FLYaway SMA – ekstremalne emocje i dawka wiedzy

fsma.pl 3 godzin temu

W weekend 7-8 września br. w Gliwicach odbyło się niezwykłe wydarzenie „FLYaway SMA” współorganizowane przez Fundację SMA, Stowarzyszeniem Fizjoterapia Polska Oddział Śląski i Reha 360 pod patronatem SMA Europe. Wydarzenie składało się z kilku części, przeplatając świat nauki i sportu ekstremalnego, a wszystko po to by zwiększyć wiedzę i świadomość o SMA.

„Flyaway SMA” to nowy projekt Fundacji SMA, będący kontynuacją wcześniejszej wieloletniej akcji „O skok od leku”, która tradycyjnie wieńczyła obchody Miesiąca Świadomości Rdzeniowego Zaniku Mięśni, przypadającego na sierpień. Całe przedsięwzięcie to połączenie konferencji dla fizjoterapeutów z doświadczeniem podniebnych wrażeń. W tym roku nasza inicjatywa nabrała międzynarodowego charakteru i dotarła do szerokiego grona odbiorców z całego świata, dzięki objęciu patronatem honorowym przez SMA Europe – organizację skupioną na poprawie sytuacji społeczności SMA w Europie i zrzeszającą 26 organizacji pacjenckich, w tym również Fundację SMA.

W trakcie, gdy trwała sesja naukowa i specjaliści m.in. z zakresu fizjoterapii dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, w Strefie Silesia ośmiu śmiałków mogło poczuć przypływ adrenaliny i wyskoczyło ze spadochronem z 4000 metrów. Wśród odważnych byli zarówno chorzy na SMA m.in podróżnik i nasz wolontariusz Michał Woroch, opiekunowie, tym razem były to nieustraszone mamy SMAków, a także jedna z prelegentek lek. med. Teresa Kleist, prowadząca program lekowy w szpitalu w Chorzowie. Udało się też zorganizować badanie gęstości kości, które jest bardzo istotne w SMA, pod okiem prof. Pawła Matusika. Oba dni wydarzenia były wypełnione atrakcjami, było zwiedzanie lotniska i latanie na symulatorach, koncert i pieczenie kiełbasek, a dzieci dobrze się bawiły z animatorami.

Taka piknikowa formuła pozwala na integrację środowiska SMA, ale też ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób żyjących z SMA i ich bliskich.

Dodatkowo podczas „Flyaway SMA” świętowaliśmy Światowy Dzień Fizjoterapii, która jest niezbędnym i często codziennym elementem życia osób chorujących na rdzeniowy zanik mięśni – dla nich to często bardzo duży i jedyny możliwy do wykonania wysiłek fizyczny.

Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom, prelegentom i fundacyjnym wolontariuszom, dzięki którym to wydarzenie mogło się tak wspaniale się udało.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronami medialnymi byli TVP Katowice, Forum Neurologiczne, Integracja, Niepełnosprawni, All4mom, Leczenie w domu, Medicalpress. Partnerzy: Ośrodek Rehabilitacji “Zabajka2”, ARteam – zaopatrzenie rehabilitacyjne oraz Partner-MED.

Idź do oryginalnego materiału