Baza zębów pomoże identyfikować szczątki zaginionych

dentonet.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Baza zębów pomoże identyfikować szczątki zaginionych


Naukowcy ze stanu Utah (USA) pracują nad stworzeniem bazy danych zębów, która ma pomóc w identyfikacji szczątków osób o nieustalonej tożsamości – ofiar wojen i przestępstw. W tym celu posłużą się analizą subtelnych różnic w szkliwie zębów, na które wpływa skład wody pitnej w różnych regionach Stanów Zjednoczonych.

Badacze z University of Utah oraz Project FIND-EM reprezentujący kilka dziedzin nauki, przede wszystkim stomatologię i geologię, rozpoczęli wspólny projekt, którego celem jest pomoc w identyfikacji poległych żołnierzy, z potencjalnym szerszym zastosowaniem – w kryminalistyce.

– Ostatecznym celem jest stworzenie bazy danych, która będzie przydatna w różnych kontekstach: nierozwiązanych spraw kryminalnych, osób przekraczających granice, w kryzysach humanitarnych – w każdej sytuacji, w której mamy do czynienia z osobami o nieustalonej tożsamości – powiedział Gabe Bowen, profesor geologii na Uniwersytecie Utah, a zarazem kierownik projektu FIND-EM.

Jak można przeczytać w artykule opublikowanym na stronie uczelni, podczas poprzednich wojen zaginęło ponad 80 000 amerykańskich żołnierzy, większość podczas II wojny światowej. Kiedy znajdowane są szczątki, identyfikację często utrudnia rozkład – ale jej też nie uniemożliwia.

Określanie pochodzenia geograficznego zaginionych na podstawie próbek ich zębów

Opracowana przez naukowców metoda identyfikacji opiera się na wykorzystaniu różnic w atomach tlenu w szkliwie zębów. Większość atomów tlenu ma 8 protonów, neutronów i elektronów, ale niewielki procent ma 2 dodatkowe neutrony, co czyni je cięższymi.

Poziomy cięższego tlenu w wodach gruntowych są odmienne w różnych regionach Stanów Zjednoczonych. Przykładowo, na terenach położonych w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz nad Pacyfikiem ciężkiego tlenu jest najwięcej, a najmniej jest go w Górach Skalistych. Naukowcy porównują informacje pozyskane ze szkliwa zębów z próbkami wód gruntowych, aby stworzyć bazę danych, która pozwoli określić pochodzenie geograficzne zaginionych na podstawie próbek ich zębów.

Chociaż do stworzenia kompleksowej mapy potrzeba więcej dawców, dotychczasowe odkrycia wykazują silny związek pomiędzy stanem szkliwa a charakterystyką wody pitną w danym rejonie, co daje nadzieję na identyfikację szczątków. Zespół badaczy wierzy, iż projekt będzie miał także istotny wpływ na wyniki prowadzonych analiz kryminalistycznych.

– Możemy posłużyć się czymś, co teoretycznie zostałoby wyrzucone i użyć w realizacji tego pięknego projektu, którego celem jest przywracanie rodzinom szczątek ich zaginionych bliskich – powiedział dr Michael Bingham, koordynator badań klinicznych z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Utah.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://phys.org/news/

Idź do oryginalnego materiału