Rzecznik Praw Pacjenta powołał pierwszych członków Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych. W jego skład weszli lekarze – specjaliści z różnych dziedzin medycyny – których rolą będzie wydawanie opinii oceniających czy zgłoszone do Rzecznika szkody wynikają z udziału w badaniu klinicznym. Skład zespołu będzie poszerzany.
W skład zespołu wchodzą:
- Dr hab. n. med. Joanna Glück – specjalistka alergologii oraz chorób wewnętrznych
- Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak – specjalista hematologii, transplantologii, onkologii klinicznej, chemioterapii nowotworów oraz chorób wewnętrznych.
- Dr n. med. Janusz Meder – specjalista onkologii klinicznej oraz radioterapii
- Prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel – specjalistka farmakologii klinicznej oraz neurologii.
- Prof. dr hab. n. med. Michał Myśliwiec – specjalista nefrologii, transplantologii, hipertensjologii oraz chorób wewnętrznych
- Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński – specjalista alergologii, laryngologii oraz zdrowia publicznego
- Prof. dr hab. n. med. Rafał Suwiński – specjalista onkologii klinicznej oraz radioterapii onkologicznej
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Szymański – specjalista kardiologii oraz chorób wewnętrznych
- Dr hab. n. med. Janusz Szyndler – specjalista neurologii
- Prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki – specjalista pediatrii oraz chorób zakaźnych
Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych zapewnia wsparcie finansowe dla uczestników badań klinicznych, którzy doznali szkody w wyniku udziału w badaniu, a także dla członków ich rodzin. Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych można składać od 14 kwietnia 2023 roku. Fundusz obejmuje szkody, do których doszło w wyniku udziału w badaniach klinicznych rozpoczętych począwszy od tego właśnie dnia.
Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci uczestnika badania klinicznego (jednak nie później niż w ciągu 3 lat od dnia, w którym nastąpiło to zdarzenie). Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia jest doznanie przez uczestnika badania klinicznego rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała w wyniku udziału w tym badaniu.
Maksymalna kwota świadczenia wynosi 200 tys. zł. W przypadku śmierci uczestnika badania klinicznego w wyniku udziału w badaniu, świadczenie wynosi do 100 tys. zł. Z wnioskiem o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić małżonek niepozostający w separacji, rodzice, dzieci, partner (konkubent) oraz przysposabiający lub przysposobiony. Wysokość świadczenia jest wyliczana w oparciu o szczegółowe wytyczne określane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Świadczenie przyznane ze środków Funduszu Kompensacyjnego jest pomniejszane o wcześniej otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wypłata świadczenia następuje w terminie 14 dni od uprawomocnienia się decyzji przyznającej świadczenie. Kwota świadczenia wypłaconego z Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych jest zwolniona z podatku dochodowego
Sponsor składający wniosek o wydanie pozwolenia na badanie kliniczne jest zobowiązany do uiszczenia wpłaty na rzecz Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych. Opłata ta jest dokonywana z tytułu każdego wniosku o wydanie pozwolenia na badanie kliniczne (wnoszonego od 14 kwietnia 2023 roku). Dowód uiszczenia opłaty na rzecz Funduszu dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia.