Co to są hemoroidy? To guzki krwawnicze naturalnie występujące w kanale odbytu. Stan patologiczny związany z hemoroidami to choroba hemoroidalna (żylaki odbytu), która występuje, gdy guzki krwawnicze objęte są stanem zapalnym. Objawy hemoroidów to krwawienie z odbytu, krew w stolcu, pieczenie, ból w czasie wypróżniania. Jak leczyć hemoroidy? Dlaczego hemoroidy swędzą? Do jakiego lekarza udać się z podejrzeniem choroby hemoroidalnej? Czy hemoroidy są groźne?
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu (krwawnice), to fizjologiczna część struktury odbytu. Jak wyglądają hemoroidy? To trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne, które w umiarkowanym stopniu wypełnione są krwią. Funkcją hemoroidów jest kontrola oddawania gazów i stolca oraz uszczelnienie odbytu (w czasie oddawania stolca hemoroidy rozszerzają się i kurczą).
Sprawdź: Leki na hemoroidy
Choroba hemoroidalna, potocznie nazywana hemoroidami, polega na nadmiernym nabrzmieniu guzków krwawniczych. W wyniku tego procesu hemoroidy zaczynają uciskać otaczające je nerwy. Pierwsze objawy hemoroidów to: uczucie świądu, śluz w stolcu, krwawienie z odbytu. W zależności od tego, który splot żylny uległ przekrwieniu i nabrzmieniu, wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne (dają objawy, ale nie są widoczne w pierwszej fazie choroby) oraz hemoroidy zewnętrzne (są widoczne w okolicy odbytu).
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu (krwawnice), to fizjologiczna część struktury odbytu. Jak wyglądają hemoroidy? To trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne, które w umiarkowanym stopniu wypełnione są krwią.
Hemoroidy – objawy choroby hemoroidalnej
- krwawienie z odbytu;
- ostry ból w czasie oddawania stolca;
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
- pieczenie odbytu;
- śluz w stolcu;
- dyskomfort w okolicy odbytu;
- obecność krwi wokół stolca (hematochezja).
Objawy hemoroidów zewnętrznych to świąd, pieczenie i krwawienie z odbytu. Gdy hemoroidy zewnętrzne są duże, mogą w nich powstać zakrzepy, co może prowadzić do martwica tkanek. Hemoroidy zewnętrzne utrudniają zachowanie higieny okolic odbytu, uszkodzona skóra podatna jest na infekcje. Hemoroidy wewnętrzne zwykle są bezbolesne, charakterystycznym pierwszym objawem jest niewielkie krwawieniem z odbytu.
Objawy hemoroidów zewnętrznych to świąd, pieczenie i krwawienie z odbytu. Gdy hemoroidy zewnętrzne są duże, mogą w nich powstać zakrzepy, co może prowadzić do martwica tkanek.
Hemoroidy – przyczyny
Przyczyna choroby hemoroidalnej nie jest do końca poznana – znane są czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.
Przyczyny hemoroidów:
- częste zaparcia;
- biegunka;
- zaburzenia rytmu wypróżnień;
- siedzący tryb życia;
- otyłość;
- brak aktywności fizycznej;
- niska zawartość błonnika w diecie;
- ciąża.
Na większe ryzyko choroby hemoroidalnej narażone są osoby z wrodzonym brakiem zastawek żylnych w żyłach trzewnych, marskością wątroby oraz guzami miednicy małej. UWAGA! Skrzepy krwi, ciemna, smolista krew w stolcu, czarny stolec – takie objawy zwykle wskazują na poważniejsze choroby i wymagają dalszej diagnostyki.
Jak uniknąć hemoroidów?
- pamiętaj o aktywności fizycznej;
- unikaj długotrwałego siedzenia;
- pamiętaj o higienie intymnej;
- dbaj o regularne wypróżnienia;
- unikaj potraw sprzyjających zaparciom;
- pamiętaj o błonniku w diecie.
Hemoroidy – leczenie
Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej. Żylaki odbytu nie są niebezpieczną chorobą – pod warunkiem, iż odpowiednio wcześnie problem zostanie zgłoszony lekarzowi.
Jak wygląda badanie hemoroidów?
W przypadku podejrzenia hemoroidów na początek należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on wykonać proste badanie per rectum (palcem przez odbyt), często wykonywane w proktologii, urologii i ginekologii. Dzięki temu możliwe jest nie tylko rozpoznanie hemoroidów, ale też ocena odbytu i narządów sąsiadujących z odbytnicą.
Specjalista – lekarz od hemoroidów – to proktolog (lub chirurg proktolog), który specjalizuje się w leczeniu chorób końcowego odcinka jelita grubego (hemoroidy, ból podczas wypróżniania, nietrzymanie stolca, krew w stolcu, ropne wycieki, śluz, owrzodzenia).
Hemoroidy – badania specjalistyczne
- anoskopia – proktolog dzięki wziernika ocenia stopień zaawansowania hemoroidów;
- rektoskopia (proktoskopia) – ocena całej odbytnicy dzięki dłuższego wziernika (tubusa), badanie zalecane szczególnie u osób, które skarżą się na krwawienie świeżą krwią; rektoskopia pozwala wykluczyć raka odbytnicy;
- sigmoidoskopia – wziernikowanie zarówno odbytnicy, jak i esicy; badanie pozwala wykluczyć raka jelita grubego;
- kolonoskopia – możliwość wglądu w całe jelito grube, badanie trwa około 30 minut; prowadzone jest pod znieczuleniem ogólnym, zalecane przede wszystkim osobom po 50. rok życia oraz osobom z grupy ryzyka (u których w rodzinie występowały nowotwory jelita).
Hemoroidy w ciąży i hemoroidy po porodzie
Przyczynami choroby hemoroidalnej w ciąży i po porodzie są m.in.: powiększanie się macicy i ucisk na żyły jamy brzusznej i miednicy; fizjologiczne zmiany w obrębie jamy brzusznej; wzrost ciśnienia żylnego w żyłach okolicy odbytu; przewlekłe zaparcia; silne parcie w czasie porodu.
Leczenie hemoroidów w ciąży jest ograniczone (niektóre leki nie mogą być stosowane u kobiet ciężarnych), zaleca się zwykle leczenie zachowawcze aż do rozwiązania. Hemoroidy często znikają po ciąży, ale mogą też pojawić się po porodzie – na skutek silnego parcia w czasie porodu. Każde zmiany w obrębie odbytu (guzki, śluz w kale, krew w kale) powinny być konsultowane z lekarzem.
Choroby mylone z hemoroidami
Objawy hemoroidów są podobne do objawów innych chorób, takich jak:
- ropnie odbytowo-odbytnicze;
- przetoki;
- szczelina odbytu (rana w kanale odbytu);
- zapalenie zwieraczy odbytu.
Articolul Hemoroidy – objawy, leczenie, przyczyny. Czym są i jak wyglądają guzki krwawnicze? apare prima dată în Hemofarm - Leczenie hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych. Pęknięcia analne..