Relacja lekarz-higienistka: komunikacja, szczerość, szacunek

dentonet.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Relacja lekarz-higienistka: komunikacja, szczerość, szacunek


Silna, stabilna więź między lekarzem dentystą a higienistką wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego zespołu, w tym na przepływ pracy oraz wyniki (także finansowe) osiągane przez gabinet. To, jak dobrze ją zacząć lub w jaki sposób naprawić obecną relację, podpowiada serwis Dentistry IQ.

Relacja stomatolog-higienistka jest niezwykle ważna, ponieważ ma przełożenie na cały gabinet – od komfortu pracy, przez poziom opieki nad pacjentem i kulturę pracy, po morale zespołu.

Rozpoczęcie budowania stabilnej, zdrowej relacji jest zwykle trudniejsze dla higienistki niż lekarza (kobiety czy mężczyzny), szczególnie dla higienistek dopiero rozpoczynających pracę zawodową lub pracę w nowym miejscu. Ale nie należy się bać. W wielu przypadkach wystarczy kilka łatwych do wdrożenia wskazówek, które pomogą zacząć relację z lekarzem na zdrowych podstawach lub ułatwią naprawić relację, która mogła mieć trudny początek.

Dogadaj się z lekarzem już pierwszego dnia

To działa, choć oczywiście potrzeba podobnej postawy obu stron. Nie powinno być jednak źle, ponieważ zarówno lekarz, jak i higienistka rozumieją, iż najlepszą opcją dla wszystkich jest „granie do jednej bramki”. jeżeli lekarz w twojej praktyce nie wykona pierwszego ruchu, nie bój się przejąć inicjatywy, aby rozpocząć rozmowę, podczas której przedstawisz swoje oczekiwania i poglądy na temat planowania leczenia, organizacji pracy w gabinecie itd. Oczywiście wskazane jest, by druga strona przedstawiła swój punkt widzenia na te sprawy. jeżeli tak się stanie, wiesz, iż nie będzie problemów z komunikacją i gdy zajdzie taka potrzeba, będziesz mogła także inne sprawy weryfikować i korygować.

Otwarta rozmowa to dobry początek budowania pozytywnych relacji opartych na szczerości i podobnej wizji pracy w gabinecie. Dodatkowo wspólna praca dostarcza obu stronom cennych informacji o stylu pracy drugiej osoby. Wolna od barier rozmowa na temat oczekiwań, celów i filozofii pracy może położyć podwaliny pod zdrową relację lekarz-higienistka.

Dbaj o zachowanie dobrej komunikacji i korzystaj z niej

Kiedy zaczynasz od pozytywnej, otwartej rozmowy, utrzymanie otwartej komunikacji jest znacznie łatwiejsze. Będziesz mogła rozmawiać z lekarzem o nowych wyzwaniach, przed którymi stajesz w swojej pracy lub o nowych pomysłach, które – twoim zdaniem – warto wdrożyć. Przykładowo, dla wielu nowych higienistek wyzwaniem jest zarządzanie czasem, co może ostatecznie prowadzić do konfliktu z lekarzem. W praktyce okazuje się bowiem, iż w gabinecie jest często znacznie mniej czasu w zabiegi niż mówiono ci w szkole, dlatego nietrudno o uczucie przepracowania i przytłoczenia.

Niezależnie od tego, czy denerwujesz się kwestią zarządzania czasem, czy borykasz się ze stresem, porozmawiaj o tym z lekarzem, ustal oczekiwania, które są dla ciebie realistyczne i współpracuj z nim, aby – gdy zajdzie taka potrzeba – dostosować swój harmonogram (zwłaszcza dopóki nie zaaklimatyzujesz się w nowym gabinecie).

Kiedy jesteś po tej samej stronie co lekarz, będziesz wiedziała, iż dentysta cię wspiera. A dzięki temu poczujesz niezbędną w pracy pewność siebie. Także pacjenci będą postrzegać ciebie i lekarza jako dobrych współpracowników, co buduje ich zaufanie wobec gabinetu. A świadomość, iż lekarz jest po twojej stronie, doda ci sił, ułatwi dalszy rozwój i doskonalenie umiejętności bez niepotrzebnych obaw i niepokoju.

Długoterminowy sukces lub zmiana

Przy zachowaniu przez obie strony otwartej, szczerej i nacechowanej życzliwością relacji będziesz mogła przedstawiać lekarzowi nowe pomysły, nie narażając się przy tym na krytykę czy osąd. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe protokoły planowania, sposoby wdrażania nowych technologii, będziesz mogła konsultować się, poznając przy tym punkt widzenia dentysty.

Ale, tak jak w życiu, choćby najbardziej pozytywne relacje mogą mieć wzloty i upadki. A w przypadku problemów z lekarzem najlepiej jest wrócić do otwartej komunikacji. Jeśli, na przykład, nie akceptujesz nowego planu leczenia, usiądź i porozmawiaj o tym. Bądź uważna, nie zapominaj o szacunku i spróbuj osiągnąć kompromis. W takim przypadku trzeba być oczywiście otwartym na słuchanie siebie nawzajem.

Niestety, choćby pomimo twoich najlepszych starań, czasami relacje między tobą a lekarzem nie działają. W takim przypadku nie wahaj się szukać pracodawcy, który traktuje swoje higienistki po partnersku i którego filozofia pracy jest zgodna z twoją. Warto poszukać dentysty, który rozumie i docenia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i który ma wdrożony kompleksowy proces przyjmowania nowych pacjentów. Warto też szukać osoby, która jest otwarta na szczerą, uczciwą rozmowę w takim samym stopniu jak ty.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa – według hig. stom. Martyny Zawadki właśnie to jest najlepszą receptą na trudne sytuacje w trakcie pracy w gabinecie. – Dzięki temu zawsze udaje się wypracować kompromis i nie dochodzi do żadnych tarć – podkreśla. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.dentistryiq.com/

Idź do oryginalnego materiału