Gua Sha – jak używać? Najlepsze techniki dla zmęczonej skóry

acusmed.pl 3 tygodni temu

Gua Sha jest formą masażu wywodzącą się z Południowo-Wschodniej Azji. Pierwotnie wykorzystywano ją do leczenia różnych schorzeń ciała, dziś natomiast znamy ją głównie jako naturalny zabieg liftingujący i upiększający twarz. Jego popularność stale rośnie – głównie ze względu na nieinwazyjność metody i zaskakujące rezultaty. Masaże kamieniem Gua Sha z powodzeniem wykonuje się zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowym spa.

Wybór odpowiedniego masażera Gua Sha

Na rynku jest kilka dostępnych opcji płytki Gua Sha. Klasyczny model wykonany jest z jadeitu, nazywanego kamieniem młodości. Wykazuje silne działanie relaksacyjne, harmonizuje organizm, wzmacnia odporność, stymuluje pracę limfy i zamyka pory. Popularne są także płytki z innych kamieni, takich jak kwarc, który pomaga zachować równowagę emocjonalną, wspiera pracę serca i łagodzi przebieg infekcji. Naturalne kamienie dobrze utrzymują zimno, choćby bez dodatkowego chłodzenia. Dobór kształtu płytki jest mocno indywidualny. Uniwersalny kamień, który z pewnością sprawdzi się u każdego to kształt serca lub trójkąta – pozwoli na dokładne opracowania każdego elementu twarzy. Jednak można spotkać również płytki o kształcie prostokąta.

Masaż twarzy – przygotowanie skóry

Aby prawidłowo wykonać masaż twarzy i czerpać z niego pełne korzyści, należy odpowiednio przygotować skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. choćby pozornie czysta twarz, już po kilku godzinach od umycia, zbiera na sobie kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza – dlatego ważne jest, aby zrobić to tuż przed samym masażem. Po usunięciu makijażu i umyciu delikatnym płynem, należy nałożyć dobrany do swoich potrzeb krem, olejek do masażu lub serum. Dobrze, aby kosmetyk miał tłustą formułę, wtedy zapobiegniemy podrażnieniu skóry podczas pocierania płytką Gua Sha. jeżeli na skórze znajdują się uszkodzenia, rany, stany zapalne lub wypryski najlepiej wstrzymać się z masażem do ich pełnego wygojenia, ponieważ to może pogorszyć jej stan.

Gua Sha – jak używać? Podstawowe techniki masażu

Masaż Gua Sha nie jest trudny choćby dla początkujących – wystarczy znać kilka podstawowych zasad i ruchów, aby cieszyć się efektami tego zabiegu. Najważniejsza jest systematyczność, w tym przypadku dobrze jest wykonywać masaż choćby kilka razy w tygodniu. Aby zwiększyć efekty i ułatwić zmniejszenie porannych obrzęków, płytkę warto przechowywać w lodówce. Kamień powinien być ułożony pod kątem około 45 stopni do powierzchni twarzy, a nacisk płytki na tkanki nie powinien być zbyt mocny – nie może wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po dokładnym oczyszczeniu, osuszeniu skóry i nałożeniu odpowiedniego kosmetyku można rozpocząć masaż wykonując ruchy od wewnątrz do zewnątrz twarzy, powtarzając je 5-10 razy.

  1. Ujędrnianie skóry – delikatne ruchy od dołu ku górze szyi, od obojczyków aż do brody.
  2. Modelowanie owalu twarzy i podnoszenie policzków – kolejne ruchy pasmami od podbródka, brody i nosa w stronę ucha; kilka ruchów od ucha w kierunku obojczyków.
  3. Minimalizowanie widoczności zmarszczek i obrzęków – ruchy od płatków nosa na zewnątrz i ku górze.
  4. Redukcja opuchlizny i cieni pod oczami – bardzo delikatne ruchy od wewnętrznej do zewnętrznej części oka; ruchy ku górze i na zewnątrz w okolicy brwi.
  5. Podniesienie linii brwi i zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych – pocieranie i ruchy do góry – w kierunku linii włosów – w pasmach na czole i punktowo między brwiami.
  6. Podniesienie opadających ust oraz poprawa ich kształtu – ruchy wokół ust ku górze oraz w kierunku skrzydełek nosa.

Masaż Gua Sha – ile powinien trwać?

Pełny masaż twarzy Gua Sha na ogół powinien trwać od 5 do 10 minut. Czas zabiegu zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć i jaki jest obecny stan skóry. jeżeli to jest dopiero Twój początek z masażerem Gua Sha lub Twoja skóra gwałtownie staje się zaróżowiona, to czas masażu będzie krótszy. o ile często i systematycznie wykonujesz takie zabiegi i skóra jest przyzwyczajona do takich bodźców, to czas zabiegu można stopniowo wydłużać według własnych potrzeb. Często przed masażem twarzy wykonuje się także masaż głowy i dekoltu – wspomaga to rozluźnienie mięśni i pobudza krążenie krwi i limfy. W takim wypadku, całościowy zabieg może trwać choćby 20-30 minut.

Gua Sha – przywróć blask swojej skórze!

Systematyczne i sumienne wykonywanie masażu Gua Sha przynosi wiele korzyści dla wyglądu skóry. Przede wszystkim usprawnia się mikrokrążenie krwi i limfy, co skutecznie zmniejsza cienie pod oczami, obrzęki i zastoje w obrębie twarzy. Staje się ona lepiej odżywiona i dotleniona, a tym samym wyrównuje się jej koloryt. Na tak przygotowanej twarzy, lepiej działają używane kosmetyki – zawarte w nich składniki aktywne są wchłaniane szybciej i efektywniej. Masaż Gua Sha jest naturalnym sposobem na spłycenie lub pozbycie się zdobnych zmarszczek i linii mimicznych, przez co skóra wygląda młodziej i promienniej. Masaż twarzy świetnie rozluźnia mięśnie, co przynosi ukojenie przy problemach z zaciskaniem zębów lub napięciowymi bólami głowy. Taki zabieg w codziennej pielęgnacyjnej rutynie dodatkowo świetnie zrelaksuje i odpręży po całym dniu!

Oprócz popularnych płytek w różnych kształtach, przed zakupem warto obejrzeć również jadeitowe wałki i kamienie Gua Sha, które pozwolą na uzupełnienie technik masażu. Często wybierane są także zestawy płytka + wałek, stanowiące świetną propozycję na prezent!

Idź do oryginalnego materiału