Ile pieniędzy Kanada wydała w ostatnich latach na pomoc humanitarną na świecie

bejsment.com 10 miesięcy temu

W październiku Kanada przekazała 60 milionów dolarów na pomoc dla palestyńskiej Strefy Gazy i okolic w związku z trwającą wojną Izrael-Hamas .

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ta darowizna na rzecz regionu jest większa niż jakakolwiek darowizna tego rodzaju ze strony Kanady na rzecz Gazy i Zachodniego Brzegu w ciągu co najmniej ostatnich 20 lat, co stanowi ponad dwukrotność kwoty pomocy humanitarnej pomocy udzielonej tam przez cały 2021 roku, która w przeliczeniu na dzisiejsze dolary wyniosła około 23 mln dolarów.

Ogłoszenia o pomocy pojawiają się w kontekście wzmagających się ataków powietrznych i walk naziemnych prowadzonych przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy, co stanowi serię reakcji na atak Hamasu przeprowadzony 7 października.

Według danych opublikowanych przez izraelskich urzędników i kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia Gazy , od początku wojny na początku tego miesiąca w Izraelu zginęło ponad 1400 osób, a w Gazie kolejnych 8525 Palestyńczyków.

W komunikacie prasowym wydanym na początku tego miesiąca przez kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Global Affairs Canada – GAC) czytamy, iż 50 milionów dolarów z pakietu pomocowego na rok 2023 „pomoże w zapewnieniu żywności, wody, pomocy medycznej w nagłych wypadkach, usług ochronnych i innej pomocy ratującej życie” Palestyńczykom dotkniętym wojną .

„Krytyczne i natychmiastowe potrzeby ludności cywilnej dotkniętej kryzysem stają się wyraźniejsze z każdym dniem” – stwierdził w oświadczeniu z 21 października kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego Ahmed Hussen.

„W miarę jak partnerzy Kanady informują o swoich rosnących potrzebach, ta nowa pomoc umożliwi szybkie zapewnienie im środków finansowych, dzięki czemu będą mogli pomóc osobom w pilnej potrzebie”.

Kryzys humanitarny wywołany wojną między Izraelem a Hamasem dołączył do sporządzonej przez GAC listy trwających międzynarodowych kryzysów, gdzie kierowana jest kanadyjska pomoc.

Inne tego typu datki obejmują 58 milionów dolarów na pomoc w walce z powodzią w Pakistanie zeszłego lata, pomoc w przypadku klęsk żywiołowych w Turcji i Syrii na łączną kwotę około 80 milionów dolarów po trzęsieniach ziemi, które nawiedziły oba kraje na początku tego roku, oraz pomoc dla Ukrainy w walce z rosyjską inwazją. Od stycznia 2022 roku Kanada przekazała ponad 350 mln dolarów na pomoc humanitarną oraz kolejne miliardy na pomoc gospodarczą i rozwojową.

– W miarę jak Rosja będzie kontynuować brutalną wojnę z Ukrainą, Kanada będzie wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne – oznajmił premier Justin Trudeau w oświadczeniu wydanym w sierpniu z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.

Najwyższa roczna suma pomocy dla Syrii, Jemenu i Libanu

Według najnowszych dostępnych danych OECD całkowity wkład Kanady w pomoc humanitarną w 2021 roku wyniósł około 1,09 miliarda dolarów, co stanowi około 15 procent całkowitej pomocy rozwojowej Kanady w tym roku.

Głównymi odbiorcami środków humanitarnych w 2021 roku były Syria (90 mln dolarów) i Jemen (85 mln dolarów), gdzie konflikt doprowadził do okoliczności opisanych przez GAC jako „niszczycielskie” i „pilne”. Liban otrzymał także znaczną kwotę środków humanitarnych od Kanady (58 mln dolarów) w związku z eksplozją w Bejrucie w 2020 roku, która pogłębiła istniejące kryzysy społeczno-gospodarcze, polityczne i pandemiczne.

„Społeczności przesiedlone i osoby dotknięte konfliktem szczególnie mocno odczuły pandemię” – czytamy w raporcie GAC za lata 2020–2021 dla parlamentu .

„Jesteśmy dumni z pracy, którą wykonaliśmy w tym roku i konkretnych wyników, które osiągnięto – w imieniu wszystkich Kanadyjczyków – w celu promowania włączającego i zrównoważonego powrotu do zdrowia po pandemii, a ostatecznie zbudowania świata, który będzie bardziej pokojowy i dostatni dla wszystkich .”

Wydatki na pomoc rosną, ale Kanada wciąż pozostaje w tyle za innymi krajami z grupy G7

Dane OECD wskazują na stały wzrost wydatków Kanady na oficjalną pomoc rozwojową (ODA) w ostatnich latach, osiągając 7 miliardów dolarów w 2021 roku, w porównaniu z 4,6 miliarda dolarów w roku 2016. Finansowanie przeznaczone wyłącznie na cele humanitarne ulegało w tym czasie wahaniom i wzrastało do 1,09 miliarda dolarów w 2021 roku z 843 dolarów. mln w 2016 roku Kanada przeznaczyła także 652 mln dolarów na pomoc dla uchodźców w kraju w 2021 roku

Finansowanie ODA obejmuje pomoc rozwojową, która ma wspierać zdrowie, edukację i gospodarkę kraju, a także pomoc humanitarną, która ma ratować życie i łagodzić cierpienia osób dotkniętych kryzysami. Warto zauważyć, iż w 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost wydatków Kanady na ODA związaną ze zdrowiem, osiągając 1,8 miliarda dolarów w 2021 roku po wybuchu pandemii Covid-19, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 roku.

Pomimo wzrostu z roku na rok Kanada pozostaje w tyle za wieloma innymi krajami, jeżeli chodzi o wydatki pomocowe, jeżeli chodzi o jej wielkość.

Ze wstępnych danych OECD za 2022 roku wynika, iż ​​Kanada wydała w tym roku 7,8 mld dolarów w postaci ekwiwalentów dotacji na rzecz oficjalnej pomocy rozwojowej (Official Development Assistance – ODA), co stanowi 0,37% dochodu narodowego brutto (DNB).

Przy nieco ponad połowie docelowej kwoty wydatków Organizacji Narodów Zjednoczonych wynoszącej 0,7 procent, odsetek Kanady plasuje ją na piątym miejscu wśród innych państw G7, za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Japonią, ale przed Włochami i Stanami Zjednoczonymi.

Budżet Kanady na rok 2023 podkreśla znaczenie ciągłych inwestycji w rozwój za granicą.

„Kanada musi w dalszym ciągu podejmować działania w odpowiedzi na pilne wyzwania humanitarne, rozwojowe i związane z bezpieczeństwem – zarówno tutaj, jak i na całym świecie” – czytamy w tegorocznym budżecie opublikowanym 28 marca.

Międzynarodowe grupy pomocowe stwierdziły jednak, iż budżet na rok 2023 nie spełnia oczekiwań.

„W porównaniu z budżetem na rok 2022 całkowite finansowanie pomocy międzynarodowej zostało obcięte o nie mniej niż 1,3 miliarda dolarów, czyli o 15 procent” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w marcu przez Kanadyjskie Partnerstwo na rzecz Zdrowia Kobiet i Dzieci, koalicję na rzecz zdrowia i organizacje praw człowieka – „W czasie ogromnych potrzeb na całym świecie rząd kanadyjski nie dotrzymał obietnicy zwiększenia corocznej pomocy zagranicznej”.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału