To co prawda nie jest informacja o technologii, ale zacna inicjatywa z niespodziewanej do tego momentu przeze mnie strony… To iż Michał Figurski czy Mandaryna mają cukrzycę, wiem już od dawna. Jednak zastanawiało mnie, dlaczego tak znane osoby nie robią zbyt dużo żeby szerzyć informacje oraz świadomość o naszej chorobie.
Na szczęście już się martwić nie muszę Oto informacja prasowa:
Już 12 listopada 2019 r. w najsłodszym miejscu Warszawy, Pijalni Czekolady Wedla na ul. Szpitalnej, odbędzie się konferencja prasowa Fundacji Michała Figurskiego „Najsłodsi”.
W samo południe zostanie zaprezentowany logotyp Fundacji, Michał Figurski opowie o swoich doświadczeniach z cukrzycą i motywach fundacyjnej działalności, a grono specjalistów odpowie na wszystkie pytania dziennikarzy. W Polsce działa wiele fundacji i stowarzyszeń wspierających chore dzieci (cukrzyca Typu I – tzw. insulinozależna) i osoby w wieku podeszłym (najczęściej narażone na cukrzycę Typu II – wymagającą wsparcia niewydolnej trzustki lekami). Niestety najbardziej produktywna i aktywna zawodowo grupa społeczeństwa pozbawiona jest jakiegokolwiek wsparcia. Ludzie Ci często będąc przeświadczeni o swojej doskonałej kondycji zdrowotnej zapominają o podstawowych zasadach, którymi powinni się kierować, żyjąc z cukrzycą. Bojąc się wykluczenia, buntują się przeciwko potencjalnym ograniczeniom. Bardzo często historie te kończą się tragicznie.
Właśnie naprzeciw tym ludziom wychodzi Fundacja Michała Figurskiego Najsłodsi. Jej celem nie jest leczyć, ale uświadamiać, iż z cukrzycą można żyć, nie trzeba z nią umierać. Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. Jednym z celów Fundacji jest pokazanie, iż „można inaczej”. Przekonywać będą o tym prelegenci, założyciel Fundacji – Michał Figurski i Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Prof. dr hab. n. med Leszek Czupryniak. Obecni będą również Ambasadorowie Fundacji Najsłodsi – m.in. Ryszard Kalisz, Marta „Mandaryna” Wiśniewska, czy Dorota Kośmicka-Gacke.
Spotkanie poprowadzi Dorota Wellman
Podczas konferencji wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z darmowego pomiaru cukru we krwi. Wyniki badań zostaną następnie skomentowane przez członka Rady Naukowej Fundacji – Panią Beatę Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Będzie to jednocześnie pierwsze z wielu badań przesiewowych mających na celu odnalezienie „zaginionego miliona”.
FUNDACJA MICHAŁA FIGURSKIEGO NAJSŁODSI STARTUJE „NA SŁODKO”
Obecnie dane statystyczne mówią o około 2,3 miliona chorujących na cukrzycę w Polsce, a szacuje się, iż ich rzeczywista liczba wynosi niespełna 3,5 miliona. Przedstawiciele Fundacji Najsłodsi przedstawią na koniec szeroko zakrojone plany przyszłej działalności obejmującej m.in. budowę Polskiego Instytutu Diabetologicznego, wielu akcji towarzyszących organizowanych samodzielnie i we współpracy m.in. z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”, Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” oraz Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Istotną informacją będzie zapowiedź koncertu organizowanego w warszawskim klubie Stodoła w Światowy Dzień Cukrzycy – 14 listopada. Tego wieczoru na scenie wystąpią przedstawiciele różnych gatunków muzycznych: rockowa Coma, hip-hopowy Peja, popowa Paulina Przybysz, operowy Marek Torzewski i discopolowy zespół Weekend. Bilet będzie można kupić za jedną kroplę krwi, która jest potrzebna do pomiaru cukru.
Badania przesiewowe zostaną przeprowadzone 13 i 14 listopada na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej.