W dniu 11 września 2023 r. o godz. 9:30 w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Lublinie odbyła się uroczysta Gala "Aktywni z Lublina".
Wydarzenie, którego celem jest promocja pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami oraz podejmowane przez nie aktywności w różnych sferach życia, odbyło się już po raz piętnasty.
W wydarzeniu udział wzięli:
- Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin;
- Pani Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych;
- Pani Marta Wcisło – Poseł na Sejm RP;
- Pan Michał Krawczyk – Poseł na Sejm RP;
- Pani Monika Orzechowska – Radna Rady Miasta Lublin;
- Pani Jadwiga Mach – Radna Rady Miasta Lublin;
- Pan Grzegorz Lubaś – Radny Rady Miasta Lublin;
- Pani Małgorzata Paprota – Dyrektor Oddziału Lubelskiego PFRON;
- Dyrektorzy i Przedstawiciele Wydziałów oraz Biur Urzędu Miasta Lublin oraz miejskich jednostek: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Miejskiego Urzędu Pracy oraz Zespołu Ośrodków Wsparcia;
- Dyrektorzy oraz Przedstawiciele placówek, niosących wsparcie osobom z niepełnosprawnościami w Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy;
- Dyrektorzy i Przedstawiciele lubelskich placówek edukacyjnych;
- Prezesi, Przewodniczący, Przedstawiciele organizacji pozarządowych;
- Pani dr Maria Laskowska-Szcześniak – Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Seniorów Miasta Lublin;
- Laureaci poprzednich edycji Gali “Aktywni z Lublina”;
- Pani Anna Budzyńska – Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin;
- Zaproszeni Goście.
Co warto podkreślić, podczas gali wspomniano śp. Jana Arczewskiego – wybitnego psychologa, osobę szczególnie oddaną pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami, założyciela pierwszego w Polsce telefonu dla osób niepełnosprawnych, który prowadził przez 37 lat. Kilkukrotnie wyróżniony przez Prezydenta Miasta Lublin: w 2016 – Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2017 – okolicznościowym Medalem 700-lecia Miasta Lublin, w 2022 – Medalem “Zasłużony dla Miasta Lublin”. Pośmiertnie wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 6 września 2023 r. – Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.
Następnie słowo wstępne do zebranych Gości skierowali Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk:
“(…) 15 lat to i dużo i mało. Dużo, bo rzeczywiście w tym okresie wspólnie, razem uczyniliśmy wiele dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Możemy dzisiaj powiedzieć, iż jesteśmy jednym z liderów w Polsce, wyróżniamy się również jako miasto tymi inicjatywami i aktywnościami, przynajmniej w tej części Europy, którą znamy, dzięki współpracy z Miastami Partnerskimi. Jednocześnie mało, bo wszyscy chcielibyśmy więcej. Tych wyzwań, które są przed nami jest też sporo. Ja się cieszę z tej uroczystości i z możliwości złożenia podziękowań, bo na co dzień – może tego nie widać – ale bardzo dużo zawdzięczamy organizacjom społecznym, które prowadzą swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Wolontariuszom, którzy są tu zaangażowani, ale również temu całemu środowisku otaczającemu, w sensie instytucjonalnym – tak jak Urząd z Panią Dyrektor [przyp. red. Joanną] Olszewską na czele, czy z Panią Dyrektor MOPR-u – Katarzyną Fus. A też z drugiej strony – to środowisko, które na rzecz osób z niepełnosprawnościami stara się prowadzić różne formy aktywizujące. To jest też charakterystyczne, iż my zapraszamy do współpracy i kreujemy tą współpracę, mając przekonanie iż urząd może być skuteczny tylko wtedy, kiedy ma partnerów społecznych i poprzez tych partnerów społecznych prowadzi te działania. Dotyczy to nie tylko zresztą osób z niepełnosprawnościami (…). Chyląc czoła tym wszystkim, którzy na co dzień są zaangażowani w te nasze wspólne zadania, chciałbym dzisiaj Im podziękować, bo zwykle jest tak, iż wyróżniamy niewielką tylko część a wiele innych osób, przynajmniej na słowo “Dziękuję!” publicznie wypowiedziane – zasługuje”.
oraz Pani Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych:
“Szanowni Państwo, ja też chciałam powiedzieć, przekazać takie duże, duże “Dziękuję dla wszystkich Państwa!”. Dzisiejsza uroczystość jest takim symbolicznym podsumowaniem aktywności osób, środowisk, instytucji, działających w obszarze pomocy i wspierania osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Ja wiem, iż zawsze Kapituła ma ogromny problem, bo tych zgłoszeń wspaniałych osób, wspaniałych instytucji jest więcej, niż możliwości wyróżnienia a 15. edycja to kolejne, kolejne osoby. To pokazuje naprawdę znakomity potencjał. Osoby, które same się realizują w przeróżnych obszarach: i kultury, i aktywności twórczej, i zawodowej – osoby z niepełnosprawnościami, które pokazują, iż można się w pełni realizować, przełamując wszelkie bariery i niedoskonałości, ale to także Ci, którzy działają w środowisku osób z niepełnosprawnościami, którzy pomagają im na co dzień, wspierają, tworzą taką dostępność i możliwość wsparcia – oczywiście instytucja, organizacje pozarządowe – cała społeczność, która na co dzień buduje to miasto przyjaznym, dostępnym, życzliwym, otwartym na potrzeby wszystkich, włączającym. To bardzo ważne (…)”.
Podczas gali wręczono wyróżnienia i podziękowania osobom z niepełnosprawnością, które wykazują się wyjątkową działalnością w różnych dziedzinach życia, a także osobom, organizacjom pozarządowym oraz instytucjom i placówkom, zasłużonym dla tego środowiska.
Wyróżnienia „Aktywni z Lublina” przyznała Kapituła Konkursu, którą stanowi Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin, w składzie: Anna Budzyńska, Dorota Fornalska, Anna Szema, Karol Kostrzewa, Waldemar Kozakiewicz.
Całość wydarzenia tłumaczył na Polski Język Migowy Pan Janusz Włodarczyk.
W części artystycznej wystąpiła Pani Natalii Wilk, której na fortepianie akompaniował Pan Tomasz Momot.
Wyróżnieni podczas Gali „Aktywni z Lublina”
Za wybitne sukcesy zawodowe, twórcze i sportowe
Medale Prezydenta Miasta Lublin otrzymali:
- Piotr Jacniacki – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie, zdobył łącznie 10 medali indywidualnych i 7 drużynowych. Od 2020 r. członek Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie i pierwszy zawodnik reprezentujący Polskę w kategorii W1. Od 2022 r. pełni funkcję Prezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”.
- Andrzej Góźdź – czynny zawodowo adwokat i działacz społeczny. Prezes Kolarskiego Klubu Tandemowego „Hetman” zrzeszającego osoby niewidome i słabowidzące uprawiające kolarstwo tandemowe. Sam też był Mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz Wicemistrzem w wyścigu ze startu wolnego. Od 26 lat z jego inicjatywy Klub „Hetman” realizuje Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów. w tej chwili wyścig jest największą imprezą tego typu w Europie – startuje w nim od 70 do 100 zawodników.
Wyróżnienia:
- Patryk Barszczyk – w 2010 r. został Mistrzem Polski w dyscyplinie boccia i reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej indywidualnie i drużynowo, jako członek kadry na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Na Mistrzostwach Europy uplasował się w pierwszej dziesiątce. Propaguje dyscyplinę paraolimpijską boccia organizując pokazy w domach pomocy społecznej, przedszkolach czy na festynach. Udziela się jako wolontariusz ICSiR „Start”, aktywnie działając na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
- Filip Kłaczkiewicz – od 2014 r. zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Okej”. Zaczął trenować w sekcji pływackiej, rok później także w sekcji Goalball. Jest członkiem Kadry Narodowej w Goalball, uczestniczy w zgrupowaniach i reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Do swych osiągnięć może także zaliczyć Mistrzostwa Polski w Golball w kategorii Młodzików i medale w kategorii Juniorów. Pomimo młodego wieku z dużymi sukcesami gra w lidze senioralnej.
