Gabapentyna może zwiększać ryzyko demencji

mgr.farm 1 dzień temu

Badanie opublikowane w czerwcu br. obejmowało dużą grupę pacjentów przeanalizowano dane 26 000 osób z przewlekłym bólem krzyża. Naukowcy obserwowali pacjentów przez 10 lat i dobierali kohorty pod względem wieku, chorób współistniejących i przyjmowanych jednocześnie leków.

Pacjenci z co najmniej sześcioma przepisanymi receptami na gabapentynę mieli o 29% wyższe ryzyko demencji i 85% wyższe ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) w porównaniu do osób nigdy nie przyjmujących tego leku. W grupie wiekowej 18–64 lata ryzyko demencji i zaburzeń poznawczych było ponad dwukrotnie wyższe niż u pacjentów bez gabapentyny, a wzrastało proporcjonalnie do liczby przepisanych recept.

Choć jest to badanie obserwacyjne, jego długoletnia perspektywa i duża populacja osób badanych dają podstawę do dalszych, dobrze zaprojektowanych badań.

– Obserwacje te pogłębiają rosnące obawy dotyczące długoterminowego bezpieczeństwa stosowania gabapentyny, która coraz częściej przepisywana jest poza zarejestrowanymi wskazaniami – zwracają uwagę naukowcy.

Potwierdzenie wniosków z poprzednich lat

Warto podkreślić, iż również starsze badania wskazują na zwiększone ryzyko rozwoju demencji i zaburzeń poznawczych u osób stosujących gabapentynę.

Na przykład badanie kohortowe przeprowadzone na Tajwanie (w latach 2000–2017) wykazało, iż pacjenci stosujący gabapentynę lub pregabalinę mieli o 45% zwiększone ryzyko demencji w porównaniu do osób nieużywających tych leków. Ryzyko wzrastało wraz ze zwiększeniem dawki, a u osób poniżej 50 roku życia ryzyko nasilenia zaburzeń poznawczych było 3 razy większe niż u osób starszych.

Gabapentyna szeroko przepisywana off-label

Gabapentyna zatwierdzona jest w Polsce we wskazaniach takich jak:

  • Leczenie napadów częściowych padaczki z napadami wtórnie uogólnionymi lub bez nich, zarówno w monoterapii, jak i w terapii wspomagającej, u dorosłych oraz u dzieci od 6. Roku życia (w monoterapii od 12. Roku życia);
  • Leczenie obwodowego bólu neuropatycznego u dorosłych, w tym bolesnej neuropatii cukrzycowej oraz nerwobólu po przebytym półpaścu.

Jednak stale rośnie jej szerokie zastosowanie poza wskazaniami (tzw. off-label). Zwłaszcza w leczeniu różnych rodzajów bólu oraz innych schorzeń, które nie zostały uwzględnione w oficjalnej charakterystyce produktu leczniczego (ChPL). Bywa również przepisywana jako bezpieczniejsza alternatywa dla opioidów. Zastosowania gabapentyny poza wskazaniami to między innymi:

  • leczenie bólu innego niż ten zarejestrowany w ChPL, np. wspomagająco u chorych na nowotwory,
  • leczenie stanów związanych ze wzmożoną pobudliwością ośrodkowego układu nerwowego, gdzie inne terapie zawiodły lub nie są dostępne,
  • zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, a także łagodzenie objawów odstawienia alkoholu.

Tak powszechne wykorzystanie gabapentyny wynika z jej skuteczności w różnych wskazaniach. Jednak coraz więcej specjalistów podkreśla, iż niesie to ze sobą ryzyko niedostatecznej kontroli bezpieczeństwa. Takie zastosowanie zawsze wymaga indywidualnej oceny korzyści i ryzyka.

W 2019 roku FDA wydała ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia poważnych problemów z oddychaniem w przypadku jednoczesnego stosowania gabapentyny z opioidami lub u pacjentów z chorobami układu oddechowego.


Źródła:

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału