Fikcyjne wizyty psychoterapeutyczne dzieci z Grajewa i Prostek. NFZ bada sprawę

podlaskie24.pl 1 tydzień temu

W zeszłym tygodniu do naszej redakcji zgłosiła się zaniepokojona mama – mieszkanka Grajewa.

,,Mamy na internetowym koncie pacjenta wizyty, których nie było. 40 wizyt. Inni rodzice zaczęli o tym rozmawiać i okazało się, iż to nie tyko mój przypadek. Na początku się krępowaliśmy. Teraz boimy się, iż taka niechlubna fałszywa dokumentacja może zaważyć na przyszłości naszych dzieci. Przecież są zawody, np. w służbach, gdzie nie można mieć takich ,,papierów”. To jest jakiś przekręt. „– mówiła mama, która chciała zostać anonimowa.

W zeszła środę w szkole w Prostkach doszło do konfrontacji rodziców, dyrekcji i przedstawiciela poradni psychologicznej.

Po tym spotkaniu lawina wyjaśniania sprawy ruszyła na dobre. Rodzicie odważyli się zgłosić sprawę na policję. Niektórzy z IKP dowiedzieli się, iż mieli choćby wizyty domowe, choć nie widzieli na oczy ,, psychoterapeutów”.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, do grajewskiej policji zgłosiły się już trzy osoby. Policja prowadzi postępowania w kierunku nieautoryzowanego udostępnienia danych osobowych, fałszowania dokumentów oraz oszustwa.

Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podjął zdecydowane kroki w związku z niepokojącymi zgłoszeniami rodziców dotyczącymi nieprawidłowości w Internetowych Kontach Pacjentów (IKP) ich dzieci. Rzecznik oddziału, Izabella Przewłocka, poinformowała, iż szpital w Grajewie został wezwany do udzielenia szczegółowych informacji na temat każdego zakwestionowanego świadczenia.

„Wezwaliśmy szpital w Grajewie do udzielenia szczegółowych informacji na temat każdego świadczenia, które zostało zakwestionowane w Internetowym Koncie Pacjenta. Chodzi o świadczenia udzielane od 2022 roku do teraz. Dodatkowo bardzo wnikliwie analizujemy to, w jaki sposób szpital w Grajewie realizuje umowę zawartą z podlaskim NFZ. Sprawdzamy, jakie świadczenia były sprawozdawane i przez kogo były udzielane

Teraz okazuje się, fikcyjne wizyty psychoterapeutyczne miały pojawić się na IKP nie tylko u uczniów szkół z Grajewa i Prostek.

Ale wcześniej według relacji rodziców, właśnie w tych placówkach odbyły się prawdziwe spotkania z psychologami. Ci następnie mieli dopisywać do kont pacjentów dziesiątki nieodbytych wizyt, w tym wizyt domowych.

NFZ zapewnia o dokładnym wyjaśnieniu sprawy i weryfikacji wszystkich zgłoszeń. Jednocześnie apeluje do rodziców z regionu o sprawdzanie kont IKP swoich dzieci i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.

Do sprawy na pewno wrócimy.

Idź do oryginalnego materiału