GIS zaktualizuje wytyczne dotyczące dekontaminacji w gabinetach

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: GIS zaktualizuje wytyczne dotyczące dekontaminacji w gabinetach


Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował, iż zespół ekspertów prowadzi prace nad ogólnymi wytycznymi dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych. Aktualizacja wytycznych jest w końcowej fazie uzgodnień. W kolejnym etapie pracy eksperci przygotują kompendium wytycznych stricte dla gabinetów stomatologicznych.

Obowiązującym do tej pory dokumentem określającym zasady prawidłowych procesów dekontaminacji jest wydana w 2017 r. publikacja „Ogólne wytyczne dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przez udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia”. Zostały one opracowane przez zespół ekspertów, w skład którego weszli przedstawiciele m.in. Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej (PSSM), Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa (SHL), Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych (PSPE) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej.

Nowe wytyczne niedługo ujrzą światło dzienne

W związku z dynamicznym rozwojem metod leczenia oraz zmieniającym się otoczeniem prawnym i sanitarnym, środowisko lekarzy dentystów od dłuższego czasu domagało się jednak podjęcia działań zmierzających do aktualizacji obowiązujących wytycznych dotyczących dekontaminacji narzędzi i powierzchni w gabinetach stomatologicznych.

Wskazywano, iż dotychczasowe wytyczne nie uwzględniają wielu nowoczesnych rozwiązań stosowanych w placówkach medycznych – w tym w gabinetach stomatologicznych, niektóre z wymagań są niejasne lub trudne do zastosowania w praktyce, a pandemia COVID-19, która miała miejsce po ich opublikowaniu pokazała, jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu.

W odpowiedzi na pisma Komisji Stomatologicznej NIL w tej sprawie Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował, iż zespół ekspertów pracuje nad aktualizacją wydawnictwa z 2017 r. – Uczestniczę w tej chwili w tych pracach, aktualizacja jest w końcowej fazie uzgodnień. Po zakończeniu pracy zespołu ekspertów materiał zostanie przesłany do Naczelnej Rady Lekarskiej celem uzyskania opinii w zakresie proponowanych zmian – czytamy w komunikacie.

Jak dodano, kolejnym krokiem będzie opracowanie kompendium wytycznych dla obszaru gabinetów stomatologicznych. – Pragnę przy tym podkreślić, iż generalnie wymagania odnoszące się do procesów dekontaminacji i sterylizacji wyrobów medycznych wielokrotnego użytku oraz kontroli ich skuteczności nie różnią się w zależności od miejsca wykonywania tych procesów, ponieważ końcowym punktem jest bezpieczeństwo pacjenta i personelu – podsumował dr Grzesiowski w piśmie kierowanym do KS NIL.

O nowych wytycznych już jakiś czas temu rozmawialiśmy z lek. dent. Pawłem Baruchą, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczącym Komisji Stomatologicznej NRL. – Chodzi o to, by wytyczne były stworzone tak naprawdę dla gabinetów stomatologicznych i żeby ułatwiały – poprzez tzw. checklistę – sprawdzanie, czy gabinety spełniają wymogi sanitarno-epidemiologiczne – podkreślał.

Źródło: https://nil.org.pl/

Idź do oryginalnego materiału