Gazy pochwowe – dlaczego się pojawiają?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Kobieta zawstydzona przez gazy pochwowe


Gazy pochwowe to zjawisko po angielsku znane również jako queefing. W pewnym momencie swojego życia doświadczyła ich zdecydowana większość kobiet. Podobnie jak w przypadku gazów wydalanych przez odbyt, gazy pochwowe są często źródłem dyskomfortu lub zażenowania.

Gazy pochwowe są spowodowane wydalaniem powietrza, które nagromadziło się w pochwie. Powietrze wydostając się na zewnątrz powoduje charakterystyczny dźwięk, bardzo podobny do tego, który ma miejsce przy gazach jelitowych. zwykle jednak nie mają one zapachu.

Prawda jest taka, iż jest to sytuacja fizjologiczna, która zwykle nie jest objawem żadnego problemu zdrowotnego. Jednak w niektórych przypadkach gazy mogą być związane z pewnymi schorzeniami, takimi jak przetoki.

Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tego rodzaju gazach. Podpowiemy też, co można zrobić, aby ich uniknąć oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Czym są gazy pochwowe?

Niektóre pozycje seksualne mogą sprzyjać pojawieniu się gazów pochwowych.

Gaz pochwowy, jak wskazaliśmy we wstępie, to wydalanie powietrza nagromadzonego w pochwie. Powodują one charakterystyczny dźwięk podobny do gazów jelitowych. Jednak gaz pochwowy jest zwykle bezwonny, ponieważ nie pochodzi z działania bakterii, jak ma to miejsce w przypadku gazów jelitowych.

Gaz pochwowy może wystąpić u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Sugerowano jednak, iż młodsze kobiety mają tendencję do rozwijania go częściej niż te w starszym wieku. Szacuje się, iż doświadczyła ich jedna na osiem kobiet w populacji ogólnej.

Prawda jest taka, iż częściej występują one podczas stosunku płciowego, ale nie zawsze jest to ze sobą powiązane. Aktywność fizyczna, określone ruchy lub masturbacja również mogą być wyzwalaczami.

Gaz pochwowy może wywoływać uczucie podobne do łaskotania. Ponieważ często kojarzone są one ze stosunkiem płciowym, większość kobiet czuje zażenowanie lub dyskomfort, gdy ich doświadcza.

Badanie opublikowane w ISNR Obstetrics and Gynecology wyjaśnia, iż częstość występowania gazów w pochwie jest wyższa u kobiet, które rodziły drogami natury. Wpływ na to może mieć również wskaźnik masy ciała.

Gazy pochwowe – dlaczego się pojawiają?

Chociaż prawdą jest, iż u większości kobiet jest to coś łagodnego i przejściowego, w niektórych przypadkach może być objawem współistniejącej patologii. W poniższych sekcjach wyjaśnimy, jakie są główne przyczyny gazów pochwowych.

Sądzimy, iż zainteresuje Cię również artykuł: Kremowo-biała wydzielina z pochwy: przyczyny i leczenie

Aktywność seksualna

Seks jest jedną z sytuacji, które najczęściej sprzyjają pojawieniu się gazów, wiatrów czy wzdęć pochwy – twierdzą eksperci z Cleveland Clinic. Jest tak zwłaszcza w przypadku penetracji pochwy. Jednak może on wystąpić również podczas seksu oralnego, a choćby masturbacji.

Kiedy penis wchodzi i wychodzi z pochwy, dostaje się tam również powietrze. Zmiany postawy podczas stosunku również sprzyjają jego powstawaniu. Kiedy penis wychodzi lub mięśnie pochwy napinają się po orgazmie, powietrze ma tendencję do wydostawania się z pochwy, wydając charakterystyczny dźwięk gazów pochwowych.

Pozycje najczęściej kojarzone z gazami pochwowymi to pozycja „na pieska” oraz pozycja, w której kobieta kładzie nogi na ramionach mężczyzny. Z drugiej strony inne, takie jak „pozycja misjonarska” lub kobieta siedząca na mężczyźnie okrakiem, mają tendencję do zmniejszania występowania tego zjawiska.

Dysfunkcja dna miednicy

Dno miednicy to zespół mięśni i więzadeł, które znajdują się w dolnej części jamy brzusznej. Pozwalają na utrzymanie narządów miednicy mniejszej, takich jak macica lub pochwa, we adekwatnej pozycji.

Kiedy dno miednicy obniża się, często pojawiają się różne dolegliwości i stany, w tym gazy pochwowe. Przy obniżonym napięciu (hipotonia) mięśnie tracą zdolność kurczenia się, a powietrze ma tendencję do gromadzenia się w większej ilości wewnątrz pochwy.

Na dysfunkcję dna miednicy wpływa wiele czynników. Starzenie się i poród drogą pochwową to dwa najczęstsze z nich. Dlatego zaleca się, aby wszystkie kobiety ćwiczyły je przez całe życie. W ten sposób można uniknąć konsekwencji ich wiotczenia, w tym gazów pochwowych.

Przetoka pochwowa

Przetoki pochwowe są jedną z niepokojących przyczyn gazów pochwowych. Przetoka pochwowa to nieprawidłowa droga, która łączy pochwę z innym narządem, na przykład odbytnicą lub pęcherzem moczowym. Nazwa przypadłości różni się w zależności od tego, które narządy są zaangażowane.

