Globalne badanie ujawnia rozbieżności w wytycznych dotyczących leczenia COVID-19 ze standardami WHO

oen.pl 1 tydzień temu


W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Globalne zdrowie BMJbadacze porównują wytyczne dotyczące zarządzania chorobą koronawirusową 2019 (COVID-19) z wytycznymi opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w różnych państwach członkowskich.

Badanie: Porównanie WHO z krajowymi wytycznymi terapeutycznymi COVID-19 na całym świecie: nie jest to idealne dopasowanie. Źródło obrazu: Cryptographer / Shutterstock.com

Globalne dysproporcje w zarządzaniu Covid-19

Od początku pandemii COVID-19 krajobraz terapeutyczny zmienił się dramatycznie wraz ze wzrostem zasięgu szczepień, częstszymi infekcjami i ewolucją wirusa zmniejszającą patogenność.

Jednak najbiedniejsze narody często odczuwają najgorsze społeczne i gospodarcze skutki pandemii. Różnice w zaleceniach dotyczących leczenia pomiędzy krajami nie zostały publicznie zmierzone ani dokładnie zbadane, ze względu na nierówne podawanie skutecznych szczepionek i leków.

O badaniu

W niniejszym badaniu naukowcy przeprowadzili retrospektywną analizę wytycznych każdego kraju (NG) dotyczących leczenia zakażenia koronawirusem 2 (SARS-CoV-2) ciężkiego ostrego zespołu oddechowego, korzystając z ankiety RIGHT-PVG i listy kontrolnej Reporting Checklist for Public Versions of Guidelines (RIGHT-PVG). opracowana metryka porównawcza oparta na standardach WHO.

W okresie od września do listopada 2022 r. analizie poddano dane do wytycznych opracowanych przez Ministerstwa Zdrowia, krajowe strony internetowe poświęcone chorobom zakaźnym, Koalicję na rzecz badań klinicznych nad COVID-19 oraz kluczowych badaczy i liderów opinii. Najnowsze krajowe wytyczne dotyczące leczenia infekcji SARS-CoV-2 zostały podzielone według ciężkości, eliminując jednocześnie lokalne lub regionalne wytyczne szpitalne, zasady szczepień, środki kontroli infekcji oraz te, które nie zawierają zaleceń farmakologicznych. Z wytycznych usunięto wszelkie informacje na temat powikłań związanych z COVID-19, takich jak bakteryjne zapalenie płuc i zakrzepica.

Ośmiu lekarzy i jedna pielęgniarka kliniczna zebrało informacje, w tym daty publikacji, język, budowę ciała, stopień ciężkości choroby, przepisane leki, status regulacyjny i dane regulacyjne zebrane przez władze na szczeblu krajowym. Sugestie dotyczące antybiotyków zostały pominięte, chyba iż dotyczyły zakażenia SARS-CoV-2.

Kraje podzielono na pięć obszarów w oparciu o klasyfikację WHO, która obejmowała Region Europejski (EUR), Region Afrykański (AFR), Region Azji Południowo-Wschodniej (SEAR), Region Ameryk (AMR), Region Zachodniego Pacyfiku i Region Wschodni Region Morza Śródziemnego (EMR). Uzyskano i przeanalizowano dane dotyczące zaleceń dotyczących leczenia od odpowiednich organów ds. zdrowia w każdym kraju.

Dostosowanie zaleceń krajowych do zaleceń WHO 11t ustalono iterację zaleceń. W tym celu dodatnie wagi liczbowe przypisano sugestiom zgodnym z kryteriami WHO, natomiast ujemne wagi przypisano tym, które zniechęcały do ​​udzielania porad nieopartych na dowodach lub je zawierały. Końcowy wynik odzwierciedlał przestrzeganie przez kraj zaleceń WHO.

Sugestie terapeutyczne i kategorie ciężkości choroby oceniano przy użyciu produktu krajowego brutto (PKB) Banku Światowego na mieszkańca, wskaźnika rozwoju społecznego i światowego wskaźnika bezpieczeństwa zdrowotnego.

Wyniki badań

Wytyczne dotyczące leczenia Covid-19 uzyskano od 109 państw członkowskich WHO i wykazano znaczną różnorodność zaleceń i kategorii ciężkości choroby. Zalecenia terapeutyczne w niektórych NG znacznie odbiegały od zaleceń WHO. Pod koniec 2022 r. 93% krajowych wytycznych zalecało jeden lub więcej leków, które nie przeszły randomizowanych badań i zostały zatwierdzone przez WHO.

Pomimo solidnych dowodów na korzyści z leczenia, około 10% NG nie zalecało stosowania kortykosteroidów w przypadku ciężkich chorób. Porównując według rocznego PKB, wskaźnika rozwoju społecznego (HDI) i globalnego wskaźnika bezpieczeństwa zdrowotnego (GHS), największe różnice wykazały NG z państw o niskich zasobach.

Mediana populacji krajów, w których uzyskano rekomendacje, wyniosła 14 milionów, przy czym 70% wytycznych wdrożono w EUR, a następnie AFR – 53%. Co więcej, 65% wytycznych opublikowano na sześć miesięcy przed protokołami WHO, a 31% zostało wydanych lub poprawionych w tym samym okresie.

Około 84% zaleceń nie opisywało ciężkości COVID-19 zgodnie z definicjami WHO, a jedynie 9,2% wytycznych uwzględniało kryteria dotkliwości równoważne z kryteriami stosowanymi przez WHO. Zakres terapii uwzględnionych w zaleceniach wahał się od 1 do 22, przy medianie wynoszącej pięć, niezależnie od ciężkości. Dla porównania wytyczne WHO zalecają dziesięć leków.

Pod koniec 2022 r. kilka organizacji pozarządowych przez cały czas zalecało stosowanie leków, przed którymi WHO wcześniej przestrzegała, z pewnymi różnicami regionalnymi. Łącznie 105 NG zaleciło co najmniej jedną terapię zatwierdzoną przez WHO, przy czym 71% leków było odpowiednich do ciężkości zakażenia SARS-CoV-2.

Kortykosteroidy były najczęściej zalecanym lekiem – 92% NG stosowało te leki, a 80% wskazało na ich stosowanie w przypadku choroby o tym samym ciężkości, co WHO. Co więcej, 23% i 79% z 72 NG zaleciło odpowiednio remdesivir i tocilizumab w leczeniu łagodnego Covid-19.

Wnioski

Na podstawie wyników badania wynika, iż ​​COVID-19 spowodował znaczne rozbieżności w zaleceniach NG, przy czym wiele osób opowiada się za nieefektywnymi, kosztownymi i niedostępnymi środkami zaradczymi, szczególnie na obszarach o niskich zasobach.

Wyniki badania podkreślają znaczenie sformalizowania procedur generowania NG w przypadku chorób zakaźnych, aby zapewnić ich rozwój w oparciu o najlepsze dostępne dane. Zalecenia wydawane przez NG były bardzo zróżnicowane, niektóre z nich nie zawierały żadnych wytycznych krajowych, pomijały leki zalecane przez WHO, proponowały nieprzetestowane leki lub stosowały różne klasyfikacje ciężkości zakażenia SARS-CoV-2.

Numer czasopisma:

  • Cokljat, M., Cruz, CV, Carrara, VI, i in. (2024). Porównanie WHO z krajowymi wytycznymi terapeutycznymi COVID-19 na całym świecie: nie jest to idealne dopasowanie. Globalne zdrowie BMJ. doi:10.1136/bmjgh-2023-014188


Źródło

Idź do oryginalnego materiału