Nowe urządzenie do terapii światłem może pomóc milionom osób zagrożonych utratą wzroku. Amerykańska Agencja ds. Leków (FDA) zatwierdziła pierwsze w swoim rodzaju leczenie suchego zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Choroba stanowi główną przyczynę wystąpienia ślepoty u dorosłych powyżej 55. roku życia.
Opracowane urządzenie wykazało obiecujące wyniki w badaniu klinicznym, co oznacza, iż jest pierwszą skuteczną terapią AMD. Zatwierdzony przez FDA w ramach procesu de novo zabieg daje nową nadzieję pacjentom.
Nowe urządzenie lekiem na utratę wzroku?
Badanie LumiThera, przeprowadzone w dziesięciu ośrodkach w Stanach Zjednoczonych zajmujących się leczeniem zwyrodnień siatkówki, oceniło bezpieczeństwo i skuteczność systemu u 100 osób w okresie 24 miesięcy. Dane zebrane podczas badania były następnie analizowane przez okres 13 miesięcy.
Badanie wykazało, iż system Valeda Light Delivery System firmy LumiThera znacznie zmniejszył ryzyko utraty wzroku i rozpoczęcia atrofii geograficznej w suchym AMD. Ponad 58 proc. badanych osób zgłosiło poprawę wzroku po przebytej terapii.
Zanik geograficzny jest zdradliwą cechą charakterystyczną późnego stadium suchego AMD, w którym komórki w środku siatkówki oka – zwane plamką żółtą – umierają, co może doprowadzić do poważnej utraty wzroku w zaawansowanych postaciach choroby.
AMD jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty lub utraty wzroku u osób powyżej 60 roku życia. Około 20 milionów ludzi w USA ma zdiagnozowane AMD, przy czym suche AMD stanowi 90 proc. zdiagnozowanych przypadków. AMD uważane za suche nie wiąże się ze wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych, tak jak ma to miejsce w przypadku mokrej postaci choroby.
Odsetek osób z suchym AMD, które tracą wzrok, zależy od tego, jak ciężka jest choroba i czy staje się ona postacią wysiękową, która jest cięższa niż postać sucha. Postać mokra charakteryzuje się przeciekaniem naczyń krwionośnych do plamki żółtej i utratą widzenia centralnego. 10–15 proc. suchych przypadków AMD staje się mokrymi.
Fotobiomodulacja
Dr Eleonora Lad, wiceprzewodnicząca Okulistycznych Badań Klinicznych w Duke University Medical Center, powiedziała, iż leczenie znane jako fotobiomodulacja (PBM) jest pierwszym, które przynosi znaczące efekty w suchym AMD.
W jej ocenie leczenie będzie miało ogromny wpływ na standard opieki nad pacjentami z suchym AMD, ponieważ pozwoli specjalistom interweniować na wcześniejszych etapach, zanim utrata fotoreceptorów stanie się nieodwracalna.
Jak działa PBM
Do tej pory przyjmowanie suplementów diety, takich jak witamina C, witamina E, luteina, zeaksantyna, i miedź, było jednym z najczęstszych sposobów leczenia suchego AMD. Skuteczność tej kombinacji suplementów została ustalona w badaniu Age-Related Eye Disease Study 2 (AREDS2). Suplementy pomagają obniżyć ryzyko zaawansowanego suchego AMD i mokrego AMD.
Istnieją również niedawno zatwierdzone zastrzyki do oczu w suchym AMD, takie jak leki Syfovre i Izervay, stosowane w leczeniu zaawansowanych stadiów choroby. Ale chociaż zarówno Syfovre, jak i Izervay mogą spowolnić postęp atrofii geograficznej o 14–20 proc., pacjenci otrzymujący którykolwiek z tych leków mają większe ryzyko wystąpienia wysiękowej postaci AMD, gdzie konieczne jest leczenie inwazyjne. Leki należy wstrzykiwać bezpośrednio w środek oka mniej więcej raz w miesiącu.
PBM działa poprzez dostarczanie określonych długości fal światła do siatkówki, które pomagają komórkom w tkance siatkówki zwiększać produkcję energii przez mitochondria w komórkach oka. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego oraz zwiększenia składników odżywczych i tlenu dla komórek. Powoduje to większą przeżywalność komórek w suchym AMD, co może skutkować spowolnieniem choroby lub powstrzymaniem przed osiągnięciem późniejszych stadiów.
Naukowcy wskazują, iż niektóre zaburzenia oczu mogą być częściowo spowodowane stresem oksydacyjnym i upośledzoną funkcją mitochondriów. Długość fali światła stosowana w PBM stymuluje enzym w komórkach oka, który jest kluczem do zdrowego funkcjonowania komórek i widzenia.