Za realizację przedsięwzięć na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością
Medal Prezydenta Miasta Lublin otrzymała:
- Ewa Michalak-Łosiewicz – była pracownikiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, gdzie zajmowała się aktywizacją społeczną osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Od 2022 r. pełni funkcję wiceprezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” oraz inspektora ds. public relations i social media. Od 2021 r. jest zawodniczką sekcji tenisa stołowego.
Wyróżnienie:
- Renata Lewandowska – pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Mozaika”. Koordynuje pracę zespołu wspierająco-aktywizującego, prowadzi terapię psychologiczną. Jest także asystentem uczestników, dbającym o prawidłowy przebieg procesu diagnostycznego. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Integracja”. Okres wakacyjny spędza z uczestnikami na zajęciach propagujących uprawianie żeglarstwa wśród osób z niepełnosprawnością. Zaangażowała się także w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Za zaangażowane instytucji/organizacji w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych
Medale Prezydenta Miasta Lublin:
- Kapela Drewutnia – zespół muzyczno-wokalny składa się z 4 niewidomych i 4 widzących członków. Od 25 lat koncertuje w Polsce i za granicą odnosząc liczne sukcesy w propagowaniu muzyki pochodzącej z rejonu Lubelszczyzny, Pogranicza i Podkarpacia. Zespół wydał 8 płyt z muzyką z tych regionów, 2 płyty tematyczne z kolędami i muzyką autorstwa Jacka Kaczmarskiego. W tym roku Kapela Drewutnia obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
- Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR Region Lubelski – działa w Polsce od 35 lat. W regionie lubelskim obejmuje wsparciem osoby zamieszkujące zarówno terenie Lublina, jak i województwa. Jest organizacją działającą na rzecz integracji i aktywizacji, która kompleksowo zajmuje się zarówno dziećmi poruszającymi się na wózkach i ich rodzicami oraz osobami dorosłymi, wzmacniając w nich poczucie własnej wartości, samodzielności i wiary we własne siły.
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie – działalność MOPR obejmuje m.in. szereg zadań na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, budżetu Miasta Lublin oraz środków unijnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje realizacja innowacyjnych projektów ze środków zewnętrznych, (m.in. projektu „Kompleksowa opieka domowa”, za pomocą którego potrzebujący mieszkańcy otrzymują szereg usług wspierających ich funkcjonowanie w czynnościach życia codziennego) oraz własne działania Ośrodka skierowane do osób o szczególnych potrzebach.
Medal Zasłużony dla Miasta Lublin:
- Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki – funkcjonujący w ramach organizacji Internetowy Biuletyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych niepelnosprawnilublin.pl to działający od 12 lat portal, dostarczający kompleksowej i rzetelnej informacji na temat wszystkich aspektów życia osób z niepełnosprawnościami. Został zaprojektowany i wykonany dzięki myszki sterowanej ruchami głowy przez Jana Hawełko. Tworzony jest przez zespół wolontariuszy. Wiele osób z niepełnosprawnością, współpracując przy tworzeniu Biuletynu, realizuje swoje reporterskie pasje. Formuła działania portalu jest otwarta, każdy może brać aktywny udział i stać się redaktorem, dziennikarzem.
Wyróżnienia:
- Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie – funkcjonuje od 1996 r. i jest jednostką organizacyjną Miasta Lublin. W ramach Zespołu działa 28 ośrodków, w których wsparcie i pomoc otrzymują osoby starsze, dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną. Zespół realizuje m.in. opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.
- Stowarzyszenie „Słyszymy Sercem” – założone w 2017 r. z inicjatywy nauczycieli pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie. Zrzesza nauczycieli, rodziców i przyjaciół osób głuchych. Głównym celem statutowym Stowarzyszenia jest szeroko rozumiana pomoc osobom niesłyszącym, słabosłyszącym, z zaburzeniami komunikacji werbalnej oraz innymi niepełnosprawnościami.
