Gry rozwijają umiejętności społeczne i zwiększają objętość mózgu

pomoglo.pl 1 rok temu

Będziesz grał w grę? Rezultaty mogą pozytywnie cię zaskoczyć.

Gracze na konsolach i PC już od dawna są przedmiotem licznych badań z dziedzin neurologii i psychologii i wyniki pozostają jednoznaczne: gry usprawniają mózg. Przekrojowe meta badania wskazują, iż główne korzyści z gier obejmują:

  • Stymulację rozwoju mózgu,
  • Wzrost zdolności rozwiązywania problemów,
  • Większe umiejętności społeczne,
  • Obniżenie poziomu stresu dzięki rozrywce.

A to nie wszystko. Uniwersytety opublikowały do dziś tysiące badań, wskazujących na jeszcze więcej korzyści z rozgrywki. Oto, dlaczego warto odprężyć się przy konsoli, albo komputerze:

Gry zwiększają objętość substancji szarej

Rozgrywka w League of Legends jest szybka i frenetyczna – a do tego rozwijająca

Mało apetycznie nazwana substancja szara to zewnętrzna część mózgu, na którą składają się szare komórki. Substancja szara odpowiada za kontrolę ruchów, pamięć, rozwiązywanie problemów, orientację w przestrzeni i wiele innych aspektów związanych ze świadomym działaniem i myśleniem.

Badacze z University of Electronic Science and Technology of China oraz z Macquarie University in Sydney przebadali rezonansem magnetycznym mózgi 27 graczy, a wyniki opublikowali w artykule “Polepszona łączność funkcjonalna oraz zwiększona objętość substancji szarej w wyspie mózgu związanej z grą w gry wideo”.

Na warsztat wzięto mózgi profesjonalistów, graczy w League of Legends którzy wygrywali w regionalnych i międzynarodowych mistrzostwach esportowych. To najpopularniejsza gra typu MOBA, a także popularna gra esportowa. Gracze rozgrywają mecze w pięcioosobowych drużynach, a rozgrywka łączy w sobie zarówno elementy szybkiej gry akcji, z dodatkiem strategii.

Wyniki rezonansu porównano z obrazem mózgu osób na ogół nie grających League of Legends. Rezultaty graczy w LoLa wskazały na bardziej rozwiniętą substancję szarą w wyspie mózgu (insula) oraz większą liczbę połączeń nerwowych w porównaniu do osób nie będących graczami. Wyspa nie jest dobrze zrozumianym obszarem mózgu, ale przyjmuje się, iż odpowiada za przetwarzanie języka, koordynację ruchów, koncentrację, a także współczucie i empatię.

Gry polepszają zręczność

To dość oczywiste. Strzelanki, gry zręcznościowe czy platformówki poprawiają koordynację i zwiększają refleks. Każdy, kto grał choćby raz w Call of Duty, wie jakie może być tempo tej gry. Jak wskazuje badanie Fordham University, gracze popełniają o 37% mniej błędów w testach zręczności w porównaniu z osobami, które nie grają. Gier używa się także jako formy terapii dla polepszenia koordynacji.

Gry są powiązane z lepszymi wynikami w szkole

Badanie Columbia University opublikowane w periodyku Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology o tytule „Czy czas spędzony na grach wideo wpływa na zdrowie psychiczne, zdolności kognitywne i społeczne u małych dzieci?”. Badanie wskazało, iż dzieci, które grają w gry komputerowe mają o 88% większe szanse na „ogólnie wysokie kompetencje nauki w szkole” oraz o 75% większe szanse na „funkcjonowanie z wysoką inteligencją”. Gry są tu przyczyną czy rezultatem lepszych wyników? prawdopodobnie jednym i drugim. Jednocześnie badanie wskazało, iż gry nie miały wpływu na zdrowie psychiczne, pod tym względem nie wpływając negatywnie, ani pozytywnie.

Gry zwiększają motywację

Jak twierdzi neurolog Judy Willis, gry są narzędziem motywacyjnym i uczą cierpliwości. Aby ukończyć grę, albo osiągnąć wyniki pozwalające pokonać przeciwników w grach online, należy uczyć się na błędach i osiągać postępy. Proces uczenia się wiąże się natomiast z przyjemnością, bo gry są rozrywką i wydziela dopaminę. To neurotransmiter, który trafia do wielu obszarów mózgu, produkując odpowiedź w postaci odczuwania przyjemności – w przypadku gier to poczucie sukcesu z pokonania przeciwności albo przeciwników.

Z behawioralnego punktu widzenia, jest to bardzo korzystne, ponieważ promuje postawy uczenia się i analizy, zachęcając do stopniowego pokonywania przeciwności, także w życiu. Nagroda w postaci dopaminy zachęca do rozwiązywania problemów, prawidłowych odpowiedzi na egzaminie i wykonywania pracy we adekwatny sposób.

Gry pomagają budować kompetencje społeczne

Gry wideo już dawno przestały być domeną osób spędzających czas samodzielnie i w istocie gry online, do których należą zarówno MMORPG takie jak World of Warcraft, MOBA jak wspomniany League of Legends, czy sieciowe strzelanki takie jak Call of Duty, zapewniają bardzo dużo interakcji między graczami. Graczy łączą również opcje społecznościowe w platformach takich jak Steam czy serwisach społecznościowych takich jak Reddit, Wykop i w serwisie streamingowym Twitch.

Potwierdzają to badania opublikowane w periodyku medycznym American Psychologist. Autorzy badań o tytule „Korzyści gier wideo”, twierdzą, iż na przykład:

Strzelanki FPS mogą dać graczom „większe możliwości rozeznania przestrzennego i ogólnego orientacji w przestrzeni, koordynacji ruchów, wielopoziomowego rozwiązywania problemów i nie tylko.”

Autorzy badań potwierdzają także wcześniejsze wnioski na temat wynagradzania graczy za cierpliwość i wykonywanie zadań. Jest to szczególnie prawdziwe w grach o większym poziomie trudności.

Jedyne zagrożenie autorzy widzą w toksyczności niektórych środowisk, na przykład w grach takich jak League of Legends, ale ostatecznie interakcje graczy ze sobą zapewniają duże korzyści w rozwoju społecznym, budując umiejętności dowodzenia i współpracy w zespole.

Co więcej, autorka artykułu Isabella Granic dodaje na koniec także, że

“Po przejrzeniu kilku meta-analiz, jest zupełnie jasne, iż nie ma połączenia pomiędzy [graniem w gry wideo i przemocą w rzeczywistym świecie]”

Korzyści z gier są więc liczne, a ostatnie ponad dwadzieścia lat badań wskazuje, iż korzyści z rozgrywki są liczne i duże.

Idź do oryginalnego materiału