Ignorują objawy i myślą, iż to zwykłe zmęczenie. W rzeczywistości brakuje im "hormonu życia"

kobieta.gazeta.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Nietypowe objawy niedoboru witaminy D Natalia Borisenkova/iStock


Witamina D nie bez powodu nazywana jest "hormonem życia" oraz "witaminą słońca". Odgrywa istotną rolę w układzie odpornościowym, a jesienią i zimą wiele osób odczuwa jej niski poziom. Wyjaśniamy, jakie są nietypowe objawy niedoboru witaminy D.
Witamina D jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może on ją wytworzyć sam przy dostatecznej dziennej ekspozycji na światło słoneczne. Znajduje się również w niektórych produktach spożywczych, takich jak tran, grzyby, wątróbka, tłuste ryby morskie oraz jajka. Często przyswajanie "hormonu życia" wraz z dietą nie jest jednak wystarczające i trzeba zadbać o podniesienie jego poziomu.


REKLAMA


Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?


Nietypowe objawy niedoboru witaminy D. Łatwo pomylić je z innymi zaburzeniami
Niedobór witaminy D może być szkodliwy dla kości i mięśni. Niestety ludzie często bagatelizują problem, co może mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Do najczęstszych objawów należą:


osłabienie oraz skurcze mięśni,
ból i częste złamania kości z powodu ich demineralizacji,
chroniczne zmęczenie,
problemy ze snem,
obniżenie nastroju,
wypadanie włosów,
częste infekcje,
powolne gojenie się ran,
uczucie mrowienia w dłoniach lub stopach.


Może zainteresować cię też: Zjadłaś o jeden kawałek serniczka za dużo? Zrób oczyszczający koktajl. Raz-dwa przyspieszy trawienie
Jaki poziom witaminy D we krwi uznawany jest za wystarczający do utrzymania zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego? Instytut Medycyny stwierdził, iż pozwoli na to poziom 25-hydroksywitaminy D w granicach 20-50 ng/ml. - Większość dowodów potwierdza zakres 20-50 ng/ml, chociaż prawdą jest również, iż w niektórych stanach chorobowych może być wymagany wyższy poziom - powiedział portalowi yalemedicine.org lekarz Karl Insogna.


Nietypowe objawy niedoboru witaminy D unsplash.com/pina messina


Ile trzeba być na słońcu? Witamina D dotrze wtedy do organizmu
Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor, które są ważne dla zdrowia kości. Jedną z najczęstszych przyczyn niedoboru jest niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne. Osoby o jasnej karnacji w okresie od maja do września powinny spędzać na słońcu 15-20 minut dziennie, w godzinach między 10 a 15. W pozostałych miesiącach lekarze często zalecają suplementację w odpowiedniej dawce. Pamiętaj jednak, aby nie spożywać tabletek na własną rękę. jeżeli zauważyłaś u siebie podobne objawy do tych wymienionych w artykule, warto umówić się na konsultację lekarską. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału