We wtorek, 22 lipca br. prezydent Jacek Wójcicki przekazał seniorom opaski bezpieczeństwa, urządzenia, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia i wezwanie pomocy w nagłych wypadkach. Miasto zakupiło 100 takich urządzeń w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2025”.
– To urządzenie ratujące życie. Najlepiej oczywiście, żeby te opaski się absolutnie nie przydały, żebyście nie musieli z nich korzystać – podkreślił prezydent Wójcicki.
– Jednak żyjemy w czasach, w których właśnie ta nowa technologia pomaga nam w codziennym życiu. Myślę, iż to urządzenie, które otrzymacie zapewnia naszym rodzinom realne bezpieczeństwo. My wszyscy mamy poczucie energii, zdrowia, nieskończoności, natomiast w każdym wieku mogą się różne nieoczekiwane rzeczy wydarzyć i może się okazać, iż właśnie w takiej sytuacji pomoże ta opaska, którą będziecie nosić na ręce – powiedział Jacek Wójcicki.
– Ta opaska to nie tylko symbol troski, ale także realne bezpieczeństwo dla Państwa, ale także dla opiekunów, którzy się zajmują na co dzień seniorami – podkreśliła Beata Kulczycka, dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
W spotkaniu z seniorami, w sali sesyjnej gorzowskiego magistratu wziął również udział Rafał Pizon, dyrektor ds. rozwoju teleopieki w firmie Sidly, który opowiedział o adekwatnościach, możliwościach i o tym, jak używać urządzenia, aby chroniło i monitorowało stan zdrowia.
Dzięki posiadaniu opaski bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, po wciśnięciu przycisku sos, natychmiastowo wzywana jest pomoc medyczna. Teleopieka stanowi duże wsparcie zarówno dla opiekunów osób starszych, jak i dla samych seniorów, dając poczucie bezpieczeństwa.
Usługa dla seniorów jest bezpłatna. Na realizację „Korpusu wsparcia Seniorów na 2025 rok” Miasto Gorzów Wielkopolski przeznaczyło 117.000,00 zł zakupując 100 opasek bezpieczeństwa.