przypadku 9 dostępność uległa poprawie, natomiast w przypadku 13 specjalistów czas oczekiwania uległ zmianie w zakresie +/-0,5 mies.
Najbardziej wydłużyły się kolejki do specjalistów:
- angiologa – o 3,6 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 13,9 mies.;
- otolaryngologa dziecięcego – o 2,9 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 4,2 mies.;
- neurochirurga – o 2,8 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 8,3 mies.
Najbardziej skróciły się kolejki do specjalistów:
- kardiologa dziecięcego – o 2,7 mies., w tej chwili trzeba czekać w kolejce 2 mies.;
- ortodonty – o 1,8 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 6,9 mies.;
- kardiochirurga – o 1,6 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 1,6 mies.;
- otolaryngologa – o 1,6 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 2,1 mies.
DOSTĘP DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH
Średnio na badanie diagnostyczne trzeba poczekać 3,1 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 2,5 mies.) odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania na badania diagnostyczne o 0,6 mies.
Najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w odniesieniu do biopsji guzków tarczycy (8,4 mies.), USG tarczycy (8,1 mies.) oraz badania elektroneurograficznego (ENG) (6,9 mies.).
Badaniami diagnostycznymi wykonywanymi najszybciej są: cystouretrografia (CUM) (0,5 mies.) oraz tomografia komputerowa głowy (0,6 mies.). kilka dłużej poczekamy na biopsję aspiracyjną gruboigłową (0,7 mies.), bronchoskopię (ednoskopowe dróg oddechowych) (0,7 mies.) oraz USG stawów biodrowych (0,7 mies.).
Wśród analizowanego dostępu do badań diagnostycznych spośród 56 świadczeń w 29 z nich odnotowano pogorszenie w dostępności, w przypadku 9 z nich dostępność uległa poprawie, natomiast w przypadku 18 badań czas oczekiwania uległ w zmianie w zakresie +/-0,5 mies.
Najbardziej wydłużyły się kolejki do badań:
- badanie elektroencefalograficzne (EEG) głowy – o 3,0 mies.; w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 4,6 mies.
- badanie bezdechu śródsennego – o 3,0 mies.; w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 4,1 mies.
- USG tarczycy – o 2,9 mies. w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 8,1 mies.
Najbardziej skróciły się kolejki do badań:
- badanie audiologiczne – o 3,4 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 3,1 mies.;
- bronchoskopia – o 3,0 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 0,7 mies.;
- tomografia klatki piersiowej – o 2,7 mies., w tej chwili trzeba poczekać w kolejce 1,2 mies.
źródło: BAROMETR WHC STAN NA PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2024 – Raport dotyczący zmian dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce nr 01/01/2025
Post Ile wynoszą kolejki do lekarzy? Nowy raport „Barometr WHC” pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.