Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca do załatwiania spraw spornych przy wsparciu mediatorów. Z darmowej usługi mogą skorzystać osoby, których nie stać na odpłatną wizytę u prawnika.
Usługa jest świadczona w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją – tj. zadania realizowanego w mieście przez MOPR i organizacje pozarządowe.
Lista punktów świadczących to przydatne wsparcie udostępniona jest w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.
Trzeba jednak pamiętać, iż na porady obowiązują zapisy pod numerem tel.: 58 342 31 88 (w godz. pracy Ośrodka).
Na konsultacje ze specjalistami można też zarejestrować się poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. To bardzo dogodna forma. W punkcie świadczącym nieodpłatną mediację osoba potrzebująca składa pisemne oświadczenie, iż nie stać jej na wizytę u prawnika. Jest ono warunkiem otrzymania wsparcia.
Od sporu do ugody
Wiedza i pomoc mediatora przydają się w sytuacjach konfliktu, w których pożądane są zawarcie kompromisu i ugody. Czasem po prostu warto załatwić spór polubownie, by każda ze stron czuła choć trochę satysfakcji. Mediator pomaga m.in. w sprawach rodzinnych, dotyczących rozwodu lub kwestii spadkowych. Z usługi korzystają również rodziny, w których występują sytuacje konfliktowe na tle opiekuńczym wobec dzieci, np. rozstający się rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestii sprawowania opieki na malcem. Mediacja jest skuteczna w sprawach pracowniczych oraz o zapłatę. Specjaliści pomagają uzyskać ugodę w sytuacji dochodzenia odszkodowania np. z tytułu wypadku, poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Wspierają też osoby potrzebujące w sporach o spłatę należności czy w kwestii polubownego załatwienia konfliktu konsumenckiego. Mediator służy pomocą również skłóconym sąsiadom, starając się doprowadzić do kompromisu między zwaśnionymi stronami. Pamiętać należy, iż mediacja jest dobrowolna i można ją przeprowadzić, jeżeli skonfliktowani zgodzili się na to.
Uwaga! Nieodpłatna usługa mediacji nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub gdy zachodzi podejrzenie, iż w relacji stron występuje przemoc.