Za zaangażowanie w realizację działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami
Medal Prezydenta Miasta Lublin:
- Małgorzata Batorska – Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła Lublin oraz kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Koło. Jest osobą otwartą na współpracę, a wszystkie jej działania zmierzają do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Stowarzyszenie „Synergia” – realizator usług o charakterze opiekuńczym, zlecanych przez Miasto, Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, innych programów i projektów na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Usługi są świadczone na bardzo wysokim poziomie, a na szczególne wyróżnienie zasługuje praca wykonywana z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem na rzecz podopiecznych.
Za zaangażowanie w prace Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w ubiegłej V kadencji
Medal Prezydenta Miasta Lublin:
- Anna Budzyńska – od 2013 r. pracuje w Polskim Związku Głuchych Oddział Lubelski jako surdopedagog, asystentka osób niesłyszących. Jest autorką kilkunastu projektów skierowanych do osób z niepełnosprawnością słuchu i mowy. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia osób głuchych i ich rodzin. Od 2022 r. zaangażowana również w pomoc na rzecz głuchych uchodźców z Ukrainy. Członek Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin już drugą kadencję, w tej chwili pełni Funkcję Przewodniczącej Rady.
- Justyna Spryszak – Wiceprezeska Fundacji „W Drodze”, Koordynatorka Biura Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 1 w Lublinie. Jako członek Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin w latach 2019 – 2020 wykazała się zaangażowaniem w działania dotyczące osób z niepełnosprawnością w naszym mieście.
Medal Zasłużony dla Miasta Lublin:
- Agnieszka Zańko – pedagog, sportowiec, dziennikarka, wolontariuszka, społecznik, czynna zawodowo. Pracuje w tej chwili jako kierownik Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wielokrotna Mistrzyni Polski w pływaniu i lekkiej atletyce. Była prowadzącą program „Potrafisz”, promujący aktywność osób niepełnosprawnych. W latach 2011-2023 była Członkiem Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin, pełniąc funkcję Przewodniczącej Rady przez dwie kadencje. Za osiągnięcia społeczne i sportowe została Lublinianką Roku 2010, odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Medalem 700-lecia Miasta Lublin oraz odznaczona przez Prezydenta Polski Srebrnym Krzyżem Zasługi.
- dr hab. Anna Prokopiak – zawodowo adiunkt w Katedrze Psychopedagogiki Specjalnej i Socjopedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prezes i jeden z fundatorów założonej w 2007 roku Fundacji „Alpha” działającej na rzecz osób z autyzmem, upośledzeniem umysłowym i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi. W latach 2015-2023, przez dwie kadencje była członkiem Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin. Wielokrotnie nagradzana za sukcesy zawodowe i działalność społeczną, w 2012 r. otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin.
Ogólne informacje o medalach i wyróżnieniach Prezydenta Miasta Lublin
Medal Prezydenta Miasta Lublin
Ideą nagrody jest wyróżnienie instytucji, organizacji i osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem społecznym służą Lublinowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promocji miasta. Mogą to być osiągnięcia w zakresie: kultury, sztuki, nauki, edukacji, sportu, promocji zdrowia czy przedsiębiorczości.
Dana osoba, organizacja lub instytucja może zostać nagrodzona medalem jednokrotnie.
Medal “Zasłużony dla Miasta Lublin”
Honorowe wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Lublina. Jest to w tej chwili obok medalu Unii Lubelskiej najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Lublin. Medal przyznawany jest od 2019 roku. Medal zaprojektowany przez artystkę Jolantę Słomianowską, o średnicy 35 mm, na wstędze w barwach flagi Miasta Lublin, dwustronnie tłoczony, galwanicznie posrebrzany i oksydowany. Może być wręczany w ramie, etui lub wpinany np. do klapy marynarki.
Dana osoba, organizacja lub instytucja może zostać nagrodzona medalem jednokrotnie.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.