Realizatorami projektu, którego tematem było zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, byli członkowie Stowarzyszenia Przeciw Bierności. Postawili na otwartość, dialog i partnerstwo. Zadanie opierało się m.in. na innowacyjnej formule aktywnych zajęć, otwartych warsztatach i dyskusjach (m.in. na terenie pracowni szpitala w Branicach), doświadczaniu różnych form przekazu, pracy w grupie, wywiadach i filmach stworzonych na potrzeby projektu.
Projekt był odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie w zakresie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Ci bowiem często nie potrafią zdefiniować swoich problemów, emocji i odpowiednio reagować w sytuacjach stresowych.
Zdrowie psychiczne dzieci. Młodzi poznawali swoją psychikę
– Podsumowujemy fantastyczny projekt, który stał się udziałem młodych ludzi. Chcieliśmy zaproponować młodzieży projekt, który pozwoli im poznać swoją psychikę. Zdrowie to również komponent psychiczny. Tak naprawdę wszystko zaczyna się w głowie. Młodzi ludzie muszą poradzić sobie z otaczającym ich światem, nadążać za zmianami, ale przede wszystkim ze zmianami w ich umyśle i ciele. Coś, czego nie znamy wywołuje strach. jeżeli poznamy swoja psychikę i emocje, łatwiej jest nam je wyartykułować. Dzięki artystycznej ekspresji w ich psychice pojawiło się więcej światła, więcej pozytywnych emocji – mówiła wicemarszałkini województwa Zuzanna Donath – Kasiura.
– Zaczęliśmy w projekcie od podstaw, aby uczniowie mogli odkryć to, czego jeszcze nie wiedzą. To uzupełnienie deficytu wiedzy, pozwoli młodym ludziom pójść dalej. Nie możemy mówić o profilaktyce zdrowia psychicznego, bez podstaw i bez diagnozy naszej wiedzy w tym zakresie – przekonywała Violetta Maksymowicz, koordynatorka i realizatorka projektu ze Stowarzyszenia Przeciw Bierności. – To, iż mogliśmy objąć aż 750 osób programem warsztatów, mogliśmy lepiej poznać ich potrzeby.
W atmosferze szczerości i partnerstwa
– Warsztaty dały im odpowiedzi na ważne pytania: Kim są? Dlaczego się zachowują w taki sposób? Jakie mają emocje i skąd one się biorą? Młodzież dowiedziała się jakie ma granice, jak je wyznaczać i jak mówić o wartościach. Dzieci były bardzo zainteresowane, chłonęły wiedzę. Warsztaty odbywały się w atmosferze zaufania, szczerości i partnerstwa. Wtedy też uczniowie się „otwierali”, nie obawiali się. Mogli zobaczyć, iż nie tylko oni mają konkretne potrzeby i problemy – podsumowała.
Jedną z uczestniczek była Kamila, uczennica szkoły w Komprachcicach. – Miałam okazję poznać świetnych ludzi, doskonale nam się pracowało i pozwoliło nawiązać otwarty kontakt. Dla mnie to był moment przełamania, ponieważ częściej na ludzi patrzę niż z nimi rozmawiam – mówi.
Łączna kwota dotacji z budżetu województwa na realizację projektu wyniosła 275 300 zł.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.