W opublikowanym komunikacie ministerstwo zdrowia poinformowało, iż projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – nie został jeszcze przekazany do podpisu minister zdrowia. Prace nad nim trwają, a choćby przybliżona data ich zakończenia nie jest znana.
Przypomnijmy – w marcu 2024 r. weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Jednym z jej kluczowych elementów jest rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne, czyli lista konkretnych procedur i zabiegów, które może wykonywać przedstawiciel danej profesji.
Do projektu zgłoszono setki uwag ze strony różnych instytucji i organizacji. W przypadku higienistek stomatologicznych kontrowersje budzi przede wszystkim stanowisko Rady ds. Rozwoju Stomatologii, która domaga się, by higienistka stomatologiczna we wszystkich obszarach czynności zawodowych przez cały czas pracowała wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Higienistki domagają się natomiast większej swobody w pracy, opartej na współpracy ze stomatologiem, ale jednak w pewnych zakresach samodzielnej. W wywiadzie dla portalu Dentonet mówiła o tym już rok temu mgr Jolanta Bartoszuk, licencjonowana higienistka stomatologiczna, wiceprezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u.
Prace trwają, ministerstwo nie podaje daty zakończenia
W opublikowanym kilka dni temu komunikacie ministerstwo zdrowia poinformowało, iż projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – nie został jeszcze przekazany do podpisu minister zdrowia. – Dokonaliśmy analizy zgłoszonych uwag, jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami reprezentującymi poszczególne zawody i przez cały czas pracujemy nad korektą opisów czynności, które wzbudziły wątpliwości naszych partnerów – czytamy w komunikacie.
Dyskusja na temat projektu rozporządzenia miała odbyć się podczas zaplanowanego na 5 marca posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. O wynikach tych rozmów resort poinformuje w kolejnym komunikacie.
– Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/