Harara, czyli silna reakcja na toksyczną ślinę much. Jak reagować na pogryzienie przez meszki?

zdrowie.interia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ciepłe dni sprawiają, iż chętniej wypoczywamy nad wodą i to właśnie tam jest największe ryzyko ugryzienia przez meszki. Choć w większości przypadków po ugryzieniu zostaje niewielki ślad, to zdarza się, iż taki incydent może być bardziej dokuczliwy, niż ukłucie przez komara. Jak wygląda skóra po ugryzieniu przez meszkę i jak reagować na rozwijający się stan zapalny? Odpowiadamy.


Meszki - czym są i gdzie można je spotkać?


Meszki to to potoczne określenie owadów z rodziny Simuliidae. Są to małe muchówki, które osiągają długość zaledwie 5 mm, jednak często bywają mylone z komarami. Dlaczego? Bo gryzą, co może być o wiele bardziej dokuczliwe, niż spotkanie właśnie z komarami.
Meszki są czarne lub ciemnobrązowe, mają przezroczyste skrzydła i latają stadem.


Owady te aktywne są w ciągu dnia i to wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na ugryzienie. Co ważne - meszki atakują stadem i bywają bardzo agresywne, wybierając na żywiciela zarówno ludzi jak i zwierzęta. Reklama
Muchówki najczęściej występują przy zbiornikach wodnych - rzekach, wodach płynących lub stawach.
Samce muchówek żywią się nektarem roślin, a samice żywią się krwią, która potrzebna im jest do rozwoju jaj.


Ugryzienie przez muchówkę - jak wygląda?


Ślina muchówek zawiera substancje drażniące, dlatego po ich ugryzieniu pojawia się krwawy ślad na skórze, który może swędzieć, a w miejscu ugryzienia pojawia się opuchlizna. Zdarza się, iż miejsce ugryzione nie jest swędzące, a bolesne, co może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Obrzęk w miejscu ugryzienia może utrzymywać się kilkanaście dni.
W przypadku wielokrotnego pogryzienia (przez całe stado meszków) może dojść do silnej reakcji alergicznej.


Pogryzienie przez meszki - leczenie zmienionej skóry


Zazwyczaj ślad po ugryzieniu meszki znika po około trzech dniach, jednak warto stosować leczenie, które zahamuje świąd i zmniejszy opuchliznę.
Przydatne będą żele na ugryzienia przez owady - schładzają i łagodzą obrzęk. Pomocna może być także maść antyhistaminowa.
Sprawdzają się także chłodne okłady przykładane w miejsce ugryzienia albo wcieranie aloesu.


Dla szybszego gojenia się rany, jeżeli skóra jest mocno zmieniona, można użyć maści z witaminą E.


Harara, czyli toksyczne objawy pogryzienia przez meszki


Harara jest syndromem spowodowanym przez toksyny znajdujące się w ślinie muchówek, wymagającym konsultacji z lekarzem, czasem też hospitalizacji.
Harara objawia się dusznością, gorączką, zawrotami głowy, bólami brzucha i powiększonymi węzłami chłonnymi.
W miejscu ugryzienia pojawia się duży obrzęk, a środek zmienionego miejsca jest czarnego koloru.
Powyższe objawy świadczą o zatruciu substancjami białkowymi, jakie są obecne w ślinie muchówek. jeżeli po pogryzieniu samopoczucie nagle się pogarsza, pojawia się gorączka, bóle stawów i kłopoty z oddychaniem - konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału