Ile osób pomogło starszej kobiecie? Policja obnażyła prawdę o Polakach. "Nie jesteśmy wrażliwi"

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Kampania społeczna polskiej policji , fot. screen youtube.com/@Polska Policja, '[EKSPERYMENT SPOŁECZNY] Nie jestem niewidzialna(y) - pomóż mi! ?@PolskaPolicja?'


W ramach kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM policja zorganizowała akcję, która miała na celu sprawdzić wrażliwość społeczną Polaków. Jak ludzie zareagowali na starszą kobietę błąkającą się po ulicy w szlafroku?
Starsi ludzie łatwo mogą stracić orientację w terenie. Niejednokrotnie zdarzały się także poszukiwania seniorów z alzheimerem, którzy nie potrafili wrócić do domu. Funkcjonariusze policji postanowili sprawdzić, czy Polacy pomogą starszej i zagubionej osobie. Jak wypadł społeczny eksperyment?


REKLAMA


Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu


Policja zorganizowała kampanię społeczną. Ile osób zwróciło uwagę na błąkającą się starszą kobietę?
Film można obejrzeć na kanale polskiej policji w serwisie YouTube. Pomysłodawczynią akcji była Małgorzata Puzio-Broda z Komendy Głównej Policji. - Obejrzyj i zastanów się, jak ty byś się zachował w takiej sytuacji - powiedziała na nagraniu.


Przez dwie godziny starsza kobieta przechadzała się po ulicy i chociaż na zewnątrz było zimno, ubrana była jedynie w szlafrok. Panią Barbarę Jaros, która wcielała się w rolę zagubionej staruszki, mijały obojętnie dziesiątki przechodniów. Znalazło się jednak siedem osób, które zainteresowały się jej losem. Wnioski nie są więc przesadnie optymistyczne. - Jako społeczeństwo nie jesteśmy szczególnie wrażliwi. (...) Myślę, iż w dużej mierze wynika to z tempa, w jakim żyjemy - wyjaśniła Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji "Itaka", cytowana przez "Fakty" TVN.


Jak rozpoznać seniora w potrzebie? Te zachowania powinny wzbudzić czujność
Obojętność społeczna to najgorsze, co może spotkać zagubioną osobę. I chociaż wiąże się to z telefonem do służb i czekaniem na ich przyjazd, warto reagować. Sygnałem, jakiego nie wolno lekceważyć, jest przede wszystkim zachowanie. - Fakt, iż ta osoba tak się bardzo niepewnie się rozgląda wokół siebie, próbuje chodzić tam i z powrotem, szukać swojego miejsca, szukać swojej drogi i nie może jej znaleźć. Takie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę, iż ta osoba jest ewidentnie zagubiona - powiedział dla "Faktów" TVN Zygmunt Wierzyński, prezes Związku Stowarzyszeń Alzheimer Polska.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału