FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

zdrowie-polakow.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych


Większość ludzi planujących zostać rodzicami zapytana o to, czy chce, by ich dziecko było zdrowe, odpowie twierdząco, a choćby może czuć zdziwienie czy irytację, iż ktoś zadaje takie pytanie.

Jednak zarówno badania, jak i doświadczenie pokazują, iż wiele młodych osób nie wie, jak mogą wpłynąć na to, by ich potomstwo nie doświadczyło spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Co to jest FASD? Jak prowadzić profilaktykę FASD?

9 września obchodzimy Światowy Dzień FASD, który powinien być najlepszą okazją do przekazania wiedzy na ten temat.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa – cyfra 9 nawiązuje do dziewięciu miesięcy ciąży. To czas, w którym rezygnacja ze spożywania alkoholu jest szczególnie ważna, ponieważ każda jego dawka może być szkodliwa dla dziecka będącego w łonie matki, ale też dla dziecka karmionego piersią, dlatego rezygnacja z alkoholu w tym czasie, po porodzie, jest konieczna. choćby niewielka ilość spożytej przez matkę substancji psychoaktywnej może mieć nieodwracalny wpływ na rozwój płodu i niemowlaka.

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) powstaje w wyniku ekspozycji płodu na alkohol – toksycznego działania alkoholu na rozwijający się organizm dziecka. Większość szkód jest nieodwracalna, a dotyczą one każdej ze sfer funkcjonowania: somatycznej, psychicznej, poznawczej, behawioralnej czy społecznej.

Alkohol ma również wpływ na jakość materiału genetycznego przekazywanego potomstwu. Dlatego zaleca się abstynencję obojga rodziców przynajmniej trzy miesiące przed zapłodnieniem.

Pamiętajmy! Zaburzeniom związanym z FASD można w stu procentach zapobiec, zachowując abstynencję w ciąży.

Profilaktyka FASD to przede wszystkim edukacja, informacja kierowana do społeczeństwa, szczególnie do młodzieży, ludzi młodych i w średnim wieku, którzy mogą zostać rodzicami, na temat szkodliwości alkoholu. Tę rolę edukacyjną w bardzo dużej mierze pełnią eksperci i specjaliści, ale również media, które mogą skutecznie informować czytelników, słuchaczy, widzów o tym, jak ważna jest abstynencja w czasie starania się o potomstwo, podczas ciąży oraz odstawienie alkoholu przez kobiety karmiące piersią.

Więcej informacji na temat FASD można znaleźć też na stronach:
• www.ciazabezalkoholu.pl
• w zakładce Wiedza na stronie www.kcpu.gov.pl/fasd/
• na Facebook KCPU

Foto: pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału