Hydropolis możesz też zwiedzać w ciszy!

strefamiast.pl 3 dni temu

Wśród nas są osoby, które inaczej odbierają świat - dźwięki mogą być dla nich np. zbyt głośne, a światło zbyt jaskrawe. Hydropolis dąży do pełnej dostępności, oferując szereg udogodnień dla osób z różnymi potrzebami. Ostatnią nowością są ciche godziny, które zapewniają komfort zwiedzania osobom neuroróżnorodnym.

Hydropolis to miejsce przyjazne i dostępne dla wszystkich. Od początku lutego tego roku wprowadzono tak zwane godziny ciszy. Takie zwiedzanie jest możliwe w każdą niedzielę od godz. 18 do 20 . Neuroróżnorodnymi określamy osoby, które w sposób wyjątkowy odbierają bodźce. Większości z nas nie przeszkadza jasne światło czy głośniejsza muzyka. Jednak to, jak odbieramy poszczególne bodźce nie zależy bezpośrednio od nas, a od różnic w funkcjonowaniu mózgów.

– Naszym celem jest tworzenie przestrzeni otwartej dla wszystkich. Wprowadzenie „cichych godzin” to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń, która sprzyja koncentracji – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Na „cichych godzinach” skorzystają również ci, którzy cenią sobie zwiedzanie w ciszy i spokoju. Goście mogą liczyć na indywidualny charakter zwiedzania - bez towarzystwa grup i bez opieki przewodnika. Wyłączone są także intensywne światła oraz głośne dźwięki, z wyjątkiem tych niezbędnych do odbioru wystawy. Dodatkowo zwiedzający są wówczas proszeni o zachowanie ciszy oraz wyciszenie telefonów i innych sprzętów elektronicznych. To nie koniec udogodnień zapewnionych przez Hydropolis, które mają za zadanie zapewnić komfort każdemu odwiedzającemu.

Centrum Edukacji Ekologicznej oferuje dodatkowe wsparcie osobom w spektrum autyzmu. Przygotowano specjalny „przedprzewodnik” dostępny na stronie internetowej, który ułatwia wcześniejsze zaplanowanie wizyty, by nie budzić w gościach niepokoju lub zaskoczenia. W szatni dostępne są plecaki wyposażone w zabawki sensoryczne oraz słuchawki wygłuszające. Są to działania wspierające poczucie bezpieczeństwa oraz pomagające w wyciszeniu się i koncentracji.

Załoga Hydropolis została przeszkolona w zakresie pracy z osobami w spektrum, głuchymi i niewidzącymi. W ostatnich dniach odwiedzili obiekt odbiorcy fundacji Eudajmonia, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Specjalni goście byli swego rodzaju „audytorami”, którzy sprawdzili dostępność centrum wiedzy o wodzie. – Dla osób neuroróżnorodnych bardzo ważne jest, aby światła były przyciemnione, hałas ograniczony, a przestrzeń mniej zatłoczona. W tłumie często nie mogą zwiedzać w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Myślę, iż dla wielu z nich dużym udogodnieniem w Hydropolis jest delikatne przyciemnienie świateł oraz wyłączenie rozpraszających dźwięków – komentuje Dorota Szadejko, koordynatorka w fundacji Eudajmonia.

Idź do oryginalnego materiału