FDA zatwierdziła urządzenie do kolonoskopii wspomagane sztuczną inteligencją

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Urządzenie pomaga identyfikować zmiany w czasie rzeczywistym i wiąże się ze znacznym wzrostem wskaźnika wykrywania gruczolaka (ADR). Konwencjonalna kolonoskopia pomija około jednej czwartej gruczolaków.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła urządzenie do kolonoskopii wspomagane sztuczną inteligencją (AI).

W badaniu przeprowadzonym w 2022 r. z udziałem 29 ekspertów endoskopii i ponad 950 pacjentów urządzenie zostało uznane za jedno z najlepiej działających rozwiązań AI w medycynie. Badania pokazały, iż jego użycie przełożyło się na 21-proc. spadek występowania raka jelita grubego i 35-proc. spadek śmiertelności.

W tym wieloośrodkowym, randomizowanym, kontrolowanym badaniu przeprowadzonym w 10 szpitalach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, zaprezentowanym na United European Gastroenterology (UEG) Week 2022, autorzy zauważyli, iż oprócz drobnych zmian, zwiększyła się wykrywalność gruczolaków 6–9 mm, co sugeruje, iż ten nowatorski system komputerowego wspomagania wykrywania polipów jest również w stanie wykryć więcej istotnych klinicznie zmian.

Badania pokazują, iż konwencjonalna kolonoskopia pomija około jednej czwartej gruczolaków. Wiele systemów sztucznej inteligencji pojawiło się ostatnio na rynku, obiecując poprawę wykrywania poprzez przezwyciężenie błędu ludzkiego w wykrywaniu polipów.

Kolonoskopia stała się standardem w większości państw rozwiniętych, z 15–20 milionami procedur wykonywanych każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych. Jednak wysokie wskaźniki niewykrytych gruczolaków podczas zabiegów oznaczają, iż choćby pacjenci, którzy otrzymują regularne, zalecane badania przesiewowe, są przez cały czas narażeni na ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Według National Institutes of Health rak jelita grubego (CRC) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem w Stanach Zjednoczonych.

Idź do oryginalnego materiału