Higiena cyfrowa – potrzebne są jednolite zasady dla dzieci

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


– Zwracamy się z apelem o wprowadzenie jednolitych zasad higieny cyfrowej dotyczących używania telefonów komórkowych i innych indywidualnych urządzeń cyfrowych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych – czytamy w petycji złożonej 2 grudnia na ręce szefowej MEN Barbary Nowackiej.



Ponad 60 proc. dzieci korzysta z urządzeń mobilnych

W piśmie, pod którym podpisali się terapeuci i naukowcy, wyjaśniono, iż „zasady powinny dotyczyć dzieci, młodzieży i personelu placówek”. Jego autorzy podkreślają, iż opowiadają się za centralną, rządową regulacją, „a nie zostawianiem decyzji w gestii poszczególnych placówek”.

Cytując badania naukowe, stwierdzają, iż fakty są alarmujące: 64 proc. dzieci w wieku od 6,5 roku korzysta z urządzeń mobilnych; 63 proc. małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku zdarzyło się bawić telefonem lub tabletem bez konkretnego celu; 70 proc. dzieci w klasach 1–3 szkoły podstawowej korzysta z internetu przede wszystkim poprzez telefony; nastolatki korzystają z internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie, natomiast w weekendy jest to 6 godzin i 16 minut; przeciętny nastolatek dostał pierwszy telefon z dostępem do internetu w wieku 8 lat i 5 miesięcy.

– Równocześnie doświadczamy wśród dzieci i młodzieży epidemii depresji, krótkowzroczności, zaburzeń snu, myśli samobójczych i „konsumpcji” niebezpiecznych treści, w tym pornograficznych, na niespotykaną skalę – zaznaczają autorzy raportu.

Uzależniający ekran telefonaJeśli filmik na TikToku trwa 15 sekund, to w czasie godziny dziecko jest w stanie obejrzeć ich 240, co powoduje wyłącznie płytkie mechanizmy przetwarzania informacji. Niestety, ponad 86 proc. uczniów szkół podstawowych codziennie używa telefona, w tym prawie połowa z nich korzysta z niego więcej niż przez dwie godziny dziennie.
Idź do oryginalnego materiału