Higienizacja zębów – czy naprawdę jest konieczna?

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Higienizacja zębów – czy naprawdę jest konieczna?


Higienizacja zębów wpływa korzystnie na zdrowie, jak i wygląd jamy ustnej. Procedurę może wykonać higienistka stomatologiczna lub lekarz dentysta. Innowacyjną metodą oczyszczania zębów i jest zabieg GBT (Guided Biofilm Therapy). Sprawdź, na czym dokładnie polega, i dowiedz się, dlaczego warto go regularnie wykonywać.

Zasady dbania o higienę zębów – zdrowy i piękny uśmiech

Zanim omówimy specyfikę nowoczesnego zabiegu GBT, warto wspomnieć o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej, których należy przestrzegać. Wiedz, iż aby zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej musisz starannie myć zęby i język co najmniej dwa razy dziennie oraz stosować nici dentystyczne. Pamiętaj również o systematycznej wymianie szczoteczki do zębów na nową. jeżeli nie masz wrażliwych dziąseł skłonnych do krwawienia, odpowiedni będzie średnio-twardy model szczoteczki. Bez względu na to, czy korzystasz ze szczoteczki manualnej, czy używasz wersji elektrycznej, zawsze szczotkuj zęby przynajmniej 2 minuty (nie krócej). Rozsądnym zakupem będzie też specjalny irygator do zębów, szczególnie jeżeli masz problem z nitkowaniem. Urządzenie to doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe dzięki płynu pod ciśnieniem.

Jaką technikę mycia zębów stosować? Roll

Nie wiesz, jaką metodę mycia zębów wdrożyć do codziennej rutyny? W opinii wielu lekarzy stomatologów jedną z najlepszych technik jest tzw. „roll”, w której należy wykonywać ruchy obrotowo-wymiatające (musisz ułożyć szczoteczkę do mycia zębów poziomo pod kątem 45˚). Sposób ten sprawdza się doskonale u osób zmagających się ze schorzeniami przyzębia. Pamiętaj, aby poza samodzielnym dbaniem o higienę jamy ustnej, regularnie oczyszczać uzębienie z nalotów w gabinecie stomatologicznym. Chodź do specjalisty nie rzadziej niż raz do roku, a najlepiej co 6-8 miesięcy, możesz wtedy wykonać skaling oraz piaskowanie. W ten sposób jesteś w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy choćby o 40%.

Zabieg GBT – zarządzanie biofilem jamy ustnej

GBT (Guided Biofilm Therapy) to innowacyjny zabieg stomatologiczny, który umożliwia usunięcie płytki nad- i poddziąsłowo, oczyszczenie tkanek miękkich języka, podniebienia oraz dziąseł. W trakcie procedury specjalista eliminuje również osady, przebarwienia i kamień nazębny. Zabieg składa się z 8 etapów i kosztuje około 500 złotych. Wiedz, iż GBT jest bezbolesny i nieinwazyjny.

Ile trwa cały zabieg? Od 45 do 60 minut. Jakie są główne korzyści tej metody? Procedura GBT chroni przed rozwojem próchnicy, gwarantuje ochronę zębów po leczeniu, ułatwia utrzymanie zdrowia implantów. GBT nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, może być przeprowadzony zarówno u dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Dlaczego trzeba dbać o zdrowie jamy ustnej? Korzyści zdrowotne i estetyczne

Miej świadomość, iż kondycja Twojej jamy ustnej nie pozostaje bez wpływu na ogólny stan organizmu i Twoje samopoczucie. Tak więc, przestrzegając podstawowych zasad higieny jamy ustnej, dbasz o cały organizm. Ciekawi Cię, co może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej? Jednym z takich czynników bez wątpienia jest nadmiar cukru w codziennej diecie, mowa tu zarówno o cukrze syntetycznym, jak i naturalnym obecnym np. w owocach. Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej ma także nałogowe palenie papierosów. Wielu palaczy walczy z:

• chorobami dziąseł,

• nieestetycznymi przebarwieniami zębów,

• suchością jamy ustnej,

• nieświeżym oddechem.

Palenie papierosów grozi przedwczesną utratą części uzębienia. Kolejny czynnik to nadużywanie alkoholu. Co jeszcze ma znaczenie? Erozji szkliwa sprzyja spożywanie dużych ilości owoców cytrusowych. Do przebarwień i osadów prowadzą z kolei barwiące szkliwo pokarmy takie jak np. buraki, jagody, czerwone wino czy mocna herbata i kawa. Przewlekły stres zwiększa z kolei ryzyko mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami, czyli bruksizmu, który obniża jakość codziennego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału