Identyfikują bariery architektoniczne, które trzeba wyeliminować

razemztoba.pl 20 godzin temu

W Elblągu powstaje mapa barier architektonicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. W pracach nad interaktywną mapą biorą udział osoby z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele elbląskich seniorów, czyli grupy które najbardziej dotyka brak dostępności w przestrzeni publicznej.

Jednym z elementów prowadzonych działań są cykliczne spacery badawcze (2 razy w miesiącu przez okres do 1 roku), odbywające się w poszczególnych dzielnicach/częściach Elbląga z udziałem przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Elblągu, jak również przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Podczas nich dokonana zostanie ocena dostępności przestrzeni publicznej.

Za nami drugi ze spacerów badawczych po Elblągu. Po obszarze Starego Miasta nadszedł czas na analizę barier architektonicznych w kwartale miasta ograniczonego ulicami Rycerska, Pocztowa, Armii Krajowej, Hetmańska i Tysiąclecia.

Wynikiem spacerów będzie stworzenie mapy barier architektonicznych różnego kalibru, które będą w miarę posiadanych środków finansowych sukcesywnie likwidowane, poprawiając w ten sposób dostępność przestrzeni miejskiej. Mapa ma na celu zidentyfikowanie oraz udokumentowanie utrudnień w przestrzeni publicznej, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się osobom ze szczególnymi potrzebami, a przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym, czy rodzinom z wózkami. Stworzenie takiej mapy i eliminacja barier w przestrzeni publicznej, to jeden z kluczowych punktów kontraktu, który prezydent Elbląga Michał Missan zawarł z mieszkankami i mieszkańcami.

W dotychczasowych spacerach udział wzięli seniorzy z Elbląskiej Rady Seniorów, osoby z Polskiego Związku Niewidomych oraz osoby ze szczególnymi potrzebami, jak np. Szymon Hak z Integracyjnego Klubu Sportowego Atak poruszający się na wózku inwalidzkim.

Idź do oryginalnego materiału