Przetoki powodują pojawienie się innych substancji w pochwie oprócz gazów pochwowych. Najczęstszą jest przetoka pęcherzowo-pochwowa, która łączy pęcherz moczowy z pochwą. Jak wyjaśniają specjaliści Położnictwa i Ginekologii, patologia ta jest zwykle związana z urazami chirurgiczno – ginekologicznymi i skomplikowanymi porodami.

Przetoka moczowodowo – pochwowa powoduje dotarcie moczu do pochwy. Z drugiej strony przetoka odbytniczo – pochwowa umożliwia przejście gazu lub kału z odbytnicy.

To ostatnie zjawisko również jest związane z porodem, chociaż może ono rozwinąć się w wyniku chorób zapalnych jelit. Na przykład wskutek choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Czy gazy pochwowe powinny niepokoić?

Jak widać, w większości przypadków wzdęcia lub gazy pochwowe są zjawiskiem łagodnym. Jednak, jak wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie, mogą one być objawem poważnego stanu, na przykład przetoki. Z tego powodu ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z pewnych znaków ostrzegawczych, które mogą pomóc w identyfikacji tej patologii.

Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli gaz pochwowy ma nieprzyjemny zapach. Ważne jest również obserwowanie, czy towarzyszy im wydalanie kału, ropy lub nieprawidłowego płynu.

Kobiety, które oprócz gazów często cierpią na infekcje pochwy lub dróg moczowych, również powinny skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie mają przetoki. To samo dotyczy sytuacji, gdy oprócz gazów pochwowych pojawi się ból w okolicy pochwy, czy to podczas stosunku płciowego, czy też w dowolnym innym momencie.

Inne objawy ostrzegawcze to zapalenie sromu lub pochwy, krwawienie niezwiązane z miesiączką lub wyciek moczu. Jeśli gazy pochwowe pojawiają się po operacji ginekologicznej, po porodzie lub niektórych zabiegach, takich jak radioterapia, również konieczna jest wizyta u lekarza.

Czy można uniknąć gazów pochwowych?

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu mięśni dna miednicy.

Gazom pochwowym nie zawsze można zapobiec. Jednak nie jest to też konieczne. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza jedynie wtedy, gdy pojawią się którekolwiek z alarmujących objawów, takich jak te wymienione powyżej, lub jeżeli ta sytuacja budzi duży niepokój.

Poza zapobieganiem ważne jest również nauczenie się radzenia sobie z odczuciami towarzyszącymi wzdęciom pochwy. Kobiety często czują się niekomfortowo lub zawstydzone, ale tak nie powinno być. To naturalne zjawisko fizjologiczne, jest ono normalne i powszechne.

Kiedy się pojawią, najlepiej porozmawiać o tym z partnerem, ponieważ często wiąże się to z pewnymi pozycjami podczas aktu seksualnego. W rzeczywistości niektóre pozycje seksualne mogą pomóc im zniknąć lub wręcz wcale się nie pojawić.

Dlatego niezbędna jest komunikacja. Temat powinien być traktowany naturalnie, aby wspierać w kobiecie pewność siebie i komfort. Z drugiej strony zaleca się, aby nie próbować zatrzymywać gazów, ale znaleźć sposób na ich wydalenie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 14 stanów, które powodują guzki w pochwie

Gazy pochwowe – wskazówki co do ich unikania

Jeśli jednak uznasz je za bardzo niewygodne lub zawstydzające, możesz zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć gazów pochwowych lub przynajmniej zminimalizować ich pojawianie się.

Badanie opublikowane również w International Urogynecology Journal wyjaśnia, iż niektóre kobiety zauważyły spadek gazów w pochwie przy użyciu pessara. Jest to urządzenie umieszczane w pochwie w celu leczenia wypadania narządów miednicy mniejszej.

Z drugiej strony istnieją ćwiczenia Kegla – mają one na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Polegają na napinaniu tych mięśni kilka razy dziennie. Przypominają próbę powstrzymania moczu.

Polecane są wszystkim kobietom, niezależnie od wieku czy kondycji. Nie trzeba być matką, aby je wykonywać. Mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania wielu patologii, takich jak nietrzymanie moczu, a choćby pomóc opanować sytuację, gdy w pochwie pojawiają się gazy.

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, iż w seksie istnieją pozycje, które sprzyjają powstawaniu gazów. jeżeli zatem chcesz uniknąć pojawienia się gazów w pochwie, być może rozwiązaniem jest zmiana pozycji, którą przyjmujesz podczas seksu. Na przykład unikaj pozycji na pieska i na czworakach.

Kiedy należy iść do lekarza?

To prawda, iż w niektórych przypadkach gazy z pochwy mogą być związane z jakimś schorzeniem. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, iż w większości przypadków są one całkowicie naturalne i normalne. Nie warto zatem popadać w zakłopotanie lub dyskomfort.

W każdym razie, jeżeli masz wątpliwości lub pojawiają się u Ciebie dodatkowe objawy, zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę. jeżeli chodzi o gazy pochwowe, najważniejsze jest zachęcenie do komunikacji i zaufania, aby nie stały się one problemem w życiu seksualnym kobiet.

Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz
Pochwa jest jednym z elementów kobiecego układu rozrodczego, który pozwala macicy z zapewnić wyprowadzenie na zewnątrz ciała. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału