Fizjoterapia – najważniejszy element w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM)

leczeniewdomu.pl 1 rok temu

Każdego roku diagnozę: „stwardnienie rozsiane” słyszy w Polsce ok. 2 tys. osób. W takiej sytuacji – najlepiej zaraz po diagnozie i niezależnie od dolegliwości – warto zadbać nie tylko o jak najszybsze włączenie leczenia, ale również o konsultację z fizjoterapeutą.

  • Objawy SM wymagające wsparcia fizjoterapeuty
  • Zdolności regeneracyjne układu nerwowego
  • Fizjoterapia w SM

– Najczęstsze objawy w SM, które wymagają wsparcia fizjoterapeuty, to m.in.: osłabienie siły mięśniowej, spastyczność, ból niespowodowany urazem fizycznym, osłabienie, zaburzenia równowagi, nietrzymanie moczu, zaburzenia mowy, zaburzenia poznawcze – tłumaczy Dorota Poredo z Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Zdolności regeneracyjne układu nerwowego

O ważności kompleksowej rehabilitacji w terapii osób chorych na stwardnienie rozsiane, obok programów lekowych, jest przekonana również dr Renata Rautszko, dyrektor medyczny Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.

– Układ nerwowy każdego człowieka ma niesamowite zdolności regeneracyjne. Fizjoterapeuci w swojej pracy bardzo często wykorzystują zjawisko tzw. neuroplastyczności. Poprzez odpowiednio zaprogramowany ruch stymulują odbudowę nowych dróg nerwowych, dzięki którym pacjenci z SM są w stanie odzyskać funkcje utracone w wyniku przebiegu choroby – mówi dr Renata Rautszko.

– Ilość zdrowych komórek nerwowych w porównaniu z komórkami uszkodzonymi w chorobie jest dużo większa. Szczególnie w początkowym okresie SM. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby osoby chore na stwardnienie rozsiane jak najszybciej konsultowały się z fizjoterapeutą i były objęte holistyczną formą rehabilitacji – dodaje.

SM ma tysiąc twarzy

Stwardnienie rozsiane bywa nazywane chorobą o tysiącu twarzy. Dolegliwości mogą być latami łagodne/ Jednak SM może także uderzyć nagle i z wielką siłą, uniemożliwiając wiele czynności codziennego życia.

– Niezależnie jednak od tego, jak objawia się u danej osoby choroba, warto skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty. Czasem taka wizyta pomoże radzić sobie ze skutkami choroby, konsekwencjami rzutu. A czasem pozwoli wzmocnić mięśnie, aby organizm lepiej był przygotowany na potencjalnie przyszłe zaostrzenia choroby – mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.

Właśnie dlatego jednym z kluczowych działań w pracy z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane (SM) jest optymalnie dobrana opieka fizjoterapeutyczna.

Fizjoterapia w SM

Skierowanie do pracowni fizjoterapii można otrzymać zarówno u lekarza rodzinnego (POZ), jak i u lekarza neurologa prowadzącego program lekowy SM. Zapisać się można tylko na jedną formę fizjoterapii finansowaną z NFZ (stacjonarną lub domową). Niestety, na kolejne zabiegi można rejestrować się dopiero po zakończeniu poprzedniego cyklu zabiegów. A to może powodować dłuższą przerwę między kolejnymi cyklami.

Dobrze, jeżeli trafi się do ośrodka, który specjalizuje się w terapii osób z SM. Takim jest na przykład Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie. Ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i od 16 lat realizuje specjalistyczny program rehabilitacji dla osób z SM z całej Polski. Program ten obejmuje bardzo rozbudowaną fizjoterapię:

  • indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą,
  • ćwiczenia w basenie,
  • kriokomorę,
  • terapię ręki oraz zabiegi fizykalne,
  • konsultacje z psychologiem,
  • terapię logopedyczną,
  • warsztaty i konsultacje z dietetykiem
  • konsultacje z lekarzami rehabilitacji medycznej, neurologiem i internistą.

– Uczestnicy 4-tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych biorą udział również w dodatkowych formach terapii; takich jak: trening psychomotoryczny, muzykoterapia, zajęcia grupowe z logopedą, socjoterapia i terapia dźwiękami mis tybetańskich. Należy podkreślać jeszcze raz, iż kompleksowa rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym jest bardzo istotna na każdym etapie tej choroby. Również u osób nowo zdiagnozowanych – przypomina dr Rautszko.

SM – co to jest?

Stwardnienie rozsiane to poważna choroba neurologiczna. Układ immunologiczny (odpornościowy) człowieka, z nierozpoznanych jeszcze w pełni przez naukę przyczyn, atakuje mózg i rdzeń kręgowy. Łącznie liczba chorych szacowana jest w naszym kraju na ok. 50 tys. osób. Diagnoza stawia się najczęściej wśród osób w wieku 20-40 lat. Ponad 70 proc. chorych to kobiety.

SM w ciężkim przebiegu i, co ważne, bez pomocy specjalistów, może prowadzić w skrajnych sytuacjach choćby do rezygnacji z pracy czy też samowykluczenia się z życia prywatnego i społecznego. Tymczasem fizjoterapia wpływa nie tylko na stan fizyczny pacjenta, ale także ma niemały wpływ na równowagę psychiczną.

Beata Igielska, zdrowie.pap.pl

Źródła:
  1. Ogólnopolska konferencja dla pacjentów „SM – i co z tego…?” zorganizowana przez Fundację
  2. StwardnienieRozsiane.Info. w dniach 10-11 września br. w Gdańsku
  3. stwardnienie_rozsiane_-_przewodnik_dla_pacjenta.pdf (nfz.gov.pl)

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,

Idź do oryginalnego materiału