Ile usług w ramach pilotażu tabletki „dzień po” zrealizowały apteki?

mgr.farm 2 dni temu

Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ poinformował w rozmowie z PAP o liczbie usług, jaką wykonały apteki w ramach programu pilotażowego polegającego na wydawaniu tabletek “dzień po”. Dane przedstawione NFZ obejmują usługi realizowane od początku funkcjonowania pilotażu, tj. od początku maja br. Zgodnie z nimi w całej Polsce zrealizowano 1500 usług w ramach tego programu.

Blisko 1100 aptek ma już podpisaną umowę na realizację pilotażu tabletki “dzień po”

Paweł Florek poinformował także o liczbie aptek, które w tej chwili mają podpisaną umowę na realizację programu pilotażowego antykoncepcji awaryjnej. Jest to 1099 placówek. Ich adresy znajdują się na specjalnej mapie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie, Paweł Florek poinformował, iż Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje kolejnych 140 wniosków aptek o przystąpienie do programu. Przypomniał również, iż nabór aptek jest ciągły i cały czas otwarty.

  • Czytaj także: Jak apteka ma podpisać umowę z NFZ na pilotaż tabletki “dzień po”?

Specjalne naklejki dla każdej apteki realizującej pilotaż

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ poinformował również o tym, iż każda z aptek biorąca udział w pilotażu otrzyma od NFZ specjalną naklejkę. Ma ona na celu informować pacjentów o możliwości skorzystania z tej usługi. Co ważne, projekt naklejki został zatwierdzony przez Departament Prawny Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W ten sposób Inspekcja potwierdza, iż umieszczenie takiej naklejki w widocznym miejscu w aptece nie narusza art. 94a ustawy Prawo Farmaceutyczne. Przepis ten mówi o zakazie reklamy aptek. GIF poinformował jednak, iż apteki nie mają prawa ingerować w treść tych naklejek.

– w oznaczeniu (naklejce – przyp. red.) nie mogą znajdować się żadne dodatkowe treści wartościujące ani znaki graficzne, które mogłyby stanowić zachętę do skorzystania z usług i oferty apteki – podkreśla GIF

NFZ na pilotaż tabletki “dzień po” wyda co najmniej 13,6 mln zł

Przypomnijmy, iż z programu we wskazanych aptekach mogą skorzystać kobiety od 15 roku życia. Każda pacjentka może skorzystać z programu tylko raz w miesiącu. Niezbędne jest też posiadanie przez nia prawa do korzystania ze świadczeń refundowanych. Apteka za zrealizowanie usługi w ramach tego pilotażu otrzyma z budżetu NFZ 50 zł. Koszt zakupu tabletki “dzień po” pokrywa pacjentka. Ministerstwo Zdrowia szacuje, iż finansowanie pilotażu będzie kosztowało co najmniej 13,6 mln zł.

Źródło: MB/ Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału