Ładna pogoda sprzyja spędzaniu czasu w łonie natury. Niestety w ostatnich latach szczególnie należy uważać na kleszcze. Jest ich coraz więcej w lasach, ale także pojawiły się one w miastach. Te małe pajęczaki mogą być bardzo groźne dla zdrowia naszego i naszych pociech. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował więc małą "ściągawkę". W prostej animacji zawarł wszystkie najważniejsze informacje dotyczące występowania kleszczy oraz chorób, jakie mogą one przenosić.
Mały kleszcz – duży problem
Warto pamiętać, iż las to nie jest jedyne miejsce, gdzie dziś można spotkać te pajęczaki. Czają się one w wysokich trawach na łąkach, ale także i w miejskich parkach czy na placach zabaw. Kleszcze szczególnie "lubią" ładną pogodę i wodę.
Planując dłuższe piesze wycieczki z rodziną, warto osłonić ręce i nogi, a po powrocie koniecznie dokładnie obejrzeć wszystkich domowników. Kleszcze niestety potrafią się wbić w najmniej spodziewanych miejscach.
Jak usunąć kleszcza?
GIS obala także powszechne mity dotyczące usuwania kleszczy. Tłuszcz, alkohol i dezynfekcja to zły pomysł. To może jedynie "wkurzyć" kleszcza", który "puści pawia" – słyszymy w spocie. Nie wolno ich także ściskać, a do usunięcia intruza lepiej użyć pęsety.
To ważne, gdyż nieprawidłowe usunięcie kleszcza zwiększa ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, m.in. kleszczowym zapaleniem mózgu czy boreliozą.